ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Na zimní údržbu silnic jsou připraveny stovky posypových vozů

Pátek, 20. října 2023 07:50

Silničáři, policisté i hasiči jsou připravení na nadcházející zimní období. Shodli se na tom zástupci všech dotčených složek na štábu k zimní údržbě, který hostil Krajský úřad Středočeského kraje a kterému předsedali radní pro silniční dopravu Karel Bendl a ředitel Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) Aleš Čermák.

Foto: KL

Nepřetržitá dispečerská služba, naskladněné posypové materiály, nasmlouvané firmy, připravená technika, on-line sdílení informací i letité zkušenosti. To jsou atributy, se kterými silničáři vstupují do letošní zimní sezony. Kraj je připraven na sdílení informací tak, aby se složky, které se do zimní údržby zapojují, dozvídali o všech událostech včas a motoristé se na silnicích II. a III. třídy Středočeského kraje cítili co nejbezpečněji. „Úkolem kraje je koordinovat komunikaci. Proto jsme ve spojení nejen s policií, hasiči, autobusovými dopravci, Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, městy, obcemi a dodavateli údržby a průběžně si sdílíme informace. Samozřejmě pak vše předáváme i motoristům. Například prostřednictvím on-line map. I my v hojné míře využíváme i on-line informace ze zhruba šesti desítek meteostanic našich i ŘSD a dalších telematických systémů,“ shrnuje Karel Bendl, radní pro oblast silniční dopravy.

Zde je nutné připomenout, že sypače a další technika vyjíždí v brzkých ranních hodinách. Obvykle tak, aby silnice ošetřila ještě před jízdami autobusů, které vozí cestující do škol a zaměstnání. „Každý rok se dočítám, že silničáři opět zaspali. Oni ale opravdu nespí. V terénu je obvykle veškerá dostupná technika. Navíc připomínám, že naším úkolem není silnice vyčistit od poslední vločky sněhu, ale zajistit sjízdnost. A to je velký rozdíl,“ připomíná Karel Bendl.

Naskladněny by měly být i potřebné posypové materiály. O zimní údržbu silnic II. a III. třídy se pak starají zhruba dvě stovky sypačů (vč. fréz a šípových pluhů) dodavatelských firem, které KSÚS na zimní údržbu kompletně najímá. Vlastní technikou totiž nedisponuje. „Běžně se staráme se o silnice v celkové délce 8,6 tisíce kilometrů. V zimě je to o trochu méně. Rozhodně to ale neznamená, že bychom obce zcela odřízli od světa,“ doplňuje Karel Bendl.

KSÚS zajišťuje své povinnosti na základě Plánů zimní údržby. Kvůli organizaci pak zajištuje nepřetržitou službu dispečerů. „Plány máme za léta vyladěné. Díky tomu i například loňská sezona proběhla vez větších mimořádných událostí. Připomínám, že KSÚS silniční síť udržuje v limitech zákona o pozemních komunikacích a vyhlášky ministerstva dopravy, kterou se zmíněný zákon provádí. Ovšem vždy myslíme na to, že čím dříve ošetřené silnice jsou, tím lépe,“ doplňuje Aleš Čermák, ředitel KSÚS a pokračuje: „V tomto smyslu jsme na štábu apelovali i na kolegy z dodavatelských firem.“

Současně pro zajištění ucelené organizace zimní údržby je zřizován Krajský dispečink, k jehož povinnostem, mimo jiné, patří monitoring vlastních oblastních dispečerů, koordinace, zpracování a předkládání kompletních informací. „Myslím, že kolegové jsou profesionálové na svých místech. Proto děkuji za výbornou spolupráci nejen spolupracujícím firmám, ale i policistům, hasičům a dalším spolupracujícím subjektům. Věřím, že letošní zimu opět zvládneme bez větších potíží,“ uzavírá Karel Bendl.

Josef Holek 1. zprávy

  Do 2. června bude uzavřena ulice u autobusového nádraží a další uzavírka potrvá do 16. června

 2. video

  Již zítra Kladno hází, mítink plný atletických hvězd, Sletiště v Kladně

 3. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 4. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 5. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 6. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 7. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 8. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 9. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 10. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 11. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 12. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti

 13. krimi

  Zloděj v Kladně byl dopaden díky spolupráci občanů, strážníků a policistů

 14. video

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek, video

 15. video

  Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

 16. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 17. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 18. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 19. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 20. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování