SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Malování květin Klapod
  • Malování květin
  • SAMK
  • Kladno

Město Kladno bojuje proti přemnožení toulavých koček vlastním kastračním programem

Pátek, 7. února 2025 05:35

Město Kladno od loňského roku aktivně podporuje kastraci a léčbu opuštěných koček. Nový kastrační program, který vznikl ve spolupráci s dobrovolníky a veterinářem MVDr. Jiřím Lukášem, pomáhá nejen snižovat počty toulavých zvířat, ale také zlepšovat jejich zdravotní stav.

Kočkám v kladenském věžáku nebezpečí nehrozí (Foto montáž: KL)

Součástí projektu je i zřízení dočasného chráněného místa, kam mohou městští strážníci umístit nalezené kočky do doby, než si je převezmou dobrovolníci. Ti se o ně postarají, zajistí kastraci a následnou péči. Program se setkal s pozitivním ohlasem veřejnosti, která se do něj aktivně zapojuje.

„Jsem velmi ráda, že lidé nový program přivítali a pomáhají. Chci poděkovat všem dobrovolníkům, především Kristýně Lafkové, která je nejen hlavní koordinátorkou, ale také učí, jak zdarma zajistit pro venkovní zvířata šetrné kastrace, a půjčuje potřebné vybavení,“ říká radní Danuše Draškovičová.

Kladenští hasiči zachránili tonoucí kočku, nyní se hledá její majitel (Foto: Lukáš Vejvar / HZS Stčk.)

Kastrace je klíčem k řešení

Kristýna Lafková, hlavní iniciátorka programu, přiznává, že na začátku netušila, jak složité je takový projekt realizovat. „Myslela jsem si, že stačí vyčlenit peníze, najít prostor a útulek může fungovat. Teď už vím, že to tak jednoduché není. Jen příprava programu nám trvala dva roky,“ vzpomíná.

V zimním období se kastrace provádějí omezeně, protože kočky po zákroku potřebují dostatečnou dobu na zotavení v teple. „S jarem se však opět rozběhne aktivní práce v koloniích,“ upozorňuje Lafková.

Kastrace má podle ní pro kočky jen samé výhody. „Přestanou rodit desítky koťat, která bez pomoci nepřežijí, zabrání se šíření nemocí, kocouři se nebudou prát a značkovat. Především se ale sníží počet opuštěných zvířat, která by jinak strádala,“ vysvětluje.

Každá pomoc se počítá

Od zavedení programu se na dobrovolníky obrátila řada lidí, kteří chtěli pomoci nebo potřebovali radu. Někteří si po rekonvalescenci kočku dokonce nechali doma. Program se snaží podporovat i sociálně slabší občany a seniory, kteří nemají na kastraci vlastní prostředky.

Jedním z největších úspěchů programu bylo odchycení a vykastrování 21 koček v zahrádkářské kolonii. „Když jsem tam přijela poprvé, chtělo se mi brečet. Říkala jsem si, že to nikdy nemůžeme zvládnout. Ale nevzdali jsme se. Ještě mám doma dva kocourky, kteří potřebují zubní ošetření, a pak se rozhodneme, zda se vrátí zpět ven,“ popisuje Lafková.

Dlouhodobý cíl: kočičí útulek

Kastrační program má jasný cíl – snížit počet toulavých koček v Kladně a zabránit jejich utrpení. K tomu patří i značení vykastrovaných koček malým zářezem do ucha a testování na smrtelné choroby. Pokud se ukáže, že se nalezená kočka přizpůsobí lidem, hledá se jí nový domov. Pokud je však divoká a nešťastná v zajetí, vrací se na své místo, kde bude dál žít, ale už bez rizika nekontrolovaného množení.

Radní Draškovičová zdůrazňuje, že problém toulavých koček je celorepublikový a vyžaduje odpovědný přístup. „Apelujeme na majitele, aby své kočky nechávali kastrovat. Je to jediný způsob, jak situaci dlouhodobě zvládnout,“ dodává.

Město navíc plánuje do budoucna zřízení kočičího útulku, který zatím v Kladně chybí. „Vše záleží na dostupnosti vhodných prostor a finančních prostředků,“ uzavírá Lafková.

Jak můžete pomoci?

Kromě městského programu existují i další organizace, které podporují kastrace, například Feliti, Kaspro nebo Pozor kočka. Informace lze najít na webu kastruj.cz.

„Pokud vám na pozemku žijí toulavé kočky, zapojte se do programu. Bez pomoci veřejnosti problém pod kontrolu nedostaneme,“ vyzývá Lafková.

Díky spolupráci města, dobrovolníků a zodpovědných občanů se situace toulavých koček v Kladně postupně zlepšuje. Stále je však potřeba mnoho práce a osvěty, aby se zabránilo dalšímu utrpení těchto zvířat.

Zdroj: město Kladno


  1. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska – pan Pronobus

  2. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Slaměný neboli Pohřebenář

  3. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Brůna

  4. zprávy

    Tragédie ve Smečně: Hugoušek svůj boj prohrál, jeho majitelé jsou zdrceni

  5. zprávy

    Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera

  6. zprávy

    Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku

  7. zprávy

    Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra

  8. zprávy

    CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem

  9. zprávy

    Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS

  10. zprávy

    Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši

  11. zprávy

    Zvyky a tradice: 22 únor – PROČ MÁ PETR SVÁTEK DVAKRÁT ZA ROK

  12. zprávy

    Kraj- Na projekty zaměřené na ochranu životního prostředí vyhradil kraj 8 milionů korun

  13. zprávy

    Kraj – Startuje největší soutěž na dopravce v historii České republiky – Středočeský kraj a Praha vyhlašují výběrové řízení na železničního dopravce s velkokapacitními elektrickými jednotkami

  14. zprávy

    Kronika rodinného chaosu: Cimrmanova topografie geniality: Boule a mentální inhalátor, pilíře pokroku

  15. zprávy

    Brandýsek oslaví 680 let od první zmínky a připomene si události druhé světové války

  16. zprávy

    Na obnovu kulturních památek pro rok 2025 kraj vyčlenil 58 miliónů korun. O dotace bude možné žádat v průběhu března

  17. zprávy

    Toulaví psi na Sletišti: Jeden skončil na jízdárně, další dva v Sitenském údolí

  18. zprávy

    Poděkování panu Burešovi od starosty města Smečno

  19. zprávy

    Řidič ve sdíleném autě zdemoloval v Kladně vůz o ostrůvek a ujel, usvědčila ho odpadlá značka 

  20. zprávy

    Sirény služebních vozů se rozsvítily: Kladno si připomnělo Evropský den obětí trestních činů