SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Oslava dne jednotného evropského čísla tísňového volání 112 se konala i v Centralu Kladno

Úterý, 13. února 2024 08:02

V neděli 11. února se v datu opět sešly dvě jedničky a dvojka, tedy čísla, která dohromady tvoří 112 –jednotné evropské číslo tísňového volání. Při této příležitosti připravili středočeští hasiči v kladenském obchodním domě Central stánek, který tuto linku prezentoval. 

Foto: HZS

Stejně jako v předchozích letech i tento rok vyrostlo u hlavního vchodu provizorní operační a informační středisko, kde si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat, a bylo jim vysvětleno, proč se operátoři ptají na konkrétní otázky. Stejně jako u přítomných preventistů, kteří pro děti připravili plno soutěží a různých kvízů na ověření jejich znalostí ohledně hasičů i integrovaného záchranného systému. Například koho a kdy volat, jak jsou oblečeny jednotlivé složky, jakými jezdí auty apod.

Historie linky 112

Zavedení jednotného evropského čísla 112 bylo jednou z podmínek vstupu nových zemí do Evropské unie. Ostatní země, které již byly členy, měly za povinnost toto číslo zavést nejpozději do 31. prosince 1992. U některých států se však mohl vyskytnout se zaváděním čísla problém, tak bylo stanoveno, že nejpozdější termín, kdy musí být tato služba funkční, je 31. prosince 1996. To znamená, že od 1. ledna 1997 se ve všech tehdejších členských státech EU při vytočení čísla 112 dalo dovolat na tísňovou linku. Díky této službě odpadlo plno problémů s voláním například zdravotnické pomoci, protože na lince jednotného evropského čísla tísňového volání sedí operátoři, kteří jsou schopni kvalitně odbavit hovor i v cizím jazyce, a člověku se tak dostane adekvátní a včasné pomoci.

Telefonní centrum tísňového volání slaví 20 let

V souvislosti se zaváděním jednotného evropského čísla tísňového volání vznikl nový pojem, a to telefonní centrum tísňového volání (TCTV). Tato centra se budovala na operačních a informačních střediscích složek integrovaného záchranného systému, to znamená na operačních a informačních střediscích hasičského záchranného sboru jednotlivých krajů. Pilotní provoz telefonního centra tísňového volání byl zahájen v Praze. První ostré volání do systému bylo spuštěno v dubnu roku 2004. Nejdříve šlo pouze o volání ze sítí Českého Telecomu, ale 22. dubna 2004 došlo k zapojení i mobilních operátorů. Od května roku 2005 jsou v ostrém provozu všechna telefonní centra tísňového volání. Letos tak tísňová linka slaví 20 let od svého vzniku.

V současné době je u nás v provozu 14 telefonních center tísňového volání, která jsou umístěna na krajských operačních a informačních střediscích HZS. To znamená, že každý kraj má své vlastní telefonní centrum. Mezi hlavní úkoly tohoto centra patří příjem tísňového volání na linku 112, vyhodnocení tísňové zprávy a její předání všem složkám integrovaného záchranného systému, které se budou zabývat řešením vzniklé situace.

Statistika za rok 2023

V roce 2023 přijalo TCTV 112 Středočeského kraje celkem 393 630 hovorů, z toho 89 % hovorů bylo směřováno na linku 112 a zbylých 11 % na linku 150. Ve srovnání s rokem 2022 došlo k navýšení tísňových hovorů v rámci TCTV 112 Středočeského kraje o 93 000 hovorů, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 31 %. Vyšší počet hovorů zaznamenávají operátoři tísňové linky tradičně v letních měsících.

Z přijatých hovorů bylo pro území kraje generováno celkem 50 582 datových vět na základní složky IZS. Nejvíce datových vět, celkem 20 322, bylo předáno k řešení zdravotnické záchranné službě, následně Policii ČR s počtem 17 068 a Hasičskému záchrannému sboru ČR 13 192. Informace k mimořádným událostem, které svým charakterem spadaly do kompetence několika složek IZS, byly předávány všem zainteresovaným složkám zároveň. V rámci TCTV 112 Středočeského kraje bylo vygenerováno 94 % všech řešených datových vět. Ve zbývajících případech byly datové věty zaslány z TCTV 112 ostatních krajů. Stav, kdy jsou datové věty odbaveny jinými než místním TCTV 112, nastává převážně v období vysoké zátěže, kdy kapacitně není možné odbavit všechny příchozí tísňové hovory prostřednictvím TCTV 112 ve Středočeském kraji a dochází k tzv. přelivům na okolní kraje.

V republikovém srovnání bylo na TCTV 112 v Kladně přijato celkem 393 630 tísňových hovorů, což při splnění interních pokynů pro minimální počet připojených operátorů představuje průměrně 180 hovorů na 12 hodinovou směnu pro každého operátora.

Tísňová linka 112 zajišťuje rovněž i příjem tísňových SMS. V loňském roce bylo ve Středočeském kraji provedeno celkem 4 354 SMS session. Z těchto SMS session bylo přijato 6 737 SMS a odesláno 10 075 SMS. V čase je počet doručených tísňových SMS rovnoměrně rozložen napříč celým rokem.

Tereza Sýkora Fliegerová, tisková mluvčí HZS Středočeského kraje


 


 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 3. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 4. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 5. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 6. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 7. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 8. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 9. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 10. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 11. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 12. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 13. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 15. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 16. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 17. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 18. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 19. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 20. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí