18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Ve slánském rybníku Novas uhynulo zhruba pět metráků ryb, údajně za to může kyslík

Pátek, 21. června 2024 15:34

Uhynuli jak candáti, cejni, plotice, perlíni, tak štiky i úhoři. Mrtvých ryb vytahali slánští rybáři okolo pěti metráků. Úhyn způsobil podle prvotních zjištění nedostatek kyslíku ve vodě. Aktuálně je v Novasu okolo 2,2 tun ryb. Viníka ovšem nelze bez závěrů odborných expertíz určit.

Slánský Novas provzdušňují čerpadla. jely naplno celou noc Naštěstí mají lidé bydlící v okolí pochopení.

Nedostatek kyslíku ve vodě Velkého slánského rybníku „Novas“ způsobil náhlý úhyn části tamních ryb. Viníka nelze bez závěrů odborných expertíz určit. S největší pravděpodobností hraje podstatnou roli i počasí.

Aby se zabránilo větším škodám, rybářská stráž provzdušňovala rybník celou noc ze čtvrtka na pátek. „Město zajistilo od hasičů čerpadlo, které bylo za pomoci podniku Technických služeb dopraveno k rybníku. Další čerpadlo je naše a třetí zapůjčili rybáři z Kladna. Vodu jsme okysličovali celkem na třech místech,“ potvrdil Jiří Hanč st., člen rybářské stráže z Českého rybářského svazu MO Slaný.

Kromě toho, že hasiči zachraňovali, co se dá, museli od rybníka odhánět i nezvané návštěvníky, kteří se vydali pro snadný úlovek. „Lidé se dozvěděli, že ryby umírají a i štiky jsou krotké a stahují se ke břehu, tak si je přišli nalovit s podběráky. Nezbylo nám, než je vyhánět a dokonce jsem za jedním musel vyrazit i na loďce,“ popsal Jiří Hanč ml.

Stav vody v rybníku NOVAS se ve čtvrtek 20. června zhoršil. Na upozornění o úhynu ryb hned město Slaný zareagovalo. Momentálně rybník provzdušňují tři čerpadla. „Od místních hasičů jsme okamžitě zapůjčili čerpadlo, které jsme za pomoci Technických služeb Slaný ještě v podvečer dopravili k rybníku. Další čerpadlo poskytli slánští rybáři, třetí zapůjčili rybáři z Kladna. Na místě budou, dokud se hladina kyslíku nezvýší na přijatelnou úroveň,“ popisuje postup Pavel Rubík, místostarosta města Slaný.

Čerpadla doplnila stabilní solární provzdušňovač, který slánští rybáři nainstalovali k rybníku v minulosti. Jeho kapacita ale v aktuální situaci nestačí.

„Důvodem úhynu je s největší pravděpodobností značný pokles kyslíku. Ten souvisí kromě jiného s tlakem a teplotou. V pátek ráno dosahovala teplota rybniční vody 26 stupňů Celsia, což je opravdu vysoká hodnota. Zároveň procházíme obdobím hrozících bouřek, doprovázeným nenadálými změnami tlaku. Právě kombinace těchto faktorů vede k vymizení rozpuštěného kyslíku. Fyzika zkrátka nehraje ve prospěch rybářů a především samotných ryb. Minimum kyslíku je i v přítoku do rybníka. Nicméně čekáme ještě na závěry šetření jednotlivých úřadů,“ vysvětluje možnou příčinu úhynu ryb místostarosta.

 

Situaci v rybníku Novas řeší Vodoprávní úřad, Státní veterinární správa i Česká inspekce životního prostředí. Zároveň své šetření vede i Policie České republiky. Město i rybáři čekají na závěry šetření jednotlivých úřadů.

„Odmítáme tvrzení, že za zhoršení kvality vody v rybníku může čistička odpadních vod ve Studeněvsi, kterou provozují obce proti proudu potoka. V uplynulých dnech tam žádná havárie neproběhla,“ vyvrací spekulace místostarosta Rubík. „Se starostou Martinem Hrabánkem jsme v minulosti iniciovali setkání starostů obcí, jejichž obyvatelé studeněveskou čističku využívají. Podařilo se nám dospět do stavu, kdy obce Řisuty a Malíkovice vybudují samostatnou čističku. Stavba už získala potřebná povolení, dokonce má přislíbenou dotaci. Nová čistička by měla uvolnit kapacitu té ve Studeněvsi,“ upozorňuje místostarosta na dlouhodobé řešení.

Slánský největší rybník se trvale potýká s nedostatkem vody. Právě ten je na vině dřívějších drobných úhynů.

„Dlouhodobě uvažujeme o odbahnění rybníka. Poslední takové debaty s vlastníkem hráze, kterým je Povodí Vltavy, ztroskotaly na zrušení dotací ze strany státu. Rybáři, kteří na rybníku hospodaří, na podobnou akci v řádech desítek milionů korun nemohou mít finance,“ vysvětluje Rubík.

S ohledem na nedostatek a kvalitu vody město Slaný apeluje na čištění koryta potoka ze strany Povodí Vltavy a společně hledají další možné zdroje, jak hladinu i kvalitu vody v rybníku Novas zvýšit.

 


 1. video

  Nad Kladnem bylo vidět UFO, ukázolo se, že šlo o vesmírnou raketu

 2. zprávy

  Osobnosti města Kladna: Jan Vella

 3. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Památník Lidice

 4. zprávy

  Vedení města chce navýšit dotaci A-týmu SK Kladno, který postoupil do ČFL

 5. zprávy

  Rekonstrukci Americké ulice v Kladně dokončí obnova úseku od Holandské po Švýcarskou

 6. zprávy

  Pozor na změny v MHD související s rekonstrukcí Americké ulice v Kladně

 7. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Červený Újezd

 8. zprávy

  Sobotní burgery u pana prezidenta. Když nemáme plány, jedeme na Lány

 9. zprávy

  Zubní ordinaci ve Slaném navštívil zatím neznámý poberta, nechtěl si vylepšit chrup, ale získat léčiva

 10. zprávy

  Hlídky MP Kladno řešily o víkendu, bitky, žárlivé scény, Ukrajince i své napadení

 11. zprávy

  Záchrana seniorky v Kladně měla šťastný konec, zasahovala policie, hasiči i záchraná služba

 12. zprávy

  Dny adoptivních rodičů 18. – 20. července v Zooparku Zájezd, spousta zábavy a bude i pěna pro děti od hasičů

 13. zprávy

  Dopravní inženýři bojují s komunikačními závadami v okrese Kladno, pomáhají i hlídky P ČR

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nelahozeves

 15. zprávy

  Historické stroje i jejich obdivovatelé se setkají v sobotu ve Slaném, čtěte důležité informace

 16. krimi

  Dítě srazil autem na přechodu osmnáctiletý řidič, nedaleko pěší zóny v Kladně

 17. zprávy

  Zoopark Zájezd hlásí další mláďata, k vidění jsou malí lemuři kata

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Slánská hora

 19. pozvánka

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 3

 20. zprávy

  Slánští skauti, kvůli hlouposti úředníků z mšeckého polesí, přišli o svou oblíbenou chatu