Září patří sexuálnímu zdraví: prevence, antikoncepce i bezpečný přístup k interrupcím
Středa, 3. září 2025 07:09
Září je měsícem povědomí o sexuálním zdraví a zahrnuje hned několik významných dnů – 4. září se oslavuje Světový den sexuálního zdraví, 26. září Světový den antikoncepce a 28. září Mezinárodní den boje za bezpečný potrat. Připomínají si ho v nemocnici ve Slaném.
Společným cílem všech těchto světových dnů je otevřeně mluvit o tématech, která se stále mohou zdát citlivá, a nabídnout veřejnosti ověřené informace. Podle lékařů je právě informovanost klíčovým faktorem, který pomáhá chránit nejen fyzické, ale i psychické zdraví žen a mužů.
Sexuální zdraví není tabu
„Sexuální zdraví je součástí celkového zdraví člověka. Zahrnuje nejen prevenci pohlavně přenosných nemocí, ale také otevřenou komunikaci mezi partnery, dostupnost antikoncepce a možnost bezpečně řešit situace neplánovaného těhotenství,“ říká primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný MUDr. Markéta Matoušková.
Lékaři připomínají, že k nejúčinnější ochraně před sexuálně přenosnými nemocemi stále patří kondom. „Je to jediná metoda, která kromě antikoncepční účinnosti chrání také proti infekcím,“ doplňuje MUDr. Matoušková.
Antikoncepce na míru každé ženě
Podle MUDr. Veroniky Pušmanové z gynekologické ambulance Nemocnice Slaný je nejčastěji volenou formou antikoncepce v ČR hormonální pilulka – a to především díky vysoké spolehlivosti, která při správném užívání dosahuje až 99 %. „Stále oblíbenější jsou také nitroděložní tělíska, hormonální i nehormonální. Zvláště hormonální tělíska oceňují ženy pro zmírnění či úplné vymizení menstruačního krvácení,“ vysvětluje MUDr. Pušmanová.
Správný výběr antikoncepce by ale měl vždy vycházet z individuální konzultace s gynekologem. Lékař zohledňuje nejen věk, životní styl a preference ženy, ale i zdravotní stav a rodinnou anamnézu. „Vždy hledáme metodu, která bude pro ženu bezpečná a zároveň jí bude vyhovovat v běžném životě,“ dodává MUDr. Pušmanová.
Bezpečný potrat jako součást zdravotní péče
Interrupce, správně umělé ukončení těhotenství, je v Česku možné provést do 12. týdne gravidity, v některých případech i později ze zdravotních důvodů. Nově se rozšířila možnost farmakologického ukončení těhotenství do 49. dne od početí. „Bezpečně provedený zákrok v nemocnici je zásadní pro zdraví ženy. Nelegální nebo domácí metody přinášejí vysoké riziko komplikací – od nepoznaného mimoděložního těhotenství až po život ohrožující krvácení,“ upozorňuje MUDr. Matoušková. Podle ní je zároveň klíčové, aby ženy měly dostupné informace i psychickou podporu. „Některé ženy mohou díky otevřené konzultaci svůj názor změnit a těhotenství si ponechat. Ty, které interrupci podstoupí, zase mohou předejít komplikacím a zvolit vhodnou antikoncepci do budoucna.“
Osvěta jako cesta k prevenci
Září je tak příležitostí k připomenutí, že sexuální zdraví je téma, které si zaslouží otevřený dialog a profesionální podporu. „Čím více se o těchto otázkách mluví, tím lépe mohou ženy i muži činit rozhodnutí, která jim umožní žít plnohodnotný a bezpečný život,“ shrnuje MUDr. Matoušková.
-
zprávy
U Hobšovic na silnici ze Slaného do Velvar se střetl osobák řízený nezletilým s náklaďákem
-
zprávy
Dagmar Dasha Stříbrná – rosnička zelená
-
zprávy
Muž bez řidičáku neunikl strážníkům na Kladně
-
zprávy
Kladno přitvrzuje v boji s nepořádkem a nesprávným odkládáním odpadů
-
zprávy
Kladno – co nepatří do popelnice, to můžete odvézt do sběrného dvora
-
zprávy
Událost roku v Hornickém skanzenu Mayrau, Den horníků už zítra
-
zprávy
Již zítra můžete běžet pro chameleóny, 50 metrů, jeden nebo sedm kilometrů v Zooparku Zájezd
-
zprávy
Září – Lidové zvyky a tradice
-
zprávy
Již zítra se můžete hezky bát v Krtech u Rakovníka
-
zprávy
Podzim klepe na dveře a samosběry na farmě Dryák jdou do finále
-
zprávy
Projděte se lesem s myslivkyní Eliškou, myslivost je především posláním
-
zprávy
Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství
-
zprávy
Makadamové ořechy: Královská pochoutka z Austrálie, dnes je jejich den
-
zprávy
Pozor na změnu u linky 605 a 607 bude jezdit v době konání akce – Dny města Kladna
-
zprávy
20. září vyrazte do Žiliny bez pasu, oblíbený pochod se blíží
-
krimi
Nové způsoby zneužití platebek, pozor na to kam přikládáte svou kartu
-
zprávy
STAROČESKÉ ČLENĚNÍ ROKU A CO JE PODLETÍ NEBO POLETÍ
-
zprávy
Jiří Heller – unikátní výstava mistra zachycení prchavých okamžiků již po druhé v Horním Bezděkově
-
zprávy
Vyhozená kočička porodila potomky v papírové krabici uprostřed lesa
-
zprávy
Úspěšná show Evy Holubové PSYCHOHRÁTKY míří do Domu kultury na Kladně