ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

Čtvrtek, 22. února 2024 08:57

Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila pro své návštěvníky tematický týden věnovaný komiksu. Od pondělí 26. 2. do pátku 1. 3. čekají návštěvníky známé osobnosti českého komiksu, výstavy, besedy a mnoho dalšího. Mluvit se bude nejen o komiksu jako takovém, ale také o kreslířském umění a čtenářské gramotnosti. Ivan Kubát, Štěpánka Jislová či Marek Rubec. I taková jména v příštím týdnu zahýbou knihovnou.

Foto: KL

Kromě komiksových workshopů, soutěžních přehlídek či setkání s osobnostmi knihovna otevírá prostor pro začínající i etablované komiksové tvůrce celotýdenním programem Tvoje živá tvorba. Amatéři i profesionálové mohou kdykoliv přijít do knihovny, najít si příjemný a pohodlný kout a začít tvořit. „Nabízíme tím nejen možnost vyzkoušet si veřejně tvořit a nechat si nahlížet přes rameno, ale také inspirovat druhé. Tvůrci zde mohou sdílet svoji dřívější tvorbu, a pokud zde naleznou stejně „potrefeného“ parťáka k budoucím společným projektům, o to více nás bude těšit, že jsme k tomu mohli takto přispět“, říká Bára Šabartová, vedoucí oddělení edukace a komunikace. A k tomu dodává: „První, kdo se do živé tvorby zapojí, bude kladenská tvůrkyně Tereza Žáková, vystupující pod jménem Emblema. Setkání s ní se uskuteční ve středu 28. 6. od 14:00.“

Na setkání s mladou tvůrkyní ve středu v 18:00 naváže beseda s místním etablovaným kreslířem Ivanem Kubátem pod taktovkou Romana Hájka, ředitele knihovny.

 

Komiksový týden završí panelová diskuze moderovaná komiksovým hltanem a pedagogem Danielem Hantákem O komiksu tady a teď, Bang! ve čtvrtek 29. 2. V 18:00. K panelistům diskuze přisedne kromě zmíněného Ivana Kubáta, Štěpánky Jislové a Marka Rubce i Michaela Šerá – specialistka komunikace fenomenálního českého nakladatelství CREW.

Malí i velcí tvůrci – účastníci workshopů Štěpánky Jislové a Marka Rubce budou mít možnost zapojit se do soutěžních přehlídek Můj první komiks a Rosteme s knihou. Tím ale nabídka nekončí. Malá galerie v 1. patře knihovny nabízí několik doprovodných výstav. Připomínku nedávného 95. výročí narození světoznámého komiksového tvůrce Alejandra Jodorowského, dále originály komiksů Ivana Kubáta a návštěvníci se také mohou těšit na tvorbu Terezy Žákové alias Emblemy. A pokud účastníci workshopů dovolí, pak knihovníci představí i jejich výsledné práce.

Hlavním záměrem Týdne komiksu je představit tento fenomén v tvůrčím procesu, seznámit se se začínajícími i s etablovanými komiksovými tvůrci, vyzkoušet si vytvořit vlastní komiks a ukázat, jak

všestranné využití může tato forma nabídnout. Ať už je to usnadnění práce s dětským čtenářem, rozvoj čtenářské gramotnosti, jiný úhel pohledu na literaturu či rozvoj místní komiksové komunity.

Svojí troškou do mlýna k tematickému týdnu přispěla také kladenská Střední škola designu a řemesel. Na výstavu zapůjčila dva modely inspirované tvorbou Roye Lichtensteina – předního tvůrce americké komiksové a pop-artové tvorby šedesátých let. Jedná se o práci studentů uměleckého maturitního oboru Modelářství a návrhářství oděvů.

Akci finančně podpořila společnost AVE.

 
 


 1. krimi

  Jízda v protisměru na dalnici D 6, policie hledá svědky, ohrozili ostatní řidiče, záchranáře policisty i hasiče

 2. zprávy

  V Ledcích využijí prostředky od kraje na obecní úřad, Pchery dostanou téměř dva miliony

 3. zprávy

  Revolution Train z pohledu policie

 4. zprávy

  Motyčín navštívila největší pojízdná zvonkohra na světě

 5. zprávy

  Sobota rozhodne o postupu kladenských Kanonýrů do superligy,přijďte je podpořit

 6. info z radnice

  Zápis dětí do kladenských základních škol pro školní rok 2024/2025

 7. krimi

  Žena v Kladně odcizila kosmetiku za více než 10 tisíc, sama se přihlásila na policii.

 8. pozvánka

  Řízkové hody na vás čekají celý víkend v Královickém dvoře

 9. pozvánka

  Zoopark zájezd zve na premíéru filmu o přírodě Arizony

 10. krimi

  Nejdřive předvedla striptýz a po tom dala strážníkovi facku

 11. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 17 dnů

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. zprávy

  Školní kavárna v Kladně na náměstí E. Beneše přivítala první hosty

 14. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna

 15. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 16. info z radnice

  Blíží se termín zápisu do mateřských škol ve Slaném

 17. krimi

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů

 18. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 19. pozvánka

  Dnes máte možnost zažít ptačí den v Zooparku Zájezd

 20. zprávy

  Krajské školy si rozdělí 12. milionů, SOU Slaný a ZUŠ Kladno jsou mezi nimi