18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Barceloně na světovém setkání městských inovátorů nebude chybět ani Kladno

Úterý, 7. listopadu 2023 08:03

Kladno se zúčastní prestižního setkání více než 600 odborníků z celého světa v oblasti vědy a výzkumu. Diskutovat budou i na téma uhlíkově neutrálních měst Jedním z řečníků bude radní Kladna Ondřej Rys. Od 7. do 9. listopadu na kongresu Smart City Expo ve Španělsku se bude řešit financování, poskytování technologií, státní i komunální politika s rozhodovacími pravomocemi i aktivismus.

Foto: KL                                                                                                                                                                                                                                                                                                Globální diskuse, která formuje budoucnost měst, hlasy, jež podněcují změnu. A Kladno nebude chybět. Městský tým pro chytrou a udržitelnou energetiku v čele s radním pro rozvoj a architektem Ondřejem Rysem se zúčastní světového kongresu Smart City Expo v Barceloně. Jde o největší a nejvlivnější událost na světě v oblasti městských inovací. Ondřej Rys vystoupí s tématem vytváření klimaticky neutrálních měst. Na tomto cíli Kladno intenzivně a zodpovědně pracuje už několik let a získalo mezinárodní uznání.

„Prestižní mezinárodní setkání propojuje lídry z mnoha oblastí, kteří skutečně promlouvají do rozvoje měst. Jeho různé aspekty se budou řešit formou hlavních inspirativních přednášek, moderovaných diskusí či živých rozhovorů s osobnostmi s vlivnými hlasem. Při tvorbě strategií již musíme i na regionálních úrovních počítat s globálními výzvami, jakými jsou klimatické změny, ekonomické krize, ale třeba i výsledky aktuálních výzkumů či možnosti nejnovějších světových technologií. Kongres sdružuje všechny zúčastněné strany, takže tu pro Kladno skutečně lze najít zajímavá řešení,“ uvedl Ondřej Rys.

Program kongresu se bude dotýkat podtémat budoucnosti zelených budov a alternativních zdrojů energie, uhlíkově neutrálních čtvrtí, digitálního řešení pro odolnost měst, chytrého nakládání s odpady a efektivního energetického managementu. Řešit bude možnosti partnerství veřejného a soukromého sektoru pro inovace v oblasti mobility, vliv energetických systémů a stavebnictví na životní prostředí regionů, snahy měst pro zlepšení klimatu, ekonomiku projektů, využívání dat v chytrém rozhodování měst a umělé inteligence v městském plánování atd.

Hlavními řečníky Smart City Expo budou například bývalá ministryně Spojeného království pro energetiku a čistý růst Claire O’Neillová, která je vůdčím světovým hlasem pro udržitelnost podnikání, dále Peter Körte, ředitel pro strategii a technologie společnosti Siemens, spoluzakladatel a hlavní stratég společnosti Airbnb Nathan Blecharczyk či Margaret Mitchellová, jedna z nejvlivnějších lidí roku 2023 časopisu Time a výzkumná pracovnice zaměřená na výhody a nevýhody strojového učení a vývoje umělé inteligence v technologiích.

Kladenský radní Ondřej Rys vystoupí 8. listopadu během jednání na vysoké úrovni k problematice uhlíkově neutrálních měst. „Kladno se i přes jiné priority snaží držet krok se zbytkem Evropy, a to i v oblasti klimatické neutrality. K tomu nám dozajista pomáhá účast v mezinárodních projektech, jako je například SPARCS nebo GLocalFlex, ale také fakt, že jsme aktivními členy národních i mezinárodních iniciativ. I díky těžební historii Kladna je proces naší transformace a zbavování se závislosti na uhlí pro pořadatele kongresu zajímavý. Pro nás to je příležitost prezentovat dosavadní úspěchy, kroky a plány do budoucna. Ukázat ostatním, že ona transformace není nemožná, pokud se k nelehkému úkolu přistupuje konstruktivně, systematicky a s ohledem na obyvatele města,“ konstatoval radní s tím, že se toto zasedání zaměřuje také na založení evropského hnutí za udržitelná městská řešení. 

V závěru kongresu vznikne Barcelonské prohlášení: Evropská města pro tvorbu evropské politiky a demokracii. 1. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Otrávení králíci mi zachránili dceru. Pozor na pryskyřník. Roste všude!

 3. zprávy

  Slánský hledač pokladů, viditelně pravděpodobně pod vlivem drog, pobavil i znechutil desítky lidí na Váze

 4. zprávy

  Kuriózní dopravní nehoda, bez zranění, naštvala vedení i obyvatele Smečna, kteří jsou právem hrdí na své náměstí

 5. zprávy

  Samosběry frčí, na farmě Dryák u Slaného si dokonce ustřihnete a odnesete nádherné gladioly a zeleninu navíc

 6. zprávy

  Dovolené jsou v plném proudu, policie připomíná: Před odjezdem na dovolenou se zabezpečte

 7. zprávy

  Patnáctý ročník setkání majitelů a příznivců veteránů ve Slaném přivítá i Jana Přeučila

 8. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Okoř

 9. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Chodec nemá na přechodu absolutní přednost

 10. zprávy

  Letní počasí je jako na houpačce, nedaleko Beřovic bylo k vidění rodící se tornádo

 11. zprávy

  Další ohromný úspěch chovatelů, v Zooparku Zájezd se vylíhly dvě sovice sněžní

 12. zprávy

  Středočeští hasiči měli od počátku roku Bohužel mnoho velkých zásahů, nejinak tomu bylo i v červnu

 13. zprávy

  Lunetic a Holki vystoupí v kladenském Kině Sokol, předprodej spuštěn, nenechte si ujít unikátní dvojkoncert

 14. kultura

  Osobnosti města Kladna: Josef Havlíček

 15. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Železniční muzeum Zlonice

 16. zprávy

  Honička jako z akčního filmu skončila dopadením ujíždějícího řidiče nedaleko za Kladnem

 17. zprávy

  Vaření s Liskou, účastník soutěže MasterChef Česko představuje své recepty, tentokrát Ciabatta s Masáky

 18. pozvánka

  Událost roku ve Slaném se blíží, největší setkání majitelů a příznivců nádherných veteránů je za pár dnů

 19. komerční sdělení

  Kavkazská restaurace v Kladně zaútočí jen pozitivně na vaše smysly

 20. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Jenčov