SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Také si dáváte novoroční předsevzetí? Máme pro vás pět tipů, jak je dodržet

Sobota, 30. prosince 2023 08:07

Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem, kdy má člověk pocit, že si „konečně udělá v životě pořádek“. Jenže většinou tyto cíle bohužel berou rychle za své. Co udělat pro to, abyste letos vydrželi a svá předsevzetí opravdu naplnili?

Obvykle se novoroční předsevzetí týkají zdravějšího životního stylu. „Přestat kouřit“, „omezit alkohol“, „zhubnout“, „sportovat“, „zdravěji jíst“, „více spát“, „lépe dodržovat pitný režim“… Tyto položky se na „to-do“ seznamech objevují nejčastěji. Mezi další častá přání patří „věnovat se více rodině“, „najít rovnováhu mezi prací a volným časem“, „zlepšit finanční situaci“, „pomáhat druhým“, „přispívat na charitu“, „naučit se cizí jazyk“ a další. Jenže málokdo si po roce může vytoužené položky s klidným srdcem odškrtnout jako splněné. Důvody k neúspěchu mohou být různé.

Konec výmluvám

„Rodiče byli kuřáci, mám proto sklon k závislostem.“ „Nemám talent na jazyky.“ „Mám špatné geny, proto jsem tlustý/á.“ Ano, do určité míry nás geny ovlivňují, ale nejsme jen nemohoucími loutkami v rukou osudu. Existuje spousta faktorů, které ovlivnit můžeme: pokud jde o zdraví, je to například správná výživa, pravidelná pohybová aktivita, ale také schopnost relaxovat a snižovat tím úroveň stresu, nekouřit, zmírnit konzumaci alkoholu a také nezanedbávat prevenci nemocí, což často lidé podceňují a ignorují preventivní prohlídky u lékaře. Už tedy žádné výmluvy a vezměte otěže svého života do vlastních rukou.

Vytvořte si pravidelný návyk

Dobré je najít si něco, co vás „donutí“ nepolevit a necouvnout sami před sebou. Příkladem může být třeba pravidelné dárcovství krve či plazmy, kdy ve jménu dobrých skutků měníte i svůj vlastní životní styl – a tím rovnou plníte několik předsevzetí najednou. Aby bylo možné plazmu využít pro výrobu léků, musí darující před odběrem dodržet doporučený jídelníček, navýšit pitný režim a ideálně být odpočatý. „Pravidelnost je dobrá v tom, že si neodvyknete od tohoto životního stylu. Například já osobně chodím darovat každých 14 dní a změnilo to i můj celkový životní styl. Už prakticky nejím tučné jídlo, shodil jsem 14–16 kilo. Vždy už se těším, až půjdu na plazmu znovu. Žiji zdravě a tři dny před odběrem tuto snahu ještě zvýším – dobře se vyspím, dodržím pitný režim a udělám všechno správně tak, abych přišel ve formě a měl plazmu kvalitní,“ prozrazuje Richard Král, ředitel plazmaferetického centra.

Nebuďte megalomani, postupujte krok za krokem

Nedávejte si nesplnitelné velké cíle, ale pěkně si je „rozsekejte“ na kousíčky. Změnit životní návyky je běh na dlouhou trať, nikoliv sprint. Americký statistik William Edwards Deming propagoval strategii malých, postupných a systematicky se opakujících kroků. Po druhé světové válce přispěl ke zlepšení kvality a výkonnosti průmyslu v Japonsku. Jeho metoda byla nazvána „kaizen“, což v japonštině znamená „změna k lepšímu“. Myšlenka se rozšířila z managementu firem do oblasti osobního koučinku a lze ji aplikovat i při snaze dosáhnout některých předsevzetí. Nevýhodou je, že výsledky nemusí být okamžitě patrné, ale je tu naopak velká výhoda: Díky postupování krok za krokem zvýšíte své šance, že dokážete změnu začlenit do svého života ve formě rituálu. Zpočátku stačí jen pár minut denně (např. cvičení, učení cizího jazyka…), postupně však můžete své úsilí navyšovat.

Buďte konkrétní a využijte moderní technologie

Právě s metodou kaizen souvisí i fakt, že byste si neměli dávat vágní cíle typu: „Zhubnu“, „budu jíst zdravěji“, „budu sportovat“, „naučím se cizí jazyk“. Místo toho volte raději konkrétní kroky, třeba: „Každý den ujdu aspoň 5 tisíc kroků“, „Vynechám v jídelníčku potraviny obsahující cukr“ nebo „Každý den si udělám lekci na „Duolingo“, což je mobilní aplikace pro výuku cizích jazyků. Ostatně, právě nejrůznější aplikace mohou být také dobrým pomocníkem při rozhodnutí udělat v životě změny – upozorní vás na pravidelný pitný režim, chytré náramky vám monitorují počty kroků a spálených kalorií, ale i spánkovou aktivitu. Díky tomu každý den vidíte, zda se vám daří dodržovat počet hodin spánku, a dokonce i jaká je jeho kvalita.

Vezměte si na pomoc parťáka

Moderní technologie jsou užiteční pomocníci, ale není nad parťáka z masa a kostí! Jistě mezi svými blízkými máte někoho, kdo má podobná předsevzetí jako vy, anebo už je dokonce o krůček napřed. Využijte toho a pusťte se do plnění svých cílů společně, ať už jde o pravidelný sport, hubnutí nebo odvykání kouření. Můžete se vzájemně motivovat a podporovat. Opěrnou berličku lze ale hledat i u odborníků – například si najmout fitness trenéra, kuřákům může pomoci Národní linka kouření, roste poptávka po výživových poradcích, kteří nabízí jídelníček na míru i pravidelnou podporu při jeho dodržování. „Chceme lidi v plnění jejich předsevzetí podpořit, proto jsme na leden nachystali pro dárce, kteří přijdou dvakrát darovat krevní plazmu, motivační balíčky,“ říká také Richard Král a dodává: „A navíc jsme zvýšili odměnu za přivedení nového dárce na 1000 Kč. Často k nám totiž chodí nikoliv jedinci, ale skupiny lidí, kteří jsou zvyklí darovat spolu a berou to jako společenskou událost. Jsou to třeba sportovní týmy, hasiči, policie, vězeňská služba, ale i pracovníci nemocnic, horníci nebo celé rodiny – generace rodičů a jejich dospělých dětí. Přicházejí pravidelně a těší se, že se spolu zase uvidí, popovídají si, a ještě přitom vykonají dobrý skutek.“    
 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 3. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 4. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 5. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 6. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 7. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 8. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 9. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 10. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 11. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 12. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 13. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 15. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 16. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 17. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 18. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 19. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 20. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí