SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladenském zámku byla zahájena jedinečná výstava Andyho Warhola

Pátek, 15. prosince 2023 10:59

Po letním Salvadoru Dalím či předchozích sestrách Válových, Jiřím Kolářovi nebo Josefu Blechovi, můžete tentokrát shlédnout i zakoupit originály excentrického vůdce hnutí pop-art Andyho Warhola. Vernisáž výstavy si nenechaly ujít desítky lidí.

Ten se během 60. let vypracoval v jednoho z nejproslulejších amerických umělců své doby. Výstava prací výtvarníka a režiséra avantgardních filmů se slovenskými kořeny Andy Warhola byla slavnostně zahájena ve čtvrtek v 18.00 hodin. Adventní čas si tak můžete zpestřit návštěvou galerie Kladenského zámku.

„Návštěvníci budou moci zhlédnout i zakoupit originály prací excentrického vůdce hnutí pop-artu, který se během 60. let vypracoval na jednoho z nejproslulejších amerických umělců své doby. Těší mě, že se nám pro kladenskou zámeckou galerii daří nadále získávat tak světově významné umělce. Kladeňáci si to zaslouží,“ uvedl kladenský primátor Milan Volf.

Andy Warhol založil umělecké studio The Factory,Továrna, v němž se obklopil umělci, spisovateli, hudebníky a undergroundovými celebritami. POP ART vznikl z anglického slova popular art – populární masové umění. Tento umělecký směr se poprvé objevil v polovině 50. let a dominoval zejména v letech šedesátých. Charakteristické pro něj je přejímání motivů i techniky z předmětů denní potřeby, inspirace velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy /fotografie, film, reklama, komiksy/ Slavné jsou jeho malby plechovek Campbellovy polévky nebo portréty známých osobností, například hereček Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor či hudebníka Elvise Presleyho. Práve obraz Marilyn Monroe na modrém pozadí jako jediný z celé serie nebyl prostřelen po ůtoku pomatené útočnice a byl vydražen vcelku nedávno, v přepočtu, za čtyři a půl miliardy korun. Tím dosáhl rekordu zaplacdné částky a dokonce předčíl i díla Picasa.

Samotnou výstavu zahájil Robin Tesárik, který sám sebe s trochou nadsázky označil za profesionálního zahajovače výstav. v úvodu uvedl: „Chtěl bych poděkovat městu Kladno za to že provozuje tuto galerii a umožňuje pořádání tak významných výstav, poděkování patří samozřejmě i všem kteří se na podobných akcích podílejí včetně zaměstnanců Kladenského zámku. Za všechny ze zámku přeji všem přítomným krásné svátky, pohodu a především zdraví,“

Po úvodu Robina převzala slovo Pavla Slancová, kurátorka výstavy. Ta blíže seznámila přítomné s vystavenými obrazy, historií umělce i se zajímavostmi z jeho života. Celou akci hudebně podkresloval kytarový mág … melodiemi, které doslova korespondovali s tímto pop-artovým uměním.

Kromě děl Andyho Warhola jsou k vidění rovněž exponáty Jima Dinea, Jaspera Johnse, Allena Jonese, Roberta Indiany, Uwe Lausena, Roye Lichtensteina, Claese Oldenburga, Petera Phillipse, Mela Ramose, Roberta Rauschenberge, Larryho Riverse, Jamese Rosenquista, Toma Wesselmanna. Prohlédnete si a budete moci zakoupit např. slavný portrét Marilyn Monroe, reklamu na Coca Colu, proslulé polévky Campbell a mnohé další.

e na modrém pozadí jako jediný z celé serie nebyl prostřelen po ůtoku pomatené útočnice a byl vydražen vcelku nedávno, v přepočtu, za čtyři a půl miliardy korun. Tím dosáhl rekordu zaplacdné částky a dokonce předčíl i díla Picasa.


 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 3. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 4. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 5. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 6. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 7. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 8. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 9. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 10. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 11. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 12. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 13. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 15. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 16. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 17. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 18. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 19. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 20. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí