ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Slánská porodnice jde s dobou: Nově mohou maminky rodit na porodnickém gauči

Pondělí, 18. března 2024 07:57

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Slaný nabízí rodičkám nejen příjemné rodinné prostředí, ale také stále modernější vybavení. Novými přírůstky, ve slánské porodnici, jsou porodnický bazének či gauč, které byly do porodnice pořízeny díky OPS Mateřství.

Porodnický gauč patří mezi nejnovější trendy ve světě porodnictví. Dnes už maminky nemusí rodit na klasickém porodním lůžku na zádech, ale během porodu mohou měnit polohy a tím miminku usnadnit příchod na svět. Gauč, který se skládá ze tří dílů, se dá sestavit různými způsoby, což umožňuje komfortní odpočinek během první doby porodní i polohování podporující přirozený porod. „Nabízí možnost úlevových pozic při porodu,“ vysvětluje Ivana Martínková, vrchní sestra slánské porodnice, a názorně ukazuje, jak porodnický gauč vypadá. „Je velmi příjemný na pohmat, je měkký a pro rodičku pohodlný. Záleží na aktivitě maminky, jak je ochotna měnit polohy. Tatínci, kteří se chtějí do procesu také zapojit, mohou pomoci dle našich instrukcí gauč skládat, a nakonec si po porodu na něj mohou partneři i s miminkem lehnout, což je moc hezké strávení poporodního období,“ doplňuje porodní asistentka Jitka Benešová.


Hydroterapie v porodnickém bazénku
Kromě polohování poskytuje nastávajícím maminkám během porodu úlevu i hydroterapie. Dosud ve slánské porodnici k tomuto účelu sloužila masážní sprcha, nově však mají rodičky možnost využít také benefity porodnického bazénku. „Dříve bývaly v některých porodnicích pro rodičky k dispozici velké vany, které však zabíraly zbytečně moc prostoru, a navíc byly tvrdé. Polohování, například v kleče, proto nebylo pro ženy v těchto vanách vždy příjemné. Nyní však máme pro rodičky k dispozici nový nafukovací porodnický bazének, který je menší, takže zajišťuje intimitu, a zároveň měkký. Dá se v něm klečet, ale poskytuje ženám i možnost ležení a relaxace. Hydroterapii lze navíc propojit s aromaterapií, která může u rodiček navodit příjemný pocit a pomoci jim snáze překonat těžké chvíle během porodu,“ popisuje Jitka Benešová, porodní asistentka porodnice ve Slaném.

Mezi trendy patří i aromaterapie či šátky Reboso
Nový bazének v hodnotě 10 tisíc korun i gauč v hodnotě 178 tisíc korun byly financovány z Obecně prospěšné společnosti Mateřství prim. MUDr. Jaroslava Nachtigala, která má již od roku 1995 za cíl vylepšovat prostředí pro rodičky a doprovázející osoby na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Slaný. „Děkujeme všem, kdo přispívají, a umožňují tím rozvoj a modernizaci slánské porodnice. Díky jejich darům můžeme budoucím i novopečeným maminkám umožnit, aby příchod jejich děťátka na svět byl pro ně co nejkomfortnější v souladu s nejnovějšími poznatky a trendy. Další finance z OPS Mateřství chceme použít na školení aromaterapie pro porodní asistentky a školení práce s Reboso šátkem. Rádi bychom tento rok uspořádali také velký seminář pro porodníky a porodní asistentky ve spolupráci s fyzioterapeuty z Generace – centrum zdraví na téma význam fyzioterapeuta při porodu,“ přibližuje další aktivity MUDr. Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný, a dodává, že porodnice také plánuje z prostředků OPS Mateřství v brzké době zakoupit dvě rozkládací křesla na nadstandardní pokoje. Díky nim bude moci doprovod maminky přespat na pokoji a rodina tak může zůstat pospolu po celou dobu pobytu v porodnici.

 

 

 
 


 1. krimi

  Jízda v protisměru na dalnici D 6, policie hledá svědky, ohrozili ostatní řidiče, záchranáře policisty i hasiče

 2. zprávy

  V Ledcích využijí prostředky od kraje na obecní úřad, Pchery dostanou téměř dva miliony

 3. zprávy

  Revolution Train z pohledu policie

 4. zprávy

  Motyčín navštívila největší pojízdná zvonkohra na světě

 5. zprávy

  Sobota rozhodne o postupu kladenských Kanonýrů do superligy,přijďte je podpořit

 6. info z radnice

  Zápis dětí do kladenských základních škol pro školní rok 2024/2025

 7. krimi

  Žena v Kladně odcizila kosmetiku za více než 10 tisíc, sama se přihlásila na policii.

 8. pozvánka

  Řízkové hody na vás čekají celý víkend v Královickém dvoře

 9. pozvánka

  Zoopark zájezd zve na premíéru filmu o přírodě Arizony

 10. krimi

  Nejdřive předvedla striptýz a po tom dala strážníkovi facku

 11. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 17 dnů

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. zprávy

  Školní kavárna v Kladně na náměstí E. Beneše přivítala první hosty

 14. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna

 15. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 16. info z radnice

  Blíží se termín zápisu do mateřských škol ve Slaném

 17. krimi

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů

 18. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 19. pozvánka

  Dnes máte možnost zažít ptačí den v Zooparku Zájezd

 20. zprávy

  Krajské školy si rozdělí 12. milionů, SOU Slaný a ZUŠ Kladno jsou mezi nimi