ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Barceloně na světovém setkání městských inovátorů nebude chybět ani Kladno

Úterý, 7. listopadu 2023 08:03

Kladno se zúčastní prestižního setkání více než 600 odborníků z celého světa v oblasti vědy a výzkumu. Diskutovat budou i na téma uhlíkově neutrálních měst Jedním z řečníků bude radní Kladna Ondřej Rys. Od 7. do 9. listopadu na kongresu Smart City Expo ve Španělsku se bude řešit financování, poskytování technologií, státní i komunální politika s rozhodovacími pravomocemi i aktivismus.

Foto: KL                                                                                                                                                                                                                                                                                                Globální diskuse, která formuje budoucnost měst, hlasy, jež podněcují změnu. A Kladno nebude chybět. Městský tým pro chytrou a udržitelnou energetiku v čele s radním pro rozvoj a architektem Ondřejem Rysem se zúčastní světového kongresu Smart City Expo v Barceloně. Jde o největší a nejvlivnější událost na světě v oblasti městských inovací. Ondřej Rys vystoupí s tématem vytváření klimaticky neutrálních měst. Na tomto cíli Kladno intenzivně a zodpovědně pracuje už několik let a získalo mezinárodní uznání.

„Prestižní mezinárodní setkání propojuje lídry z mnoha oblastí, kteří skutečně promlouvají do rozvoje měst. Jeho různé aspekty se budou řešit formou hlavních inspirativních přednášek, moderovaných diskusí či živých rozhovorů s osobnostmi s vlivnými hlasem. Při tvorbě strategií již musíme i na regionálních úrovních počítat s globálními výzvami, jakými jsou klimatické změny, ekonomické krize, ale třeba i výsledky aktuálních výzkumů či možnosti nejnovějších světových technologií. Kongres sdružuje všechny zúčastněné strany, takže tu pro Kladno skutečně lze najít zajímavá řešení,“ uvedl Ondřej Rys.

Program kongresu se bude dotýkat podtémat budoucnosti zelených budov a alternativních zdrojů energie, uhlíkově neutrálních čtvrtí, digitálního řešení pro odolnost měst, chytrého nakládání s odpady a efektivního energetického managementu. Řešit bude možnosti partnerství veřejného a soukromého sektoru pro inovace v oblasti mobility, vliv energetických systémů a stavebnictví na životní prostředí regionů, snahy měst pro zlepšení klimatu, ekonomiku projektů, využívání dat v chytrém rozhodování měst a umělé inteligence v městském plánování atd.

Hlavními řečníky Smart City Expo budou například bývalá ministryně Spojeného království pro energetiku a čistý růst Claire O’Neillová, která je vůdčím světovým hlasem pro udržitelnost podnikání, dále Peter Körte, ředitel pro strategii a technologie společnosti Siemens, spoluzakladatel a hlavní stratég společnosti Airbnb Nathan Blecharczyk či Margaret Mitchellová, jedna z nejvlivnějších lidí roku 2023 časopisu Time a výzkumná pracovnice zaměřená na výhody a nevýhody strojového učení a vývoje umělé inteligence v technologiích.

Kladenský radní Ondřej Rys vystoupí 8. listopadu během jednání na vysoké úrovni k problematice uhlíkově neutrálních měst. „Kladno se i přes jiné priority snaží držet krok se zbytkem Evropy, a to i v oblasti klimatické neutrality. K tomu nám dozajista pomáhá účast v mezinárodních projektech, jako je například SPARCS nebo GLocalFlex, ale také fakt, že jsme aktivními členy národních i mezinárodních iniciativ. I díky těžební historii Kladna je proces naší transformace a zbavování se závislosti na uhlí pro pořadatele kongresu zajímavý. Pro nás to je příležitost prezentovat dosavadní úspěchy, kroky a plány do budoucna. Ukázat ostatním, že ona transformace není nemožná, pokud se k nelehkému úkolu přistupuje konstruktivně, systematicky a s ohledem na obyvatele města,“ konstatoval radní s tím, že se toto zasedání zaměřuje také na založení evropského hnutí za udržitelná městská řešení. 

V závěru kongresu vznikne Barcelonské prohlášení: Evropská města pro tvorbu evropské politiky a demokracii. 1. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 3. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 4. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 5. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 6. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 7. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 8. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 9. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 10. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 11. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 14. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 15. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 16. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 17. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 18. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 19. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 20. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 10 dnů