15. Února lidové zvyky a tradice
Sobota, 15. února 2025 05:32
V mnoha jazycích je název měsíce odvozen od latinského Februarius, což bylo pojmenování podle očistných svátků febra. Ve starověkém římském náboženství se tyto svátky konaly 15. února.
Podle dochovaných záznamů z 16. století se únoru říkalo též dřevěný měsíc“. Právě v čase únorové ubývající Luny káceli Slované stromy. Dřevo mělo lepší kvalitu a bylo mnohem odolnější proti různým vnějším i jiným vlivům. U nás se již od dob národního obrození význam slova únor vykládá tak, že jde o měsíc, v němž dochází k oblevě, lámou se ledy a noří se do vody. Jiné vysvětlení je, že při únorové oblevě taje sníh a led a země se začíná nořit ve vodu a bláto. Každopádně ale oba výklady mluví o tání a oblevě.
Naši předkové nepochybovali o tom, že únor je víc předjarní než zimní měsíc. Dosvědčuje to ostatně mnoho lidových zvyků, starých rituálů a faktů vztahujících se k božstvům uctívaným právě v souvislosti s tímto obdobím roku. Únor tvoří jakýsi most mezi zimou a iarem tmou a světlem chladem a teplem. Začíná nádherným, i když trochu opomíjeným svátkem Hromnic, jinak označovaným za Svátek světel. Den po Hromnicích, na sv. Blažeje, chodili žáci z domu do domu a vybírali pro svého učitele slaninu, uzené a klobásy.
O svátku sv. Matěje (24.2.) slavívala se odedávna „první pražská jarní pouť“. Říkalo se jí jarní proto, neboť se tohoto dne očekávala změna počasí. Proto i hoši otloukali o Matěje v zahradách stromy a povzbuzovali je rčením:
„Sádku, sádku, oblékej se do zeleného kabátku, zítra přijde mráz, abys neozáb! A ty svatý Matěji – máme k tobě naději, abys dal úrodu, na tu naši zahradu.“
V tomto měsíci probíhá Masopust, bylo to období radovánek, při nichž se náš lid rád oddával veselosti i hlučné zábavě, ba zahálce, jídlu, pití, zpěvu, tanci a mnohdy i okázalému hýření. Podle dlouholeté tradice začíná 7. ledna, den po svátku Tří králů a končí vždy o masopustním úterý, které předchází Popeleční středě, jak se nazývá první den čtyřicetidenního předvelikonočního půstu. A protože masopust a velikonoce odděluje 46 dnů, konec masopustu spadá do rozmezí 3. února až 9. března.
České zvyky, tradice a pranostiky – ilustrace která baví. Více o zvycích, tradicích a mnohém dalším i možnost zakoupit jedinečný kalendář naleznete ZDE.
-
zprávy
Požár garáže ve Švermově: hustý dým, na místě zasahují tři jednotky hasičů
-
zprávy
Staň se mladým hasičem: Skvělá parta, pohyb a pomoc druhým tě čekají!
-
zprávy
Mladí hasiči změřili síly v Žilině – VIII. ročník memoriálu npor. Miroslava Velce a Antonína Novotného přilákal desítky soutěžících
-
zprávy
Den matek, pohled na jeho historii – České zvyky, tradice a pranostiky
-
zprávy
Pozvánka na letní dětský tábor Pa(r)ťáci: Oslavte 10 let plných dobrodružství!
-
zprávy
Dopravní nehoda u Pleteného Újezdu: Vozidlo skončilo mimo silnici, pacienta transportoval vrtulník do Motola
-
zprávy
Stodola plná překvapení, lásky a švitořeni Píp, Kulda a ostatní v akci
-
zprávy
Dnes slavíme Den matek, maminkám přeje redakce Kladenských listů vše nejlepší
-
zprávy
Meluzina či větrnice v životě naších předků
-
zprávy
Pandy zabořily zuby do Hořcové výzvy a nepustily. Teď jsou mezi nejlepšími v republice
-
zprávy
MALVAFEST 2025: Velvary rozezní rock, punk i lidová hudba
-
zprávy
Rekonstrukce mostu přeruší provoz mezi Klobuky a Kobylníky: objížďka povede přes Třebíz
-
povidka
Jiří May – Satira – Cimrman a Pražské jaro: Jak zapomenutý génius (ne)zreformoval Československo
-
zprávy
Zásah IZS v Kladně: Žena s bolestí na hrudi převezena do nemocnice
-
zprávy
Zakázané májové svatby, pověry a pranostiky
-
zprávy
Soutěž o nejlepší jméno pro lamího kluka farmy Dryák u Slaného
-
zprávy
Mimořádný sobotní prodej čerstvých kuřat spojte příjemné s užitečným – Skvělý dárek ke svátku maminek. Poctivé kuře velikosti husy.
-
zprávy
Druhý ročník Gulašobraní v Jarpicích slibuje den plný chutí, zábavy a hudby
-
zprávy
Smyslohrátky v Kamenných Žehrovicích: Místo, kde si děti hrají všemi smysly
-
zprávy
Kladenské divadlo v letošním roce slaví hned čtyřikrát