Ve slánské hvězdárně demontovali starý dalekohled, který dosluhoval
Úterý, 16. ledna 2024 08:03
Velký dalekohled od pana Drbohlava je i s astronomickou montáží venku od minulého týdne díky silným mužům z Elektromontáže stavby s.r.o., kteří vynesli zhruba dvou a půl tunové zařízení z kopule hvězdárny. Téměř ihned začala rekonstrukce podlahy.
Od 8. ledna probíhají v kopuli hvězdárny plánované práce na statickém zabezpečení podstavce dalekohledu. Původní starý „velký“ půlmetrový zrcadlový dalekohled typu Cassegrain již dlouho dosluhoval, bude proto nahrazen dlouhodobě zapůjčeným dalekohledem typu Maksutov-Cassegrain s průměrem hlavního zrcadla 370 mm a ohniskovou vzdáleností dalekohledu 3300 mm, který dosud kvalitně slouží na Štefánikově hvězdárně na Petříně. Na Petřín se na jaře vrátí po opravách soustava dalekohledů Ko“nig a předtím dojde k přesunu jejich dalekohledu do kopule hvězdárny ve Slaném.
Již během prosince vyrostla na zahradě hvězdárny venkovní pozorovatelna s posuvnou střechou. V lednu se bude dokončovat a doplní se dříve zakoupeným moderním vybavením – astronomickou montáží a 300 mm zrcadlovým dalekohledem typu Newton, které budou sloužit nejen po dobu oprav v kopuli k pozorování veřejnosti, ale poté i pro členy astronomických kroužků a klubů při hvězdárně. Na dalekohled bude možné umístit kameru. Přenos z ní budou moci vidět i návštěvníci v kopuli a porovnat tak pozorování lidským okem a co umí moderní technologie.
Společně s rekonstrukcí v kopuli hvězdárny se budou instalovat i dvě sady kamer, které byly v prosinci zakoupeny. Ty budou sloužit k zachycení meteorů na noční obloze a slánská hvězdárna se tak stane součástí sítě stanic CSMON neboli ČeskoSlovenské meteorické sítě a zároveň GMN – Globální meteorické sítě se sídlem v University of Western Ontario v Kanadě, kam se posílají data k finálnímu zpracování, informace i videa meteoritů naleznete ZDE. Více se dočtete ZDE.
Autor: Eliška Waldmannová, vedoucí hvězdárny. Foto: Městská hvězdárna Slaný.