SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

V Barceloně na světovém setkání městských inovátorů nebude chybět ani Kladno

Úterý, 7. listopadu 2023 08:03

Kladno se zúčastní prestižního setkání více než 600 odborníků z celého světa v oblasti vědy a výzkumu. Diskutovat budou i na téma uhlíkově neutrálních měst Jedním z řečníků bude radní Kladna Ondřej Rys. Od 7. do 9. listopadu na kongresu Smart City Expo ve Španělsku se bude řešit financování, poskytování technologií, státní i komunální politika s rozhodovacími pravomocemi i aktivismus.

Foto: KL                                                                                                                                                                                                                                                                                                Globální diskuse, která formuje budoucnost měst, hlasy, jež podněcují změnu. A Kladno nebude chybět. Městský tým pro chytrou a udržitelnou energetiku v čele s radním pro rozvoj a architektem Ondřejem Rysem se zúčastní světového kongresu Smart City Expo v Barceloně. Jde o největší a nejvlivnější událost na světě v oblasti městských inovací. Ondřej Rys vystoupí s tématem vytváření klimaticky neutrálních měst. Na tomto cíli Kladno intenzivně a zodpovědně pracuje už několik let a získalo mezinárodní uznání.

„Prestižní mezinárodní setkání propojuje lídry z mnoha oblastí, kteří skutečně promlouvají do rozvoje měst. Jeho různé aspekty se budou řešit formou hlavních inspirativních přednášek, moderovaných diskusí či živých rozhovorů s osobnostmi s vlivnými hlasem. Při tvorbě strategií již musíme i na regionálních úrovních počítat s globálními výzvami, jakými jsou klimatické změny, ekonomické krize, ale třeba i výsledky aktuálních výzkumů či možnosti nejnovějších světových technologií. Kongres sdružuje všechny zúčastněné strany, takže tu pro Kladno skutečně lze najít zajímavá řešení,“ uvedl Ondřej Rys.

Program kongresu se bude dotýkat podtémat budoucnosti zelených budov a alternativních zdrojů energie, uhlíkově neutrálních čtvrtí, digitálního řešení pro odolnost měst, chytrého nakládání s odpady a efektivního energetického managementu. Řešit bude možnosti partnerství veřejného a soukromého sektoru pro inovace v oblasti mobility, vliv energetických systémů a stavebnictví na životní prostředí regionů, snahy měst pro zlepšení klimatu, ekonomiku projektů, využívání dat v chytrém rozhodování měst a umělé inteligence v městském plánování atd.

Hlavními řečníky Smart City Expo budou například bývalá ministryně Spojeného království pro energetiku a čistý růst Claire O’Neillová, která je vůdčím světovým hlasem pro udržitelnost podnikání, dále Peter Körte, ředitel pro strategii a technologie společnosti Siemens, spoluzakladatel a hlavní stratég společnosti Airbnb Nathan Blecharczyk či Margaret Mitchellová, jedna z nejvlivnějších lidí roku 2023 časopisu Time a výzkumná pracovnice zaměřená na výhody a nevýhody strojového učení a vývoje umělé inteligence v technologiích.

Kladenský radní Ondřej Rys vystoupí 8. listopadu během jednání na vysoké úrovni k problematice uhlíkově neutrálních měst. „Kladno se i přes jiné priority snaží držet krok se zbytkem Evropy, a to i v oblasti klimatické neutrality. K tomu nám dozajista pomáhá účast v mezinárodních projektech, jako je například SPARCS nebo GLocalFlex, ale také fakt, že jsme aktivními členy národních i mezinárodních iniciativ. I díky těžební historii Kladna je proces naší transformace a zbavování se závislosti na uhlí pro pořadatele kongresu zajímavý. Pro nás to je příležitost prezentovat dosavadní úspěchy, kroky a plány do budoucna. Ukázat ostatním, že ona transformace není nemožná, pokud se k nelehkému úkolu přistupuje konstruktivně, systematicky a s ohledem na obyvatele města,“ konstatoval radní s tím, že se toto zasedání zaměřuje také na založení evropského hnutí za udržitelná městská řešení. 

V závěru kongresu vznikne Barcelonské prohlášení: Evropská města pro tvorbu evropské politiky a demokracii. 1. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 2. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 3. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 4. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 5. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 6. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 7. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 8. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 9. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu

 10. video

  Čerti z Rakouska předvedli svoji show na slánském náměstí

 11. pozvánka

  Ivo Šmoldas, Václav Kopta, Petr Jablonský a host Marie Formáčková vás zvou do kina Hutník už v pondělí

 12. foto

  V kladenské nemocnici pokračují stavební práce na bloku C2

 13. zprávy

  Již podruhé přijali psovodi kladenských strážníků výzvu k účasti na charitativní akci

 14. pozvánka

  Vánoční akce v Zooparku Zájezd a permanentka nebo adopce pod stromeček

 15. zprávy

  Krabice od bot: tradiční sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou začala v pondělí 13. listopadu

 16. video

  Turnaj volejbalu SOŠ a SOU E. Beneše v Kladně obrazem

 17. pozvánka

  Jděte ochutnat a zažít Skotsko v Horním Bezděkově

 18. video

  Ve Slaném mají už také vánoční strom, čeká na ozdobení

 19. video

  Seniorka se snažila na dálnici otočit do protisměru, policie hledá svědky

 20. krimi

  Kladenští policisté zveřejnili, kde budou tento týden měřit rychlost