SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Knihovníci mají své vítěze, kladenští patří mezi ty nejlepší

Středa, 4. října 2023 09:22

Středočeská vědecká knihovna v Kladně tradičně zahájila Týden knihoven udělováním cen Středočeský Kramerius a nově i ceny Středočeský MARK.

„Knihovnicí jsem ráda,“ pronesla ve svém poděkování jedna z oceněných Marie Malinská. Tato věta více než dobře vystihuje smysl a poslání cen Středočeský Kramerius, které jsou udělovány nejlepším dobrovolným knihovníkům a knihovnicím z knihoven Středočeského kraje.

Udělování cen bylo zahájeno hudebním vystoupením souboru Gemini musicales ve složení Lenka Harigelová (zpěv), Věra Zdislava Rais (harfa), Lukáš Wroblewski (flétna), Kryštof Víšek (cello).

Úvodní slovo pronesl ředitel Středočeské vědecké v Kladně Roman Hájek a zároveň přivítal hosty, kterými byli zástupci Středočeského kraje, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová a vedoucí odboru kultury Kateřina Pešatová a také radní pro kulturu a památkovou péči pan Václav Švenda, který se sám připojil s krátkým proslovem, ve kterém vyzdvihl práci oblastních knihoven a zmínil i podporu, kterou chce Středočeský kraj těmto knihovnám poskytnout. Poté se slova ujal Radek Liška, vedoucí Krajského knihovnického centra. Ten přítomným připomněl, při jaké příležitosti je tato cena vlastně udělována.

Titul obvykle získává pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Kromě několika již zavedených celostátních cen pro knihovníky z různých typů knihoven existují i ocenění regionální, která jsou zacílena na neprofesionální knihovny s dobrovolným knihovníkem, jehož práce je mnohdy nedoceněna a přitom nesmírně záslužná. Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci.

Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami podle celé řady kritérií, mezi které patří například aktivita, pořádání akcí, otevírací doba, stav knihovního fondu a jeho doplňování, aktivní komunikace s pověřenou či krajskou knihovnou, vybavení knihovny aj další.

„Účelem ocenění je podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich knihovnické práci a zároveň motivovat další, aby je následovali. Rovněž chceme vzbudit zájem vedení obcí k jejich podpoře.“, říká Radek Liška.

Vedoucí Krajského knihovnického centra PhDr. Radek Liška následně publikum seznámil s medailonky oceňovaných a jejich zásluhami a aktivitami v příslušných knihovnách.

Ocenění knihovníci obdrželi za své neutuchající nadšení a záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, květiny a dárkové poukazy z rukou Mgr. Václava Švendy, Mgr. Lucie Cirkvy Chocholové a PhDr. Radka Lišky.

A kdo ocenění získal?
Titul Středočeský Kramerius získali tito dobrovolní knihovníci:
Paní Petra Houdková a Simona Vittová z Obecní knihovny v Mukařově /region Benešov/, Ing. Jiří Černý z Veřejné knihovny Lidice /region Kladno/, paní Pavlína Bohatá z Obecní knihovny v Dobřichově /region Kutná Hora/, paní Martina Chlebková z Obecní knihovny Jirny /region Mladá Boleslav/, Ing. Marie Malinská z Obecní knihovny v Neumětelích /region Příbram/.

Paní Pavlína Bohatá z Obecní knihovny v Dobřichově se bohužel na předávání nemohla dostavit. Cenu za ní převzala její kolegyně Mgr. Kateřina Mizlerová.
Tento rok také poprvé proběhlo současně i udílení ceny Středočeský MARK, pro nejlepší mladé knihovníky do 35 let ve Středočeském kraji, kterou uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Cenu získala mladá knihovnice a metodička Kateřina Mizlerová a převzala ji z rukou zástupců SKIPu Víta Richtera a Hany Tůmové.

Po skončení ceremoniálu následovalo bohaté pohoštění, které Středočeská vědecká knihovna za finanční podpory Středočeského kraje pro přítomné nachystala. 1. zprávy

  Mosty na kladensku čeká rekonstrukce, kraj zaplatí desítky milionů za přípravy

 2. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 3. zprávy

  Na prevenci rizikového chování dětí a mládeže kraj rozdělí 1,5 milionu

 4. zprávy

  Radní kraje navrhují navýšení financí na rozvoj turismu i pro Kladensko- Slánsko, z.s.

 5. zprávy

  Malé obce do 2 000 obyvatel mohou žádat o dotace na podporu obecního bydlení

 6. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 7. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 8. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 9. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 10. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 11. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 12. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 13. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 14. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 15. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 16. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 17. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 18. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 19. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 20. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh