ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Autorů výzdoby na kladenských věžácích bylo šest

Středa, 18. srpna 2021 06:50

V uplynulých šesti týdnech jsme ve spolupráci s Romanem Hájkem a Alexandrem Němcem uvedli na pravou míru šest obecně vžitých mýtů o šesti kladenských věžácích. U magické šestky se zastavíme ještě jednou. Přesně tolik umělců se podílelo na vzniku charakteristických domovních znamení.

Foto: KL

V souvislosti s kladenskými věžáky se často zmiňuje také jejich cenná umělecká výzdoba – 12 domovních znamení se zvířecími motivy, které představují unikátní sochařský soubor pod širým nebem.

Často (bohužel i na oficiální ceduli upozorňující na městské památky, která je na domech umístěná) se však chybuje v tom, kdo jsou jejich autoři. Případně se objevují jména pouze čtveřice z nich.

Kompletní seznam zní: Marta Jirásková (kočka a pes, čp. 2955), Břetislav Benda (kohout a krocan, čp. 2956), Mary Duras (veverka a lasice, čp. 2957), Martin Reiner (orel a sova, čp. 2958), Bedřich Stefan (ovce a beran, čp. 2959), Hana Wichterlová (labuť a volavka, čp. 2960).

Podle historičky Gabriely Havlůjové původně měly jednotlivé domy nést jména zvířat ztvárněných na znameních: „V době jejich vzniku se počítalo s tím, že se podle nich věžáky pojmenují. Bohužel to mezi lidmi nezafungovalo a přijde mi, že je to docela škoda. Dnes domy číslujeme, místo abychom si řekli, že se sejdeme u ovečky nebo u labutě,“ podotýká.

Unikátní umělecká díla se na podzim roku 2017 dočkala restauračních prací, které jim navrátily původní lesk ze druhé poloviny padesátých let minulého století. A protože někteří vandalové jejich uměleckou hodnotu neocení (například labuť opakovaně přišla o křídlo), jsou chráněna skleněnými kryty.

Foto: Zdroj – Roman Hájek

Autor: (jk)


Související:

Mýtus 1.

Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 1


Mýtus 2.

Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 2


Mýtus 3.

Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 3


 

Mýtus 4.

Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 4


 

Mýtus 5.

Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 5

 


 

Mýtus 6.

Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 6