SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Malování květin Klapod
  • Malování květin
  • SAMK
  • Kladno

Sv. Matěj a volání na stromy za bohatou úrodu, již zítra

Neděle, 23. února 2025 05:26

Sv. Matěj byl považován i za ochránce budoucí úrody, zejména pak ovocných stromů a ovoce vůbec. V tomto významu na sv. Matěje chodili hospodáři se svou čeledí a dětmi s plnou vážností do sadů, třásli stromy s prosbou, modlitbou i patřičnými veršovánky, obracejícími se ke sv. Matějovi o ochranu stromů před jarními mrazy a za bohatou sklizeň ovoce. Při těchto obřadech hrály významnou roli děti, jejichž prosbám prý sv. Matěj rád vyhověl.

Večer před svátkem sv. Matěje pobíhá mládež obojího pohlaví v zahradách od stromu ku stromu, do každého kusem dřeva tlukouc provolává: „Sádku, sádku, oblíkej se do zeleného kabátku, zejtra bude mráz, abys neozáb‘!“

Na Nechanicku, aby ještě spíše pohnuly děti sv. Matějem, lezly nahé před východem slunce na ovocné stromy a prosebně volaly: „Prosím, prosím svatého Matěje, nám ať ovoce hojného dopřeje, kamkoli v zahradě hlas můj se rozleje.“

Na den sv. Matěje chodívají děti s půlnocí na pole a zahrady hospodářů a tam okolo stromů běhajíce říkají: „Dnes je svatého Matěje, Matěje, ať se ten hlásek obejde, obejde, všude ovoce dost bude, a ničeho nezmrzne.“ Potom jdou hospodáři přát, aby sv. Matěj stromy ovocem hojně obdařil. Z Náchodska

Na sv. Matěje v Bezděkově u Choltic posílaly rodiče své bosé děti před sluncem východu do zahrady. Ty držíce se stromu točily se kolem něho, nebo běhaly po zahradě a volaly: „Svatý Matěji! Přines nám ourody do naší zahrady!“ Nebo vzalo děvče menší děcko na záda a volalo po třikráte: „Na svatého Matěje nese děvče pachole; kde ten hlas se obejde, všude dost ovoce bude.“

Nebo také starý výminkář vešel do dvířek u zahrady jsa též bos a mocným hlasem křičel do korun (sevře ústa dlaněmi): „Volám, volám svatého Matěje! kde se ten hlas obejde, všude dost ovoce bude.“

Na den sv. Matěje před východem slunce vybíhají chlapci mnohdy v pouhé košili – do zahrad, tlukouce dřevem do stromů provolávají: „Na svatého Matěje chytili jsme zloděje. Kde můj blásek obeide všude dost ovoce bude“ Z Chrudimska

Jinde zase vycházely děti v den sv. Matěje do ovocných sadů hned ráno, aby se tam pomodlily za úrodu ovoce. Po modlitbě pak zatřásly každým ovocným stromkem a říkaly:

„Volám, volám sv. Matěje, kde můj hlásek zapěje, všade ovoce bude, k tomu mně dopomáhej Bůh Otec, Bůh Syn a Bůh Duch svatý. Amen.“

Místy zase před východem slunce běhají děti po zahradě a křičí, co hrdlo stačí: „Svatý Matěji, ať nám Pán Bůh nadělí hojně ovoce rok po roce, kam se hlas můj rozejde, všude ovoce bude a nezmrzne. Obujte se hrušky, štěpy, zejtra bude mráz, jestli se neobujete, posekáme vás.“

V Statenicích u Prahy.

Někde vzala hospodyně kloučka ráno před východem slunce na záda a běhajíc s ním po zahradě volala: „Na svatého Matěje, nosím tady pachole, kde se můj hlas rozejde, hojně ovoce ať vzejde.“

Na Novobydžovsku v ten den šly děti bosy před východem slunce do zahrady a měly ověnčenou vařečku, jíž udeřily do každého stromu a přitom říkaly: „Volám, volám svatého Matěje, kde můj hlásek obejde, všude dost ovoce bude: jablíček, hruštiček, švestiček“ atd. Nezlámala-li se vařečka nebo neotloukala-li se kůra stromů, bylo to znamením, že sv. Matěj nadělí na podzim hojnost ovoce, opačně to znamenalo, že v tom roce uschne hojně stromů.

V Rozběřicích nosil jeden druhého po zahradě a přitom volal: „Sem jablka, sem hrušky, sem všecko ovoce! Kde se ten hlásek obejde, všude dost ovoce bude.

A na závěr Mikoláš Aleš:

Tyto zvyky znal i náš veliký umělec M. Aleš a nakreslil k tomuto dni rozkošný obrázek. Zobrazil malé děvče a urostlou pannu třesoucí na zahradě stromky. Nad nimi v oblacích se dívá vážný apoštol sv. Matěj. Obrázek pak doprovází říkání:

„Dnes je svatého Matěje: kudy se můj hlas rozleje, ať všude ovoce hojně je. Pán Bůh rač nám dáti, abychom měli co trhati: jablka, hrušky, kadlátka, ať je toho plná zahrádka.“

 

České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více  o zvycích, tradicích a mnohém dalším i  možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.

 


 


  1. zprávy

    Mayrau v sobotu ovládlo Masopustní veselí, padnul rekord přišlo 2 314 lidí. videa, fota

  2. zprávy

    Senioři Dobré Vůle (SDV) – Farní charita Kladno uspořádala první srdečné setkání se seniory v našem městě.

  3. info z radnice

    Tři miliony pro dětský úsměv, kraj podpoří aktivity pro děti

  4. zprávy

    Sv. Matěj a volání na stromy za bohatou úrodu, již zítra

  5. zprávy

    Kraj zintenzivnil boj proti reklamám u silnic

  6. zprávy

    Rybáři ze Smečna odpracovali brigády na rybochovných zařízeních

  7. zprávy

    Dopravní omezení v Kladně: Zastávka Zádušní dočasně mimo provoz

  8. komerční sdělení

    Tepelné čerpadlo: Skvělá volba pro vytápění každého obydlí Ideální pro rodinné domy, malé bytovky i velké paneláky. Nové, i ty starší.

  9. zprávy

    Zvyky a tradice – Pochovávání Bacchusa, (Bakuse, Masopusta) v pražských pivovarech, historie – Masopustní obchůzky

  10. zprávy

    Zvyky a tradice – Masopustní maska Laufr, Strakáč, Strakatý

  11. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska – pan Pronobus

  12. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Slaměný neboli Pohřebenář

  13. zprávy

    Zvyky a tradice: Masopustní maska Brůna

  14. zprávy

    Tragédie ve Smečně: Hugoušek svůj boj prohrál, jeho majitelé jsou zdrceni

  15. zprávy

    Havárie vody v Kladně-Dubí a Buštěhradu: Opravy potrvají do večera

  16. zprávy

    Kyberšikana: Skrytá hrozba digitálního věku

  17. zprávy

    Osmdesát let poté! Válečné události připomenou příběh nuceně nasazeného, kameny zmizelých, unikátní exponáty i divadelní hra

  18. zprávy

    CRAZY SHOW: Večer plný humoru a improvizace s Martinem Hranáčem

  19. zprávy

    Tým – základ úspěchu ve zdravotnictví a složkách IZS

  20. zprávy

    Vesnice roku 2025 – Motivační seminář v Drahouši