Kladenské listy https://kladenskelisty.cz Informační portál Fri, 05 Mar 2021 12:49:11 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.6 Do Kladna přicestovala v rumunském kamionu skupina Afghánců https://kladenskelisty.cz/223659/do-kladna-pricestovala-v-rumunskem-kamionu-skupina-afghancu/ https://kladenskelisty.cz/223659/do-kladna-pricestovala-v-rumunskem-kamionu-skupina-afghancu/#respond Fri, 05 Mar 2021 12:49:11 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223659 Odbor cizinecké policie Středočeského kraje se v tomto týdnu zabýval Rumunským kamionem, ve kterém přicestovalo do průmyslové zóny v Kladně hned několik migrantů z Afghánistánu. „Vzhledem k tomu, že nikdo ze zajištěných cizinců nedisponoval žádnými doklady k prokázání totožnosti, a tedy i skutečného věku, převezli policisté všechny zajištěné muže do Fakultní nemocnice Motol k provedení … Pokračování textu Do Kladna přicestovala v rumunském kamionu skupina Afghánců

Příspěvek Do Kladna přicestovala v rumunském kamionu skupina Afghánců pochází z Kladenské listy

]]>
Odbor cizinecké policie Středočeského kraje se v tomto týdnu zabýval Rumunským kamionem, ve kterém přicestovalo do průmyslové zóny v Kladně hned několik migrantů z Afghánistánu.

Do Kladna přicestovali v Rumunském kamionu migranti (Foto: PČR)

„Vzhledem k tomu, že nikdo ze zajištěných cizinců nedisponoval žádnými doklady k prokázání totožnosti, a tedy i skutečného věku, převezli policisté všechny zajištěné muže do Fakultní nemocnice Motol k provedení potřebných procesních úkonů ke zjištění věku, a to rentgenu zápěstních kůstek a k lékařské prohlídce,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková a dodala: „Na základě těchto úkonů byla zjištěna zletilost u dvou cizinců, ostatní byli blízcí věku mladistvých.“

Cizinci, u kterých se prokázala plnoletost, budou převezeni do záchytného zařízení pro cizince a současně s nimi policisté zahájí řízení o předání do státu, kde si podali žádost o azyl.

Informace o ostatních cizincích, kteří jsou blízcí věku mladistvých, předají policisté orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Soud následně musí rozhodnout o jejich možném umístění do zařízení pro děti a mladistvé.

„Cizinci zajištěni v průmyslové zóně na Kladensku přicestovali v kamionu s registrační značkou i řidičem z Rumunska, odkud kamion vyjížděl, a přes Maďarsko přicestoval do České republiky,“ vysvětlila Vlasta Suchánková.

Podle policie neměl rumunský řidič tušení, co se mu v návěsu kamionu ukrývá za náklad.

Autor: (red)

Příspěvek Do Kladna přicestovala v rumunském kamionu skupina Afghánců pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223659/do-kladna-pricestovala-v-rumunskem-kamionu-skupina-afghancu/feed/ 0
Devatenáctiletý mladík přepadl benzínku ve Stochově, hrozí mu až 10 let https://kladenskelisty.cz/223644/devatenactilety-mladik-prepadl-benzinku-ve-stochove-hrozi-mu-az-10-let/ https://kladenskelisty.cz/223644/devatenactilety-mladik-prepadl-benzinku-ve-stochove-hrozi-mu-az-10-let/#respond Fri, 05 Mar 2021 06:30:22 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223644 Začátkem týdne došlo k loupežnému přepadení pod pohrůžkou nože na čerpací stanici ve Stochově. Devatenáctiletého mladíka však vyrušil další zákazník a tak vzal nohy na ramena a z místa utekl. Za pár hodin ho však policisté již vypátrali. Teď je vyšetřován na svobodě, ale hrozí mu až deset let za mřížemi. „Neznámý pachatel vešel do prostoru … Pokračování textu Devatenáctiletý mladík přepadl benzínku ve Stochově, hrozí mu až 10 let

Příspěvek Devatenáctiletý mladík přepadl benzínku ve Stochově, hrozí mu až 10 let pochází z Kladenské listy

]]>
Začátkem týdne došlo k loupežnému přepadení pod pohrůžkou nože na čerpací stanici ve Stochově. Devatenáctiletého mladíka však vyrušil další zákazník a tak vzal nohy na ramena a z místa utekl. Za pár hodin ho však policisté již vypátrali. Teď je vyšetřován na svobodě, ale hrozí mu až deset let za mřížemi.

Devatenáctiletý mladík přepadl benzínku ve Stochově, hrozí mu až 10 let (Ilustrační foto: KL)

„Neznámý pachatel vešel do prostoru prodejny čerpací stanice po devatenácté hodině a pod pohrůžkou nože požadoval po obsluze vydání finanční hotovosti a cigaret. Obsluhující ženě vyhrožoval a slovně ji vulgárně napadal. Z tohoto svého násilného jednání byl vyrušen příchodem zákazníka a pachatel z místa činu ihned utekl bez finančního obnosu a bez odcizeného zboží,“ uvedla policejní mluvčí Jana Šteinerová a dodala: „Na základě oznámení se na místo loupežného přepadení ihned dostavily policejní hlídky, které začaly provádět prvotní šetření včetně pátrání v blízkosti čerpací stanice, v okolních ulicích a poté i na území Stochova a přilehlého okolí. Do pátrací akce byl nasazen i sedmiletý služební pes Jalar.“

V nočních hodinách policisté ze skupiny kynologie zaznamenali v ulici Švermova ve Stochově podezřelou osobu muže. Policejní všímavosti a profesionální pozornosti neuniklo, že tento muž je částečně oblečen do oděvu, který odpovídal popisu pachatele. Policisté muže vyzvali k prokázání totožnosti a zjistili, že se jedná o devatenáctiletého mladíka z okresu Kladno. Ten se ke svému činu doznal a byl poté eskortován do policejní cely.

„Kladenští kriminalisté nyní případ prošetřují a devatenáctiletý pachatel byl obviněn z trestného činu loupeže, za který mu hrozí maximální trest odnětí svobody ve výši 10 let. Obviněný je nyní prošetřován na svobodě. Skutku se dopustil v čase vyhlášeného nouzového stavu,“ uzavřela mluvčí Šteinerová.

Autor: (red)Příspěvek Devatenáctiletý mladík přepadl benzínku ve Stochově, hrozí mu až 10 let pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223644/devatenactilety-mladik-prepadl-benzinku-ve-stochove-hrozi-mu-az-10-let/feed/ 0
Kladno v dubnu rozšíří Senior taxi i mimo hranice města https://kladenskelisty.cz/223652/kladno-v-dubnu-rozsiri-senior-taxi-i-mimo-hranice-mesta/ https://kladenskelisty.cz/223652/kladno-v-dubnu-rozsiri-senior-taxi-i-mimo-hranice-mesta/#respond Fri, 05 Mar 2021 06:20:51 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223652 Služba Senior taxi, kterou zavedlo Kladno na svém území v září 2018, bude dostupná i v obcích v blízkém okolí města. O rozšíření územní působnosti rozhodli kladenští radní v reakci na současnou celospolečenskou potřebu zvýšené péče o rizikovou skupinu seniorů a zdravotně postižených občanů. Kladenské Senior taxi tak budou moci začít využívat i občané z … Pokračování textu Kladno v dubnu rozšíří Senior taxi i mimo hranice města

Příspěvek Kladno v dubnu rozšíří Senior taxi i mimo hranice města pochází z Kladenské listy

]]>
Služba Senior taxi, kterou zavedlo Kladno na svém území v září 2018, bude dostupná i v obcích v blízkém okolí města. O rozšíření územní působnosti rozhodli kladenští radní v reakci na současnou celospolečenskou potřebu zvýšené péče o rizikovou skupinu seniorů a zdravotně postižených občanů. Kladenské Senior taxi tak budou moci začít využívat i občané z 22 obcí a měst přiléhajících ke Kladnu, a to již v průběhu dubna.

Kladno v dubnu rozšíří Senior taxi i mimo hranice města (Foto: MMK)

Cenově zvýhodněnou dopravu na úřady, k lékaři, na poštu, na nákup atd. mohou využívat lidé starší 65 let, držitelé průkazu TP, ZTP či ZTP/P starší 15 let nebo osoby umístěné v zařízeních sociálních služeb pobytového charakteru. Doposud bylo městem provozované taxi určené pouze pro osoby s trvalým bydlištěm v Kladně, nově kladenští radní službu zpřístupnili i pro občany sousedních obcí.

„Kladno je přirozené spádové centrum, sídlí tu oblastní nemocnice, kam týdně směřují tisíce lidí z regionu. Lidé z okolních obcí zde mají své obvodní lékaře i další specialisty. Meziměstské cestování, zvláště veřejnou dopravou, je ale pro seniory a hendikepované problematické. Často je pro ně těžké jen dojít na autobusovou zastávku a mnohdy ke své přepravě potřebují doprovod, či někoho, kde je ochoten je, třeba na lékařské vyšetření, odvézt. Samy obce většinou nemají na zřízení služby Senior taxy dostatek finančních prostředků, současná pandemie přitom klade ještě vyšší nároky na ochranu rizikové skupiny obyvatel. Proto se Kladno rozhodlo pomoci a službu rozšíří i mimo hranice města,“ uvedl k rozšíření územní působnosti služby Senior Taxi Kladno o další města a obce kladenský primátor Milan Volf.

Speciální mimoměstskou dopravu bude moci cílová skupina obyvatel využít k cestám z nebo do Kladna, případně i zpět, mezi obcemi Brandýsek, Braškov, Buštěhrad, Cvrčovice, Doksy, Družec, Hřebeč, Kačice, Kamenné Žehrovice, Libušín, Lidice, Malé Přítočno, Pchery, Pletený Újezd, Stehelčeves, Smečno, Svinařov, Třebichovice, Tuchlovice, Velká Dobrá, Velké Přítočno a Vinařice.

„Cena dopravy v rámci tohoto území je stanovena bez ohledu na počet ujetých kilometrů na 60 korun za jednorázovou jízdu, cesta tam i zpět je zpoplatněna částkou 100 korun. Prioritu mají jízdy k lékaři a za dalšími veřejnými službami na území města Kladna. Pro cesty pouze po městě pro Kladeňáky se podmínky nemění, platí jednotný poplatek 30 korun za jednu jízdu a 50 korun za jízdu obousměrnou bez kilometráže,“ upozornila vedoucí Odboru sociálního Petra Černá.

Jízdu Senior taxi je nutné si objednat minimálně den předem, a to na telefonním čísle 601 139 139. Dispečer přijímá objednávky pouze ve všední dny od 7:00 do 15:00. Přepravovaná osoba může mít s sebou jednočlenný doprovod, který za převoz hradí stejnou sazbu jako senior nebo hendikepovaný. Klient po operaci či ambulantním zákroku musí mít doprovod vždy. Součástí služby je přeprava menších zavazadel, popřípadě skládacího invalidního vozíku, chodítka nebo francouzských holí. U vozíčkářů je třeba, aby byli schopni vozík opustit a přesednout s malou pomocí do automobilu.

„V dubnu spustíme zkušení provoz rozšířené služby a nastavení provozu budeme operativně přizpůsobovat poptávce. V současné době Senior taxi zajišťují dvě vozidla. Naším záměrem je pořízení dalšího vozidla, aby byla zajištěna poptávka jízd Kladeňáků a zároveň, aby byla služba dostupná v regionálním měřítku,“ konstatoval primátor Volf.

Zdroj: Město KladnoPříspěvek Kladno v dubnu rozšíří Senior taxi i mimo hranice města pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223652/kladno-v-dubnu-rozsiri-senior-taxi-i-mimo-hranice-mesta/feed/ 0
Středem pozornosti nenechavců se v Kladně stala kola a květiny https://kladenskelisty.cz/223647/stredem-pozornosti-nenechavcu-se-v-kladne-stala-kola-a-kvetiny/ https://kladenskelisty.cz/223647/stredem-pozornosti-nenechavcu-se-v-kladne-stala-kola-a-kvetiny/#respond Fri, 05 Mar 2021 06:10:08 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223647 Kladenští strážníci přijali oznámení, že se v ulici U Hvězdy pohybují dva muži a v nákupních koších mají naložena kola z osobního auta. Byla kradená. V květinářství u hřbitova zase řádil vzteklý sedmapadesátiletý muž. „Hlídka vyjela na místo a oba muže zastavila. Na dotaz strážníků, kde kola vzali, se nemohli dohodnout na té správné verzi. Nejdříve … Pokračování textu Středem pozornosti nenechavců se v Kladně stala kola a květiny

Příspěvek Středem pozornosti nenechavců se v Kladně stala kola a květiny pochází z Kladenské listy

]]>
Kladenští strážníci přijali oznámení, že se v ulici U Hvězdy pohybují dva muži a v nákupních koších mají naložena kola z osobního auta. Byla kradená. V květinářství u hřbitova zase řádil vzteklý sedmapadesátiletý muž.

Středem pozornosti nenechavců se v Kladně stala kola a květiny (Foto: MP Kladno)

„Hlídka vyjela na místo a oba muže zastavila. Na dotaz strážníků, kde kola vzali, se nemohli dohodnout na té správné verzi. Nejdříve hlídce sdělili, že kola jsou jednoho z nich, poté, že je koupili a už neví od koho a další sdělení bylo, že v ulici Dánská je sebrali ze zaparkovaného vozidla. Ve zmíněné ulici pak strážníci našli zaparkované auto. Dveře u spolujezdce byly poškozené od násilného vniknutí. Na zadních sedadlech pak ležela další sada pneumatik. Strážníci oba povedené poberty předali do rukou přivolané Policie České republiky,“ uvedla mluvčí strážníků Alena Purkytová.

„V pondělí se s žádostí o pomoc na strážníky Městské policie Kladno obrátila prodavačka květinářství v ulici Hřbitovní. Muž, který procházel kolem, sebral přepravku s vystavenými květinami a praštil s ní o zem. To mu však nestačilo a rozsypané květiny ještě rozkopal. Svým jednáním způsobil obchodu škodu ve výši osmi set čtyřiceti šesti korun. Sedmapadesátiletý muž nesouhlasil s přestupkem proti majetku a ani s uděleným příkazem na místě. Strážníci proto jeho jednání, zaznamenané kamerovým systémem, předali k dořešení správnímu orgánu,“ Alena Purkytová.

Středem pozornosti nenechavců se v Kladně stala kola a květiny (Foto: MP Kladno)
Středem pozornosti nenechavců se v Kladně stala kola a květiny (Foto: MP Kladno)

Autor: (red)Příspěvek Středem pozornosti nenechavců se v Kladně stala kola a květiny pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223647/stredem-pozornosti-nenechavcu-se-v-kladne-stala-kola-a-kvetiny/feed/ 0
Orli vletěli do čtvrtfinále skvěle, nakonec ale Karlovarsku v pětisetové bitvě podlehli https://kladenskelisty.cz/223655/orli-vleteli-do-ctvrtfinale-skvele-nakonec-ale-karlovarsku-v-petisetove-bitve-podlehli/ https://kladenskelisty.cz/223655/orli-vleteli-do-ctvrtfinale-skvele-nakonec-ale-karlovarsku-v-petisetove-bitve-podlehli/#respond Fri, 05 Mar 2021 06:00:36 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223655 Už to vypadalo, že se kladenským volejbalistům povede na úvod čtvrtfinálové série senzace! Orli vletěli na Karlovarsko, vítěze základní části, ve velkém stylu a urvali první dva sety. Ve zbytku utkání už ale domácí předvedli svoji dominanci a první zápas připsali na svoji stranu. Odveta se bude hrát v Kladně v neděli. Mělo se jednat o pověstný … Pokračování textu Orli vletěli do čtvrtfinále skvěle, nakonec ale Karlovarsku v pětisetové bitvě podlehli

Příspěvek Orli vletěli do čtvrtfinále skvěle, nakonec ale Karlovarsku v pětisetové bitvě podlehli pochází z Kladenské listy

]]>
Už to vypadalo, že se kladenským volejbalistům povede na úvod čtvrtfinálové série senzace! Orli vletěli na Karlovarsko, vítěze základní části, ve velkém stylu a urvali první dva sety. Ve zbytku utkání už ale domácí předvedli svoji dominanci a první zápas připsali na svoji stranu. Odveta se bude hrát v Kladně v neděli.

Orli vletěli do čtvrtfinále skvěle, nakonec ale Karlovarsku v pětisetové bitvě podlehli (Ilustrační foto: KL)

Mělo se jednat o pověstný souboj Davida s Goliášem, Kladeňáci ale hned na úvod čtvrtfinálové série ukázali, že i z pozice outsidera mohou dominantního soka potrápit. Orli urvali na svoji stranu hned první dva sety, jenže nakonec pětisetovou bitvu nedokázali dotáhnout do vítězného konce.

Kladno vstoupilo do zápasu výborně a od úvodu první sady si drželo před soupeřem drobný odstup. Postupně si orli vytvořili čtyřbodový náskok, který drželi až do stavu 17:17. Posléze soupeř na chvíli odskočil, koncovka ale patřila hostům! První setbol Kladno ještě nevyužilo, druhý už ale proměnilo a vyhrálo první set 25:23.

A stejným výsledkem nakonec skončila i druhá hra. Kladeňáci znovu od úvodu vedli a výborným výkonem se přiblížili fantastickému vítězství. Pak ovšem přišel zlom. Ve třetí sadě šli hosté sice opět do trháku, Karlovarsko ale rychle otočilo vývoj a předvedlo dominanci, kterou se prezentovalo v základní části. Výsledkem byla vysoká výhra 25:12.

Čtvrtý set už si pak Západočeši hlídali od úvodu a vyhráli znovu přesvědčivě 25:17, čímž vyrovnali stav. Rozhodnout tak musela zkrácená hra. V jejím úvodu Kladeňáci ještě živili naděje na výhru, domácí si ale zkušeně dokráčeli pro zisk setu v poměru 15:11.

Karlovarsko se tak ujalo vedení v sérii hrané na tři vítězné zápasy. První odveta se odehraje na palubovce Kladna v neděli v 17 hodin, do Karlových Varů se pak čtvrtfinále vrátí ve středu.

ČEZ Karlovarsko – Kladno volejbal cz 3:2

Sety: 23:25, 23:25, 25:12, 25:17, 15:11.

Autor: (fa)Příspěvek Orli vletěli do čtvrtfinále skvěle, nakonec ale Karlovarsku v pětisetové bitvě podlehli pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223655/orli-vleteli-do-ctvrtfinale-skvele-nakonec-ale-karlovarsku-v-petisetove-bitve-podlehli/feed/ 0
Dnes došlo k omezení provozu na některých autobusových linkách https://kladenskelisty.cz/223624/dnes-doslo-k-omezeni-provozu-na-nekterych-autobusovych-linkach/ https://kladenskelisty.cz/223624/dnes-doslo-k-omezeni-provozu-na-nekterych-autobusovych-linkach/#respond Wed, 03 Mar 2021 06:30:02 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223624 Vzhledem k nově vyhlášeným omezením účinným k 1. březnu, došlo k úpravě provozu některých linek kladenské městské dopravy. Od středy 3. března, budou provozovány linky 601 až 609 v pracovní den v rozsahu platném pro den volna. Ve většině případů linky jedou po trasách, kde je souběh s nejméně jednou další linkou městské dopravy, takže … Pokračování textu Dnes došlo k omezení provozu na některých autobusových linkách

Příspěvek Dnes došlo k omezení provozu na některých autobusových linkách pochází z Kladenské listy

]]>
Vzhledem k nově vyhlášeným omezením účinným k 1. březnu, došlo k úpravě provozu některých linek kladenské městské dopravy. Od středy 3. března, budou provozovány linky 601 až 609 v pracovní den v rozsahu platném pro den volna. Ve většině případů linky jedou po trasách, kde je souběh s nejméně jednou další linkou městské dopravy, takže četnost nabídky se výrazně nemění.

Dnes došlo k omezení provozu na některých autobusových linkách (Foto: KL)

Linky 610 až 616 zůstanou zachovány v plném rozsahu. Tyto linky zajišťují obsluhu okrajových částí města a průmyslových oblastí.

Do hromadných dopravních prostředků jen s respirátorem

Do autobusů, vlaků, informačních center a provozoven vstupujte jen s předepsaným respirátorem FFP2 nebo vyšší úrovní ochranou úst a nosu. Od pondělí 1. března není povolena možnost dvou roušek. Ve snaze o bezpečnou veřejnou dopravu dopravci nepolevili a autobusy i vlaky stále pravidelně uklízí, dezinfikují a používají i ozónové čističe k ošetření interiérů. Při nákupu jízdenek u řidiče nebo stevarda, přistupujte jednotlivě, dodržujte dostatečný odstup a pokud je to možné, plaťte bezkontaktně platební nebo čipovou kartou.

Kvůli různým změnám a omezením si ověřte platnost vašeho obvyklého spojení ve vyhledavačích, a to ZDE:

Autor: (red)Příspěvek Dnes došlo k omezení provozu na některých autobusových linkách pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223624/dnes-doslo-k-omezeni-provozu-na-nekterych-autobusovych-linkach/feed/ 0
Na Kladensku vybral zloděj stavební buňku, přišel si na 100 tisíc https://kladenskelisty.cz/223627/na-kladensku-vybral-zlodej-stavebni-bunku-prisel-si-na-100-tisic/ https://kladenskelisty.cz/223627/na-kladensku-vybral-zlodej-stavebni-bunku-prisel-si-na-100-tisic/#respond Wed, 03 Mar 2021 06:20:21 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223627 Ke konci minulého měsíce přijali kladenští policisté oznámení o vykradené stavební buňce v Doksech. Zloděj z ní ukradl nářadí za 100 tisíc korun. Nyní se o něj uniformovaní muži hodně zajímají. Kladenští policisté přijali ke konci minulého měsíce na linku 158 oznámení, že v obci Doksy byla vykradena stavební buňka. Neznámý pachatel tam během noci vypáčil visací … Pokračování textu Na Kladensku vybral zloděj stavební buňku, přišel si na 100 tisíc

Příspěvek Na Kladensku vybral zloděj stavební buňku, přišel si na 100 tisíc pochází z Kladenské listy

]]>
Ke konci minulého měsíce přijali kladenští policisté oznámení o vykradené stavební buňce v Doksech. Zloděj z ní ukradl nářadí za 100 tisíc korun. Nyní se o něj uniformovaní muži hodně zajímají.

Na Kladensku vybral zloděj stavební buňku, přišel si na 100 tisíc (Ilustrační foto: KL)

Kladenští policisté přijali ke konci minulého měsíce na linku 158 oznámení, že v obci Doksy byla vykradena stavební buňka. Neznámý pachatel tam během noci vypáčil visací zámek a z té poté odcizil uskladněné stavební nářadí.

„Jednalo se o elektrickou úhlovou brusku v hodnotě 50 000 korun, halogenové elektrické svítidlo v hodnotě 10 000 korun, míchadlo v ceně 25 000 korun, stativ a nivelační lať oba v hodnotě 25 000 korun,“ vyčíslila kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Případ je prošetřován jako trestný čin krádeže a jelikož se ho pachatel dopustil za nouzového stavu, hrozí mu trest odnětí svobody na dva roky až osm let.

Autor: (red)Příspěvek Na Kladensku vybral zloděj stavební buňku, přišel si na 100 tisíc pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223627/na-kladensku-vybral-zlodej-stavebni-bunku-prisel-si-na-100-tisic/feed/ 0
Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce https://kladenskelisty.cz/223630/testovani-ve-firmach-bude-povinne-ministerstvo-pripravilo-pruvodce/ https://kladenskelisty.cz/223630/testovani-ve-firmach-bude-povinne-ministerstvo-pripravilo-pruvodce/#respond Wed, 03 Mar 2021 06:10:06 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223630 Od pondělí 1. března se ve firmách rozjelo plošné testování na covid-19 bez zdravotníků. Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí čtyři testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou. Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví k samotestování připravila stručného průvodce. Jde o doplňkové testování, nadále platí, … Pokračování textu Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce

Příspěvek Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce pochází z Kladenské listy

]]>
Od pondělí 1. března se ve firmách rozjelo plošné testování na covid-19 bez zdravotníků. Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí čtyři testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou.

Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce (Foto: BusinessInfo.cz)

Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví k samotestování připravila stručného průvodce. Jde o doplňkové testování, nadále platí, že pokud je to možné, využívá se k testování sít POC antigenních center, kde se vyšetření plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. Od 3. března začne být testování zaměstnanců pro firmy s více než 250 zaměstnanci povinné, od 5. března se povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. A to proto, aby mohl průmysl i přes pandemii koronaviru fungovat dál.

Antigenní testy pro testování bez zdravotníků, takzvané samotestování, si firmy mohou koupit pouze od společností, jejichž seznam se průběžně aktualizuje na webu Ministerstva zdravotnictví. Rozšiřuje se každý den. Na konci měsíce firmy a OSVČ testování vyúčtují zdravotní pojišťovně.

„Průmysl nezastavujeme. Plošné testování ve firmách ale bude povinné,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Do 12. března by měli být otestování všichni zaměstnanci firem s více než 250 zaměstnanci, do 15. března pak všichni z podniků od 50 do 249 zaměstnanců. Možné bude antigenní testování u závodního lékaře nebo u externího poskytovatele, stejně jako samotestování. Nejdéle do dvou týdnů tak 10 000 firem otestuje 2,1 milionu svých pracovníků. Antigenní testování provedené zdravotníkem bude plně hrazeno, na samotestování stát přispěje čtyřikrát měsíčně 60 korunami na test a zaměstnance.”

Zaměstnavatelé, kteří budou testovat sami, budou muset hlásit případný pozitivní výsledek závodnímu či obvodnímu lékaři nebo hygienikům. Příspěvek zdravotní pojišťovny ve výši 60 korun bude náležet za maximálně čtyři testy měsíčně na jednoho zaměstnance či OSVČ bez zaměstnanců. Další náklady budou příspěvkem firem pro zdraví zaměstnanců. Jednou měsíčně vykáže zaměstnavatel vůči zdravotní pojišťovně počty provedených testů prostřednictvím příslušného formuláře. Pojišťovna zpětně proplatí příspěvek až 240 korun za jednoho zaměstnance či jednu OSVČ bez zaměstnanců za daný měsíc. První vyúčtování za měsíc březen se uskuteční v dubnu, zdravotní pojišťovny k tomu chystají elektronické formuláře. Za zaměstnance bude pojišťovny o příspěvek žádat zaměstnavatel, OSVČ bez zaměstnanců si požádají samy. Dobrovolně a na vlastní náklady lze samozřejmě testy provádět častěji.

„Testování ve firmách je dalším krokem, jak zastavit šíření epidemie a zároveň co nejméně ohrozit chod ekonomiky. Pravidelné a opakované testování zachytí i bezpříznakové přenašeče, kteří tak nevědomky mohou nakazit i ostatní. Zároveň jako Ministerstvo zdravotnictví průběžně rozšiřujeme seznam testů, jimž byla udělena výjimka, a je tak možné je použít i laiky pro sebetestování,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Podle současných informací od firem, které obdržely výjimku od Ministerstva zdravotnictví, dodavatelé měli o víkendu ve skladech přibližně pět milionů testů, v tomto týdnu by pak měli mít k dispozici dalších 5 až 8 milionů.

„Pravidelné testování je účinný nástroj, jak zabránit šíření nemoci ve firmách. Zavedení povinného testování podporujeme, považujeme ho za logický krok v aktuální koronavirové situaci. Každý zodpovědný zaměstnavatel by měl udělat vše pro to, aby ochránil své zaměstnance,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Firmy jsou podle současných informací Ministerstva průmyslu a obchodu připraveny v dalších týdnech zajistit nejméně 10 milionů testů. Denně jim nyní chodí stovky objednávek od firem, které chtějí testovat zaměstnance, poptávku mají i od dalších prodejních kanálů do maloobchodní sítě. Další nabídka na dodávání testů se bude odvíjet od poptávky po zavedení povinného testování ve firmách.

„Testování v malých a středních firmách probíhá již zcela běžně od podzimu 2020, firmy chtějí ochránit svůj provoz a dělají pro to maximum, přestože na to již vynaložily obrovské náklady z vlastních zdrojů. Vítáme finanční podporu testování od státu a oceňujeme, že se týká i živnostníků. Masivní a povinné testování ve firmách zcela jednoznačně podporujeme,“ dodává předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Dobeš.

Také členové Hospodářské komory jsou připraveni pomoci státu s testováním zaměstnanců. „Po vládním rozhodnutí o povinných testech v podnicích apeluje Hospodářská komora na to, aby nová povinnost řešila i případy, kdy se zaměstnanci testování organizovaném zaměstnavateli budou bránit,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že podnikatelé jsou připraveni zajistit si antigenní testy, stát ale musí zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, tedy aby zabezpečil dostupnost antigenních testů v počtech, které budou pro masové testování potřeba.

Průvodce deseti kroky pro samotestování bez zdravotníků najdete ZDE:

Kromě systému samotestování bez zdravotníků nadále platí, že pokud je to možné, využívá se k testování sít POC antigenních center, kde se vyšetření plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. Protože se zde výsledek přímo zaznamenává do informačního systému infekčních nemocí, lze pozitivní osobu bezodkladně izolovat a trasovat. Firmy mohou toto testování nadále realizovat i přímo v podniku, pokud si sjednají potřebného zdravotníka.

Autor: Štěpánka FilipováPříspěvek Testování ve firmách bude povinné, ministerstvo připravilo průvodce pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223630/testovani-ve-firmach-bude-povinne-ministerstvo-pripravilo-pruvodce/feed/ 0
Kladenské divadlo zkouší i v době, kdy se nesmí hrát https://kladenskelisty.cz/223633/kladenske-divadlo-zkousi-i-v-dobe-kdy-se-nesmi-hrat/ https://kladenskelisty.cz/223633/kladenske-divadlo-zkousi-i-v-dobe-kdy-se-nesmi-hrat/#respond Wed, 03 Mar 2021 06:00:41 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223633 Do kladenského divadla nesmějí kvůli koronaviru diváci, i tak ale herci nezahálí, dál zkouší a chystají letní představení. Soubor doufá, že do prázdnin stihne uvést premiéru komedie Eva trpí hlouposti a ještě tento týden obnoví zkoušky hudební inscenace Jak umřít na rokenrol. Koronavirová pandemie uvedla i divadla do úplně nového režimu. Hrát se nesmí, a … Pokračování textu Kladenské divadlo zkouší i v době, kdy se nesmí hrát

Příspěvek Kladenské divadlo zkouší i v době, kdy se nesmí hrát pochází z Kladenské listy

]]>
Do kladenského divadla nesmějí kvůli koronaviru diváci, i tak ale herci nezahálí, dál zkouší a chystají letní představení. Soubor doufá, že do prázdnin stihne uvést premiéru komedie Eva trpí hlouposti a ještě tento týden obnoví zkoušky hudební inscenace Jak umřít na rokenrol.

Kladenské divadlo zkouší i v době, kdy se nesmí hrát (Foto: KL)

Koronavirová pandemie uvedla i divadla do úplně nového režimu. Hrát se nesmí, a tak se kladenští herci věnují alespoň udržovacím zkouškám celého repertoáru, aby byli případně okamžitě připraveni začít znovu hrát. Protože premiéry není nyní možné uvádět, zkoušení nových dvou děl zatím v divadle odložili na později. Už tento týden by ale měli začít pracovat na komedii Eva trpí hlouposti.

V plánech divadla je také nazkoušení další komedie Bůh masakru, kterou režíruje Petr Hruška. Účinkovat by v ní měla Lenka Zbranková, jež se do kladenského souboru vrátila po několika letech.

Jinak divadelníci vzhlížejí s optimismem hlavně k letním měsícům, kdy doufají, že by pro diváky mohli připravit alespoň letní hraní. O všem ale rozhodne aktuální vývoj pandemie. Kvůli špatné situaci se kladenské divadlo snaží v této době prezentovat alespoň online. Diváci se tak mohou seznámit se členy souboru v digitálním prostředí na internetu.

Autor: (fa)Příspěvek Kladenské divadlo zkouší i v době, kdy se nesmí hrát pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223633/kladenske-divadlo-zkousi-i-v-dobe-kdy-se-nesmi-hrat/feed/ 0
Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek https://kladenskelisty.cz/223596/stochov-ma-novy-skolni-volnocasovy-klub-i-rezervacni-system-pro-nakup-vstupenek/ https://kladenskelisty.cz/223596/stochov-ma-novy-skolni-volnocasovy-klub-i-rezervacni-system-pro-nakup-vstupenek/#respond Tue, 02 Mar 2021 06:40:16 +0000 https://kladenskelisty.cz/?p=223596 Město Stochov nezahálí ani v těžké situaci způsobené pandemií koronaviru a pro své obyvatele si připravilo několik novinek. V místní základní škole byl vybudován volnočasový klub, kulturní dům se dočkal nového elektronického rezervačního systému a město se nyní chystá na opravu rozbitých silnic. Už v průběhu loňského roku poskytlo zastupitelstvo stochovské základní škole dotaci ve výši 60 … Pokračování textu Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek

Příspěvek Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek pochází z Kladenské listy

]]>
Město Stochov nezahálí ani v těžké situaci způsobené pandemií koronaviru a pro své obyvatele si připravilo několik novinek. V místní základní škole byl vybudován volnočasový klub, kulturní dům se dočkal nového elektronického rezervačního systému a město se nyní chystá na opravu rozbitých silnic.

Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek (Foto: Městský úřad Stochov)

Už v průběhu loňského roku poskytlo zastupitelstvo stochovské základní škole dotaci ve výši 60 tisíc korun na vybudování volnočasového klubu. Po podobném prostoru volali v rámci své Rady všechny třídy druhého stupně. Klub vybavený novým nábytkem už byl dokončen a nyní už čeká jen na zprovoznění bezdrátového internetového připojení a instalaci nových počítačů, které budou přístupné všem žákům.

Dokončen už je i elektronický rezervační systém, pomocí něhož si budou moci obyvatelé Stochova rezervovat a kupovat vstupenky na kulturní akce v místním kulturním domě. Zájemci mohou systém vyzkoušet už nyní ZDE, už je možné provádět rezervace vstupenek na plánované akce. Lidé tak už nemusí docházet přímo do kulturního domu.

V současné době se město chystá na otevření gynekologické ordinace. Ve výběrovém řízení vyhlášeném Středočeským krajem vybral Stochov lékaře z Nemocnice Rakovník. Nyní probíhají stavební práce v pronajatém objektu, kde by už od poloviny léta mohla fungovat gynekologická ambulance. Dál se jedná také o možné nové ordinaci fyzioterapeuta ve městě.

Stochov se po tuhé zimě chystá rovněž na opravu výtluků v silnicích. V současnosti probíhá jejich mapování a v brzké době by měly odstartovat práce na jejich zacelení.

Pro nejmenší obyvatele si město připravilo speciální edici omalovánek s obrázky s místní tematikou. Jejich autorem je stochovský rodák Josef Archmann. Zájemci si mohou omalovánky zakoupit v městském infocentru.

Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek (Foto: Městský úřad Stochov)
Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek (Foto: Městský úřad Stochov)

 

Autor: (fa)Příspěvek Stochov má nový školní volnočasový klub i rezervační systém pro nákup vstupenek pochází z Kladenské listy

]]>
https://kladenskelisty.cz/223596/stochov-ma-novy-skolni-volnocasovy-klub-i-rezervacni-system-pro-nakup-vstupenek/feed/ 0