SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za poučením a zábavou

Pondělí, 27. listopadu 2023 07:28

I tento týden najdete ve Slaném pár věcí, které jsou zajímavé. Můžete přijít na výstavu, hudebně poetický večer, vyrobit si adventní věnec nebo se naučit jak si přírodně nazdobit vánoční stůl. Také můžete zamířit na loutkovou pohádku, ochutnávku vína či si vychutnat adventní trhy a slavnost světla. To vše a mnohem více můžete tento týden zažít ve Slaném.

Do 20. ledna je v muzeu k vidění interaktivní výstava Zmatené peníze. Výstava ukazuje dobu kolem 1. světové války, kdy docházelo k mnoha změnám nejen v období finančnictví. Vystaveny jsou různá platidla německá, rakouská, polská či československá, převážně papírové nouzové peníze.

Až do 28. listopadu můžete ve vstupní chodbě knihovny spatřit výstavu nazvanou Směle kupředu! Svět Karla Havlíčka. Putovní výstava z Knihovny Národního muzea mapuje život a tvorbu spisovatele, žurnalisty a satirika Karla Havlíčka Borovského.

Od 30. listopadu do 2. ledna najdete v chodbě knihovny výstavu Nečtu! Poslouchám. Což jsou komiksové panely, která se věnují fenoménu audioknih a poslechu hlasité četby.

Ve středu 29. listopadu si od 18:15 do 20:15 hodin připravil ateliér Jeleni nelení Přírodní zdobení vánočního stolu s Helejelenkou. Dozvíte se o udržitelné vánoční výzdobě nejen během stolování a různé způsoby a techniky práce s přírodním materiálem.

Ve středu si od 18 do 20:30 hodin můžete v ateliéru Mentolka Tuřany zkusit Moderní adventní vypichovaný věnec. Je nutná rezervace do 27. 11. na stránkách www.AtelierMentolka.cz/rezervace

V pátek 1. prosince proběhne od 13 do 16 hodin v kninovně v oddělení pro děti oblíbené Čtení, hraní a tvoření s knížkou na téma Vánoční zvonečky.

Od 17 do 19 hodin proběhne také Vánoční setkání v Plchově. Oslavit přicházejí advent můžete sousedským setkáním, zpěvem koled za doprovodu Pohodářů či zakoupením malého občerstvení pro zahřátí těla.

Od 18 hodin také můžete navštívit hudebně poetický večer v ateliéru Jeleni nelení nazvaný Hojivé doteky lásky. Uslyšíte recitace básní Evy Juřenové s hudebním doprovodem keltské harfy Kamila Šedovouse Kaisera.

V sobotu 2. prosince pořádá po celé dopoledne knihovna Den pro dětskou knihu a vyhlášení soutěže O nekrásnější stromek. Můžete se těšit na pohádkově-vánoční soutěž, rukodělné dílny, výrobu nejdelší záložky či burzu vyřazených dětských knih.

Po celé dopoledne je v knihovně možné zakoupit vyřazené knížky na Burze knih.

Od 9:30 do 11 hodin zve Slánská akademie volného času na přednášku Jany Bělové nazvanou Funerální litina v Čechách do Městského centra Grand.

Od deseti hodin bude v podloubí knihovny křest komiksové publikace Bylo x Nebylo. Nová publikace obsahuje komiksové scény ze Slaného a Slánska, zpracováno bylo 8 místních pověstí.

Od 14 hodin čeká na milovníky vína Ochutnávka lahvových vín ve Vinařství Kvíc.

Od 14 do 20 hodin proběhne na Masarykově náměstí tradiční Slavnost světla. Bude připraveno adventní tržiště, v 16 hodin začne pohádka Klidné Vánoce, v 17 hodin Lampionový průvod, v 17:30 hodin bude koncert vokálního uskupení Gladness, a v 18 hodin koncert Funny Ukulele Band.

V neděli 3. prosince se znovu můžete těšit na farní loutkové divadlo Kubíšek. Od 13 do 17 hodin se budou hrát pohádky v Malé galerii muzea, konkrétně od 13 hodin O tříhlavém drakovi, od 14 hodin Jak šli pejsci do školy, od 15 hodin O vodníčkovi, kterého zebaly nožičky, a od 16 hodin bude Pohádka z klobouku.

Od 19 hodin také vystoupí v kapli Zasnoubení Panny Marie kladenský sbor Chorus Carolinus se svým adventním koncertem. Tentokrát s nimi zahraje pražská cimbálová kapela Muzička. Na programu netradičního adventního a vánočního koncertu jsou výhradně moravské koledy.

V pondělí 4. prosince se budou od 15 do 16 hodin konat oblíbené Hrátky s pamětí v klubu K knihovny. Je nutná rezervace na telefonu 312 522 238 nebo na emailu najmanova@knihovnaslany.cz.

Autor: Hana Vranová 1. zprávy

  Mosty na kladensku čeká rekonstrukce, kraj zaplatí desítky milionů za přípravy

 2. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Na prevenci rizikového chování dětí a mládeže kraj rozdělí 1,5 milionu

 4. zprávy

  Radní kraje navrhují navýšení financí na rozvoj turismu i pro Kladensko- Slánsko, z.s.

 5. zprávy

  Malé obce do 2 000 obyvatel mohou žádat o dotace na podporu obecního bydlení

 6. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 7. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 8. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 9. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 10. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 11. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 12. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 13. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 14. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 15. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 16. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 17. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 18. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 19. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 20. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh