Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 5
Pondělí, 29. července 2024 06:20
Šestice unikátních věžových domů na Vítězné třídě patří už přes šedesát let k tomu nejzajímavějšímu z kladenského kulturního dědictví. Pro svou popularitu představují tyto architektonické unikáty vděčné téma pro média i k hospodské konverzaci. V průběhu desetiletí se tak mezi lidmi rozšířily nepřesné nebo vyloženě mylné informace. V seriálu Kladenských listů je na pravou míru uvedou Roman Hájek a Alexandr Němec ze spolku Halda Kladno.
„Společně s Alexandrem Němcem jsme historii věžáků věnovali v posledních letech tisíce hodin času. Prošli jsme v podstatě všechny dochované, a v tento moment dostupné, archivní prameny, bavili se o jejich významu s historiky architektury – a téměř všechny naše poznatky shromáždili do rozsáhlé publikace. Vnímáme tak, po vzoru Saturninově, jako povinnost uvést základní nepřesnosti na pravou míru. Šestice věžových domů představuje jedno z nejzajímavějších kulturních dědictví Kladna a je ukázkou dobově zcela výjimečné architektury. Kéž by jejich příběh byl budoucím generacím předáván věcně správně,“ říká spoluautor seriálu Roman Hájek.
Mýtus 5.
Věžáky získaly ocenění na Expo 1958
Tento mýtus možná pramení ze snahy podtrhnout význam věžáků. Je ale otázkou, jestli je dobrý nápad (podobně jako třeba v případě slavných rukopisů) stavět slávu staveb na nesprávné informaci.
Nejsme úplně odborníci na Expo 1958, takže nedovedeme říct, zda na něm věžáky náhodou nebyly prezentovány mezi dalšími úspěchy československého stavitelství. Je ale pravděpodobnější, že to tak nebylo – přece jen reprezentovaly výraz architektury, který byl (navzdory svým nadčasovým hodnotám) v té době považován za překonaný. Rozhodně ale na výstavě nezískaly žádné ocenění.
Aktuální otevírací dobu muzea věžáků naleznete ZDE:
Autor: Roman Hájek a Alexandr Němec
Související:
Mýtus 1. |
Mýtus 2. |
Mýtus 3. |
Mýtus 4. |