18. JAZZOVÝ PODVEČER KAVKAZ V KLADNĚ SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 18. jazzový podvečer
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Knihovníci mají své vítěze, kladenští patří mezi ty nejlepší

Středa, 4. října 2023 09:22

Středočeská vědecká knihovna v Kladně tradičně zahájila Týden knihoven udělováním cen Středočeský Kramerius a nově i ceny Středočeský MARK.

„Knihovnicí jsem ráda,“ pronesla ve svém poděkování jedna z oceněných Marie Malinská. Tato věta více než dobře vystihuje smysl a poslání cen Středočeský Kramerius, které jsou udělovány nejlepším dobrovolným knihovníkům a knihovnicím z knihoven Středočeského kraje.

Udělování cen bylo zahájeno hudebním vystoupením souboru Gemini musicales ve složení Lenka Harigelová (zpěv), Věra Zdislava Rais (harfa), Lukáš Wroblewski (flétna), Kryštof Víšek (cello).

Úvodní slovo pronesl ředitel Středočeské vědecké v Kladně Roman Hájek a zároveň přivítal hosty, kterými byli zástupci Středočeského kraje, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová a vedoucí odboru kultury Kateřina Pešatová a také radní pro kulturu a památkovou péči pan Václav Švenda, který se sám připojil s krátkým proslovem, ve kterém vyzdvihl práci oblastních knihoven a zmínil i podporu, kterou chce Středočeský kraj těmto knihovnám poskytnout. Poté se slova ujal Radek Liška, vedoucí Krajského knihovnického centra. Ten přítomným připomněl, při jaké příležitosti je tato cena vlastně udělována.

Titul obvykle získává pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Kromě několika již zavedených celostátních cen pro knihovníky z různých typů knihoven existují i ocenění regionální, která jsou zacílena na neprofesionální knihovny s dobrovolným knihovníkem, jehož práce je mnohdy nedoceněna a přitom nesmírně záslužná. Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci.

Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami podle celé řady kritérií, mezi které patří například aktivita, pořádání akcí, otevírací doba, stav knihovního fondu a jeho doplňování, aktivní komunikace s pověřenou či krajskou knihovnou, vybavení knihovny aj další.

„Účelem ocenění je podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich knihovnické práci a zároveň motivovat další, aby je následovali. Rovněž chceme vzbudit zájem vedení obcí k jejich podpoře.“, říká Radek Liška.

Vedoucí Krajského knihovnického centra PhDr. Radek Liška následně publikum seznámil s medailonky oceňovaných a jejich zásluhami a aktivitami v příslušných knihovnách.

Ocenění knihovníci obdrželi za své neutuchající nadšení a záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, květiny a dárkové poukazy z rukou Mgr. Václava Švendy, Mgr. Lucie Cirkvy Chocholové a PhDr. Radka Lišky.

A kdo ocenění získal?
Titul Středočeský Kramerius získali tito dobrovolní knihovníci:
Paní Petra Houdková a Simona Vittová z Obecní knihovny v Mukařově /region Benešov/, Ing. Jiří Černý z Veřejné knihovny Lidice /region Kladno/, paní Pavlína Bohatá z Obecní knihovny v Dobřichově /region Kutná Hora/, paní Martina Chlebková z Obecní knihovny Jirny /region Mladá Boleslav/, Ing. Marie Malinská z Obecní knihovny v Neumětelích /region Příbram/.

Paní Pavlína Bohatá z Obecní knihovny v Dobřichově se bohužel na předávání nemohla dostavit. Cenu za ní převzala její kolegyně Mgr. Kateřina Mizlerová.
Tento rok také poprvé proběhlo současně i udílení ceny Středočeský MARK, pro nejlepší mladé knihovníky do 35 let ve Středočeském kraji, kterou uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Cenu získala mladá knihovnice a metodička Kateřina Mizlerová a převzala ji z rukou zástupců SKIPu Víta Richtera a Hany Tůmové.

Po skončení ceremoniálu následovalo bohaté pohoštění, které Středočeská vědecká knihovna za finanční podpory Středočeského kraje pro přítomné nachystala. 1. zprávy

  Rekonstrukci Americké ulice v Kladně dokončí obnova úseku od Holandské po Švýcarskou

 2. zprávy

  Pozor na změny v MHD související s rekonstrukcí Americké ulice v Kladně

 3. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Červený Újezd

 4. zprávy

  Sobotní burgery u pana prezidenta. Když nemáme plány, jedeme na Lány

 5. zprávy

  Zubní ordinaci ve Slaném navštívil zatím neznámý poberta, nechtěl si vylepšit chrup, ale získat léčiva

 6. zprávy

  Hlídky MP Kladno řešily o víkendu, bitky, žárlivé scény, Ukrajince i své napadení

 7. zprávy

  Záchrana seniorky v Kladně měla šťastný konec, zasahovala policie, hasiči i záchraná služba

 8. zprávy

  Dny adoptivních rodičů 18. – 20. července v Zooparku Zájezd, spousta zábavy a bude i pěna pro děti od hasičů

 9. zprávy

  Dopravní inženýři bojují s komunikačními závadami v okrese Kladno, pomáhají i hlídky P ČR

 10. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nelahozeves

 11. zprávy

  Historické stroje i jejich obdivovatelé se setkají v sobotu ve Slaném, čtěte důležité informace

 12. krimi

  Dítě srazil autem na přechodu osmnáctiletý řidič, nedaleko pěší zóny v Kladně

 13. zprávy

  Zoopark Zájezd hlásí další mláďata, k vidění jsou malí lemuři kata

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Slánská hora

 15. pozvánka

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 3

 16. zprávy

  Slánští skauti, kvůli hlouposti úředníků z mšeckého polesí, přišli o svou oblíbenou chatu

 17. zprávy

  Před začátkem prázdnin strážnicí Kladna a policie ČR předávali ceny školákům

 18. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 19. zprávy

  Otrávení králíci mi zachránili dceru. Pozor na pryskyřník. Roste všude!

 20. zprávy

  Slánský hledač pokladů, viditelně pravděpodobně pod vlivem drog, pobavil i znechutil desítky lidí na Váze