KL Vánoce SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Klapod
  • KL Vánoce
  • ŠKOLA HLEDÁ NOVÉ SPOLUPRACOVNÍKY
  • SAMK

Keltský Samhain,, svátek Všech svatých neboli Dušičky, podívejte se na některé zvyky

Sobota, 2. listopadu 2024 06:04

Dušičky pochází z keltské tradice, ze svátku Samhain, který se slavil v den keltského nového roku – v den, kdy podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých.

Keltové zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc. Svíčky, které dnes zapalujeme na hrobech, se staly pozměněnou formou právě tohoto zvyku. Podle křesťanské tradice jsou Dušičky vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě nedosáhli věčné blaženosti a procházejí zatím fází očišťování; podle katolické tradice pobývají dosud v očistci.

Obecně rozšířeným zvykem o svátku Všech svatých bylo rozdávání almužny místní chudině. Koleda za mrtvé, tak říkali na Slavičínsku darům v poživatinách, chlebech, mouce, sušených hruškách a slanině, které přinášely hospodyně žebrákům, sedícím v předsíni kostela s putnami, za modlení. Dary jídla byly projevem křesťanského milosrdenství, ale bylo v tom i něco navíc. Souvisely se starou představou, že lidé bezmocní, žebráci a děti jsou poslové, nadaní schopností zprostředkovat kontakt mezi pozemským a nebeským světem, anebo, že přímo zosobňují duše zemřelých.

Na Znojemsku hospodyně pokládaly o svátku Všech svatých do okna chleba pro dušičky, vracející se v noci před svým svátkem,2. listopadu, do svého domu. Lidé také házeli na svátek všech svatých do ohně mouku, aby se duše v očistci ochladily. Je také možné hodit do ohně střídku chleba, což se provádí ze stejného důvodu, duše zemřelých v očistci se tímto úkonem ochladí. (časopis z r. 1855)

Svátek Všech svatých je křesťanský svátek, který připomíná všechny svaté, a to nejen ty, kteří jsou oficiálně kanonizováni, ale také ty, o „jejichž svatosti neví kromě Boha nikdo“. Důvodem zavedení svátku byla nemožnost slavit každý jednotlivý den světců.

Ve 4. století se na Východě začal slavit společný svátek všech mučedníků. V syrském obřadu se slavil ve velikonoční době (13. 5.) a v byzantském obřadu první neděli po Seslání Ducha svatého. Můžeme si ale připomenout, že do této doby se označení mučedník (martyr) vztahovalo nejen na ty, kteří přímo prolili za víru krev, ale i na ty, kteří trpěli ve vězení nebo ve vyhnanství, byť se vrátili a zemřeli pokojně. Teprve od 4. století byli ti, kteří nezemřeli mučednickou smrtí označeni za vyznavače (confessores).

V Římě se slavnost všech mučedníků začala slavit 13. 5. 609 jako výroční den posvěcení (Bonifácem IV.) římského Pantheonu, který byl původně chrámem všech olympských bohů. Chrám byl zasvěcen Panně Marii a všem mučedníkům.

Proč je dnem slavení 1. listopad?

Dnem slavení se stal 1. listopad možná prý proto, že u Keltů šlo zároveň o začátek nového roku. Skutečnost je spíše ta, že v IX. stol. nebyl 13. květen v Římě vhodný pro velké náboženské manifestace vzhledem k tomu, že bylo období přede žněmi, kdy se již projevoval nedostatek potravin. Papež Řehoř IV. (827—844) za těchto souvislostí přeložil oslavu ze 13. května na 1. listopad. K rozšíření svátku v listopadu napomohla potom návštěva tohoto papeže u krále Filipa Zbožného ve Francii kolem r. 835. (catholica.cz)

A na závěr ještě jedna pověra:
Kdyby kdo přišel o půlnoci Všech svatých do kostela, spatřil by svíčkami ozářený oltář, kněze v mešním rouchu a v lavicích kostela lidi každého věku, kteří již dávno zemřeli. Všichni klečí a modlí se. Nikde však není slyšet ani jediného hlásku, vše je zahaleno v pochmurné ticho. Dávno zemřelý kněz slouží mši. Jakmile však kněz udělí požehnání, jest třeba co nejrychleji z kostela utéci, poněvadž by bylo s takovým odvážlivým smrtelníkem zle: umrlci by ho rozsápali.

Několik pranostik na dnešní den:
https://www.ceskezvyky.cz/svatek-vsech-svatych/

VŠE O „DUŠIČKOVÉM“ OBDOBÍ 
Na stránkách najdete plno zajímavého čtení o „Dušičkovém“ období (29 článků!). Dozvíte se, jakými pověrami se naši předci řídili při posledním rozloučení se svými blízkými, jak si představovali lidskou duši a čeho se báli. Vše je také orámováno krásnými vzpomínkami z dětství, např. jak se chodilo pro „dušičky“ a samozřejmě nechybí básníčky.

 

. České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více  o zvycích, tradicích a mnohém dalším i  možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.STOLNÍ KALENDÁŘ NA ROK 2025
Kalendář pro všechny, kteří se rádi vrací do svého dětství nebo si chtějí připomenout lidové zvyky a tradice, které provázely životem naše předky. https://eshop.ceskezvyky.cz/
Stolní kalendář je doplněný pranostikami na každý den a motivy prvorepublikových pohlednic a autorských textů z jejich stránek www.ceskezvyky.cz. Kalendář byl vytištěný u největšího českého vydavatele kalendářů v ČR Helma365. Objednáním kalendáře získáte tři dárky zdarma: záložku, roční kalendářík a měsíční předplatné zdarma na jejich stránky (bez reklam).




  1. zprávy

    Hasiči ve středních čechách měli na Štědrý den méně zásahů, požár domu v Kladně byl nejzávažnější

  2. zprávy

    Vánoční doba neobsahuje jen štědrý den, podívejte se i na jiné svátky

  3. zprávy

    Vánoce, o jejich pojmenování a historii

  4. zprávy

    Zákaz vstupu do lesů 27. prosince u Libovice a v Hrdlívě, mohlo by jít o život

  5. zprávy

    Historie české vánoční ozdoby: Tradice, umění a světová sláva

  6. zprávy

    Vánoční stromeček, historie lidové tradice

  7. zprávy

    Andělské zvonění, návrat tradice

  8. zprávy

    Magické jmelí nosí štěstí, lidové zvyky a pověry 

  9. zprávy

    Tradiční Slánské vánoční zpívání na Masarykovo náměstí přineslo sváteční atmosféru

  10. zprávy

    Výstava betlémů láká na jedinečný Brandýsský betlém a umění řezbáře Jiřího Koudelky

  11. zprávy

    Pověry o tom, co nosí na Štědrý den smůlu: Staré tradice a jejich význam

  12. zprávy

    Historie vánočního kapra v Česku a ve světě

  13. zprávy

    Zábavné věštby-lití olova a význam tvarů

  14. zprávy

    Rybí šupina: Tradice, pověry a symbolika u nás i ve světě

  15. zprávy

    Proč u nás nosí dárky Ježíšek, historie lidové tradice

  16. zprávy

    Vánočka, štědrovka, sladký symbol vánoc, lidová tradice

  17. zprávy

    Jak je to se zlatým prasátkem a nejstarší zápis

  18. zprávy

    Vánoční přání a PF 2025 od redakce Kladenských listů i osobně od šéfredaktora

  19. video

    Vánoční kometa rozzářila Úholičky: Adventní večer přilákal davy návštěvníků, video

  20. video

    Jak vypadají Vánoce jinde ve světě, podívejte se na stručný přehled, video