ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Baobab v Kladně pomáhá lidem s duševními nemocemi k novému zaměstnání

Pátek, 20. dubna 2012 00:04

Lidé trpící duševními chorobami mají již dva roky v Kladně své útočiště v Domě techniky na Sítné. Svou pobočku zde má občanské sdružení Baobab, které se jim snaží pomoci se začleněním do běžného života a zejména s nástupem nebo návratem do práce. Baobabu od května začíná nové dvouleté období a s ním klientům nabízí i nové projekty.

Baobab v Kladně pomáhá lidem s duševními nemocemi k novému zaměstnání

Vedoucí pobočky Kristina Kánská upřesnila, že nové období pro občanské sdružení Baobab v Kladně začalo od března a noví klienti se mohou hlásit od dubna. „Baobab je nestátní nezisková organizace s patnáctiletou praxí v ucelené sociální rehabilitaci pro osoby s duševními nemocemi především psychotického okruhu. Pracujeme s lidmi, jejichž zdravotní stav je stabilizován a kteří mají zájem o pracovní uplatnění,“ řekla Kánská.

V minulém období kladenská pobočka sdružení nabídla své služby zhruba 60 klientům. I když je jejich cílovým zájmem vrátit lidi s duševní poruchou do běžného života nebo jim ho pomoci nastartovat, nefungují jen jako prostředníci mezi zaměstnavateli a lidmi s tímto handicapem.

„S klienty postupujeme systematicky. Jednáme s nimi o jejich přáních ohledně zaměstnání a přitom bereme ohled na jejich možnosti a schopnosti. Máme tu také dílny, kde mohou prakticky získat nácvik svých dovedností. Zároveň si tím osvojí povinnost někam vůbec docházet v určený čas a podobně,“ sdělila vedoucí pobočky.

Ve svých dílnách ale sdružení samo nabízí také tři pracovní místa na poloviční úvazek. Kromě toho klientům poskytuje i psychodiagnostiku, která posoudí osobnostní předpoklady ke konkrétní profesi. Hlavním pilířem však zůstává zprostředkování práce na volném trhu.

Oproti minulému období může být Baobab pro zaměstnavatele ještě zajímavějším zdrojem pracovních sil než v minulosti. Kánská totiž uvedla, že jednou z novinek je, že pokud firma prostřednictvím sdružení přijme zaměstnance, Baobab jí bude čtyři měsíce mzdu dotyčného proplácet.

Projekt je financovaná Evropským sociálním fondem a rozpočtem České republiky. Zájemci se ve sdružení mohou hlásit již v těchto dnech telefonicky na čísle 312 315 491, e-mailem na kladno@osbaobab.cz, nebo osobně v Domě techniky na Sítné. Nové aktivity budou zahájeny od května.

.

Autor: Zuzana Vlková

.