SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

Pátek, 22. září 2023 08:55

Městské divadlo Slaný zahájilo 140. sezónu, přesné datum jeho otevření připadá na 30. prosince tohoto roku a slánská divadelní scéna oslavuje úctyhodných 150 let. K těmto významným výročím přišli popřát starosta Martin Hrabánek a místostarosta Radek Vondráček.

Foto: KL

Více informací ve videomagazínu Slánské TV: ZDE

Foto: MÚ

Kdo by neznal divadlo ve Slaném.Ttelevize ho často využívala k natáčení mnoha zábavných programů. Dodnes je vyhledávanou lokací pro filmaře. I sám Karel Gott se mnohokrát vyjádřil, že účinkování na těchto prknech předznamenaly jeho svět. Tato budova se stala i domovem Slánskou divadelní scénu. Za svou existenci tyto prostory hostily nepřeberné množství hvězd hereckého i  hudebního nebe. Reprezentativní prostory jsou místem pro vyhlašování  opravdu prestižních anket. soutěží a nebo pro představení zájmový volnočasových aktivit. bezesporu patří divadlo ve Slaném mezi ty nejkrásnější u nás a vše podtrhuje jeho dokonalá akustika.

Foto: MÚ                                                                                                                            ,,Divadlo se dočkalo nového vymalování po třiadvaceti letech, procesem čištění prošly i koberce, ostatně jako každý rok. K dokonalosti jednoho z nejslavnějších divadel na světě už jen chybí koupit si včas vstupenky. Je to zajímavý a možná i unikátní zážitek i s ohledem na neopakovatelnou akustiku celého prostoru. Ať je na programu cokoliv tak je vždy vyprodáno dlouho dopředu,“ uvedl místostarosta Radek Vondráček.
Foto: MÚ                                                                                                                           Trochu se podívejme na historii nejen divadla, ale i Slánské scény.                                                                                                                                     K slavnostnímu otevření divadla ve Slaném došlo 30. prosince 1883, nedlouho po znovuotevření pražského Národního divadla, sehráním představení historického dramatu Primátor od Jána Kollára. Z čehož vyplývá že den před koncem roku je pro divadlo ve Slaném ten nejpodstatnější. Bude nebo nebude tento den oslaven, to je otázka zatím bez odpovědi.

Ochotnická představení ve Slaném mají svůj základ už od 30. let 18. století. Od roku 1879 byla pak, zejména od představitelů zdejší Občanské záložny, vyvíjena snaha o zbudování divadelního sálu. Roku 1881 byla vypsána architektonická soutěž, v níž, z rozhodnutí předsedy poroty arch. Josefa Schulze, zvítězil návrh věhlasného architekta Antonína Wiehla ve spolupráci s Janem Koulou, na dalším místě se pak umístil návrh arch. Vratislava Pasovského, na třetím místě potom koncepce arch. Jindřicha Fialky.

Z důvodů omezení velikostí pozemku však nakonec nebylo možné Wiehlův a Koulův návrh realizovat a budova nakonec vznikla v podobě navržené Fialkou, po zapracování Schulzových doporučení. K položení základního kamene došlo 24. června 1882, stavbu realizovali pražský stavitel Adolf Havel, ne není to jen shoda jmen, a slánský stavební podnikatel František Štěch,divadlo nadále zůstalo v majetku Občanské záložny, roku 1888 bylo pak nazváno Divadlo Občanské záložny. Po roce 1900 došlo k několika výraznějším rekonstrukcím budovy.

Po únoru 1948 bylo následně divadlo znárodněno a přejmenováno na Divadlo Zdeňka Nejedlého, název opět změnilo po roce 1990. V letech 1999 až 2001 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Tento stánek kultury si zaslouží úctu, která náleží i divadelníkům Slaného kteří hrdě nesou tradici ochotníků z 18.století.

Zdroj: Wikipedie, Kladenské listy


 1. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 2. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 3. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 4. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 5. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 6. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 7. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 8. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 9. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu

 10. video

  Čerti z Rakouska předvedli svoji show na slánském náměstí

 11. pozvánka

  Ivo Šmoldas, Václav Kopta, Petr Jablonský a host Marie Formáčková vás zvou do kina Hutník už v pondělí

 12. foto

  V kladenské nemocnici pokračují stavební práce na bloku C2

 13. zprávy

  Již podruhé přijali psovodi kladenských strážníků výzvu k účasti na charitativní akci

 14. pozvánka

  Vánoční akce v Zooparku Zájezd a permanentka nebo adopce pod stromeček

 15. zprávy

  Krabice od bot: tradiční sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou začala v pondělí 13. listopadu

 16. video

  Turnaj volejbalu SOŠ a SOU E. Beneše v Kladně obrazem

 17. pozvánka

  Jděte ochutnat a zažít Skotsko v Horním Bezděkově

 18. video

  Ve Slaném mají už také vánoční strom, čeká na ozdobení

 19. video

  Seniorka se snažila na dálnici otočit do protisměru, policie hledá svědky

 20. krimi

  Kladenští policisté zveřejnili, kde budou tento týden měřit rychlost