SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Hasiči ve středočeském kraji ani letos neměli klidné vánoce, zasahovali i v kladenském domě seniorů

Středa, 27. prosince 2023 13:53

Mezitím co většina z nás si užívala pohodu a klid svátků vánočních, měli hasiči opravdu víc nežli dost práce. Přispělo k tomu i nezvykle teplé počasí ve spojení se silným větrem a deštěm.

Ilustrační foto: KL

Štědrý den

Během neděle 24. prosince vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči na území Středočeského kraje celkem ke 236 událostem. Nejvíce převažovaly takzvané technické pomoci, těch bylo 204. Pokračoval tak ráz předchozích dní, kdy silný vítr lámal stromy, které popadaly na pozemní komunikace a místy znemožňovaly průjezdnost. Už o Štědrém dni se však začaly přidávat události, při kterých hasiči vyjížděli k čerpání vody z níže položených míst nebo monitorování zvedajících se vodních toků. Ani letos se, i přes veškerá varování, nevyhnuly typicky vánoční výjezdy, a to používání prskavky na vánočním stromku. Tyto požáry se staly v podvečer. Jeden v Neveklově na Benešovsku a druhý v Čelákovicích v okrese Praha-východ. U obou byla škoda vyčíslena na půl milionu korun a zničeny byly nejen vánoční dárky a stromeček, ale také značná část obývacích pokojů, ve kterých stromeček stál.

První svátek vánoční

V pondělí 25. prosince přibylo do statistik středočeských hasičů 147 událostí, což bylo téměř o stovku méně než předchozí den, nicméně stále jde o zvýšený počet událostí, jelikož průměrně za den vyjedou hasiči ve Středních Čechách zhruba k 50 případům. Středočeští hasiči pomáhali na mnoha místech stavět protipovodňové hráze, protože se zvedaly hladiny řek a na některých byl vyhlášen dokonce 2. stupeň povodňové aktivity a na Labi v Mlékojedech dokonce 3. stupeň povodňové aktivity. Hasiči tak kromě zvýšených technických pomocí, jak už bylo zvykem posledních dní, kdy jezdili nejčastěji odstraňovat padlé stromy a na mnoha místech monitorovali vodní toky. Na první svátek vánoční několik minut po 18. hodině vyjeli hasiči z centrální hasičské stanice Kolín k nahlášenému požáru výškové budovy v Masarykově ulici v Kolíně. Provedeným průzkumem po příjezdu k události bylo zjištěno, že došlo k zahoření kastrůlku a digestoře v bytě ve třetím nadzemním podlaží a tím došlo k zakouření všech společných prostor bytového domu. Požár se podařilo uhasit ještě před příjezdem jednotky k události, přesto bylo nutné evakuovat obyvatele domu, celý prostor zkontrolovat termokamerou a přetlakovou ventilací objekt odvětrat. Škoda byla v tomto případě vyčíslena na 100 000 korun a příčinou požáru byla nedbalost.

Druhý svátek vánoční

Na svátek svatého Štěpána už byla situace ve Středočeském kraji, co se výjezdové činnosti týká, mnohem klidnější. Hasiči po celém území kraje vyjeli k 68 událostem, což je stále větší počet, než je dlouhodobý průměr, avšak oproti předchozím dním jich bylo výrazně méně. Také tento den převažovaly technické pomoci, kterých bylo padesát. Nejvíce bylo opět popadaných stromů. Hasiči také řešili odstraňovaní nebezpečných stavů, kdy šlo nejčastěji o komplikace způsobené rozvodněnými hladinami řek. Také pokračoval monitoring vodních toků ve vybraných lokalitách. K požáru domova pro seniory v Kladně-Dubí vyjeli hasiči z centrální hasičské stanice Kladno spolu s dobrovolnou jednotkou obce Brandýsek. Událost byla ohlášena jako dým stoupající ze střechy, ale průzkumem na místě zásahu se ukázalo, že došlo pouze k zahoření digestoře. Po důkladné kontrole a odvětrání objektu se všichni obyvatelé mohly vrátit do svých bytů.

„Tyto vánoční svátky byly pro středočeské hasiče skutečně náročné. Oproti minulým rokům byl nárůst událostí enormní, a to zejména kvůli nepříznivému počasí“ uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.

Vice podrobností naleznete ZDE 1. zprávy

  Mosty na kladensku čeká rekonstrukce, kraj zaplatí desítky milionů za přípravy

 2. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Na prevenci rizikového chování dětí a mládeže kraj rozdělí 1,5 milionu

 4. zprávy

  Radní kraje navrhují navýšení financí na rozvoj turismu i pro Kladensko- Slánsko, z.s.

 5. zprávy

  Malé obce do 2 000 obyvatel mohou žádat o dotace na podporu obecního bydlení

 6. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 7. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 8. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 9. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 10. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 11. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 12. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 13. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 14. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 15. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 16. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 17. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 18. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 19. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 20. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh