ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

Pátek, 22. září 2023 08:55

Městské divadlo Slaný zahájilo 140. sezónu, přesné datum jeho otevření připadá na 30. prosince tohoto roku a slánská divadelní scéna oslavuje úctyhodných 150 let. K těmto významným výročím přišli popřát starosta Martin Hrabánek a místostarosta Radek Vondráček.

Foto: KL

Více informací ve videomagazínu Slánské TV: ZDE

Foto: MÚ

Kdo by neznal divadlo ve Slaném.Ttelevize ho často využívala k natáčení mnoha zábavných programů. Dodnes je vyhledávanou lokací pro filmaře. I sám Karel Gott se mnohokrát vyjádřil, že účinkování na těchto prknech předznamenaly jeho svět. Tato budova se stala i domovem Slánskou divadelní scénu. Za svou existenci tyto prostory hostily nepřeberné množství hvězd hereckého i  hudebního nebe. Reprezentativní prostory jsou místem pro vyhlašování  opravdu prestižních anket. soutěží a nebo pro představení zájmový volnočasových aktivit. bezesporu patří divadlo ve Slaném mezi ty nejkrásnější u nás a vše podtrhuje jeho dokonalá akustika.

Foto: MÚ                                                                                                                            ,,Divadlo se dočkalo nového vymalování po třiadvaceti letech, procesem čištění prošly i koberce, ostatně jako každý rok. K dokonalosti jednoho z nejslavnějších divadel na světě už jen chybí koupit si včas vstupenky. Je to zajímavý a možná i unikátní zážitek i s ohledem na neopakovatelnou akustiku celého prostoru. Ať je na programu cokoliv tak je vždy vyprodáno dlouho dopředu,“ uvedl místostarosta Radek Vondráček.
Foto: MÚ                                                                                                                           Trochu se podívejme na historii nejen divadla, ale i Slánské scény.                                                                                                                                     K slavnostnímu otevření divadla ve Slaném došlo 30. prosince 1883, nedlouho po znovuotevření pražského Národního divadla, sehráním představení historického dramatu Primátor od Jána Kollára. Z čehož vyplývá že den před koncem roku je pro divadlo ve Slaném ten nejpodstatnější. Bude nebo nebude tento den oslaven, to je otázka zatím bez odpovědi.

Ochotnická představení ve Slaném mají svůj základ už od 30. let 18. století. Od roku 1879 byla pak, zejména od představitelů zdejší Občanské záložny, vyvíjena snaha o zbudování divadelního sálu. Roku 1881 byla vypsána architektonická soutěž, v níž, z rozhodnutí předsedy poroty arch. Josefa Schulze, zvítězil návrh věhlasného architekta Antonína Wiehla ve spolupráci s Janem Koulou, na dalším místě se pak umístil návrh arch. Vratislava Pasovského, na třetím místě potom koncepce arch. Jindřicha Fialky.

Z důvodů omezení velikostí pozemku však nakonec nebylo možné Wiehlův a Koulův návrh realizovat a budova nakonec vznikla v podobě navržené Fialkou, po zapracování Schulzových doporučení. K položení základního kamene došlo 24. června 1882, stavbu realizovali pražský stavitel Adolf Havel, ne není to jen shoda jmen, a slánský stavební podnikatel František Štěch,divadlo nadále zůstalo v majetku Občanské záložny, roku 1888 bylo pak nazváno Divadlo Občanské záložny. Po roce 1900 došlo k několika výraznějším rekonstrukcím budovy.

Po únoru 1948 bylo následně divadlo znárodněno a přejmenováno na Divadlo Zdeňka Nejedlého, název opět změnilo po roce 1990. V letech 1999 až 2001 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Tento stánek kultury si zaslouží úctu, která náleží i divadelníkům Slaného kteří hrdě nesou tradici ochotníků z 18.století.

Zdroj: Wikipedie, Kladenské listy


 1. sport

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek

 2. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 3. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 4. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 5. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 6. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování

 7. zprávy

  Vyprodaný sál Kina Sokol v Kladně zažil úžasný koncert Anety Langerové

 8. video

  Řidič černého auta ujížděl až 200 kilometrovou rychlostí, měl zákaz řízení, odmítl test na drogy

 9. zprávy

  Areál Auto Kely v Kladně pohltily plameny, zasahovalo víc než 21 jednotek a přes 110 hasičů, jeden zraněný

 10. zprávy

  U požáru pneumatik v Kladně zasahovalo sedmdesát hasičů

 11. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 12. pozvánka

  Nedělní jarmark pro vás připravili v Zooparku Zájezd

 13. pozvánka

  Omluva za mylně uvedený termín, Lesní království – písničková show pro nejmenší bude v NEDĚLI

 14. zprávy

  Mezinárodní den sester slavila také kladenská nemocnice

 15. kultura

  Galerie v Troubě představuje malíře ze Slaného a okolí, zavítejte na prezentaci děl 13. umělců

 16. krimi

  Nočním Kladnem se řítil tmavý vůz, pronásledovali ho policisté

 17. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 18. krimi

  Ukradený skůtr vypátrali strážníci v Kladně, majitel ani nevěděl, že o něj přišel

 19. zprávy

  Soutěží v orientálních tancích ožil Grand ve Slaném, slánští získali druhé místo

 20. zprávy

  Neobvyklý úkaz, polární záře.Podívejte se na fotografie našich čtenářů