SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Tomáš Plekanec se stal ČESTNÝM OBČANEM statutárního města Kladna 

Středa, 20. prosince 2023 06:52

Zastupitelstvo města Kladna udělilo čestné občanství hokejistovi Tomáši Plekancovi, jednomu z nejúspěšnějších hráčů vychovaných kladenským hokejovým klubem, který v průběhu této sezony ukončil ze zdravotních důvodů svou hráčskou kariéru.

Foto:: Karel Greif

Hokejovému srdcaři a kladenskému patriotovi bylo čestné občanství uděleno s ohledem na vynikající hokejové umění, reprezentaci rodného města, víc než úspěšné působení v kanadsko-americké National Hockey League, přístup k mládeži a k fanouškům, jakož i za zásadní herní přínos pro zachování extraligy ledního hokeje v Kladně.

Foto : Roman Mareš. Zdroj: Archiv Rytířů Kladno.

Tomáš Plekanec, kladenský rodák, odchovanec kladenského hokeje, hráč extraligy českého hokeje a kanadsko-americké NHL, hokejový vzor.

Narodil se 31. října 1982 do kladenské rodiny žijící na kročehlavském sídlišti Růžové pole. Od mládí jej bavil lední hokej, tedy sportovní odvětví, jímž je naše město prodchnuto.

Od útlého věku na ledě vynikal, například v sezoně 1992/1993 nastřílel za A-přípravku HC Kladno 162 gólů! K tomu ještě v tomto období hrál i za mladší žáky B HC Kladno, s nimi rozvlnil brankové sítě soupeřů dalšími 68 góly! S žáky HC POLDI Kladno (9. třída ZŠ) vyválčil mladý Tomáš v ročníku 1996/1997 titul mistra ČR. O dvě sezony později vybojoval Tomáš Plekanec s juniory HC Velvana Kladno juniorský republikový titul.

První ligový zápas za A-tým HC Velvana Kladno odehrál 6. 10. 1998 na ledě HC Becherovka Karlovy Vary ve věku 15 let 11 měsíců a 6 dnů. Jedná se o kladenský rekord – Tomáš Plekanec je doposud nejmladším hráčem, který nastoupil v dresu Kladna k utkání nejvyšší hokejové soutěže.

Velkého mezinárodního úspěchu dosáhl Tomáš Plekanec na juniorském mistrovství světa v Rusku hraném na rozmezí roků 2000 a 2001, kdy český tým vybojoval světový titul po finálovém vítězství nad Finy 2:1. Tomáš Plekanec na šampionátu získal 7 bodů za 4 góly a 3 asistence, čímž se stal druhým nejproduktivnějším českým hráčem.

V červnu 2001 byl v Sunrise na Floridě jako 71. v pořadí draftován týmem Montreal Canadiens, jedním ze zakládajících týmů NHL. Do kanadského Hamiltonu odešel z Kladna před sezonou 2002/2003, kde za tamní Bulldogs odehrál v AHL ve 4 ročnících 233 zápasů. Ale již v druhé sezoně v této soutěži jej slavný Montreal Canadiens postavil ve 2 zápasech nejlepší světové hokejové soutěže NHL. Za Canadiens debutoval proti Dallas Stars 31. 12. 2003, první asistenci si připsal 5. 10. 2005 proti New York Rangers a první gól vsítil o 10 dní později brankáři Edu Belfourovi z Toronto Maple Leafs.

Stabilně se v sestavě Canadiens začal objevovat od ročníku 2005/2006. Za tento klub odehrál v 15 sezonách v její základní části 984 zápasů. Ve zbylých 17 nastoupil v sezoně 2017/2018 za Toronto Maple Leafs, což celkově dává až neuvěřitelných 1001 zápasů v arenách týmů NHL. V bojích o Stanley Cup nastoupil za Canadiens v 87 zápasech, skóroval 16x, 33x nahrával, celkově získal 49 bodů. S „javorovými listy“ z Toronta pak jeho statistika činila 7 zápasů, 2 góly, 2 asistence, tedy 4 body. Jeho celková statistika v play-off tedy dosáhla 94 utkání, 18 branek, 35 přihrávek s 53 kanadskými body. Za působení v Montrealu mu spoluhráči přidělili přezdívku Turtleneck, anglicky rolák. Tomáš Plekanec byl známý jejich nošením, a to i při hře.

  1. zprávy

  Mosty na kladensku čeká rekonstrukce, kraj zaplatí desítky milionů za přípravy

 2. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Na prevenci rizikového chování dětí a mládeže kraj rozdělí 1,5 milionu

 4. zprávy

  Radní kraje navrhují navýšení financí na rozvoj turismu i pro Kladensko- Slánsko, z.s.

 5. zprávy

  Malé obce do 2 000 obyvatel mohou žádat o dotace na podporu obecního bydlení

 6. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 7. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 8. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 9. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 10. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 11. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 12. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 13. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 14. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 15. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 16. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 17. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 18. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 19. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 20. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh