SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
  • Restaurace Sleťák
  • SOU a SOŠ Kladno
  • Kladno

Vytesaný drak do skály v Knovízi oslavil své první narozeniny

Pátek, 11. srpna 2023 09:34

Obec Knovíz se nachází jen kousek od města Slaný a pyšní se svou historií sahající až do období mladší doby bronzové. Novodobá historie i zajímavosti započaly díky snaze a iniciativě jednoho z občanů, který je pravděpodobně jedním z potomků českého génia Járy Cimrmana.



Zmíněný drak, znak obce Knovíz i rekultivovaná jezírka s vyvěrajícími prameny, to vše je práce jednoho člověka, který tomu věnoval stovky hodin a jen za radost, jenž to přináší tisícům lidí, kteří měli možnost, zatím, to vše na vlastní oči vidět i zažít.

„Napadlo mě to při procházce touto zalesněnou krajinou a v době kdy jsem procházel nelehké zkoušky lidského osudu. Ani nevím proč, ale najednou jsem toho draka viděl ve skále. Vše začal tvořit po ústní dohodě s vedením obce. Nenapadlo by mě, že se někomu má iniciativa nebude líbit. Myslím si, že je to pořád lepší než  kus pískovce s vyrytými nápisy. Naopak viditelně to zvýšilo povědomí i návštěvnost Knovíze,“ uvedl autor sochy David Cimrman.

Nelze s jistotou potvrdit, zdali je David Cimrman potomkem génia Járy Cimrmana, ovšem jeho univerzální schopnosti k této myšlence vedou. Amatérský archeolog spolupracující s mnoha muzei, sochař, stavitel, malíř, keramik a tak dále. To už samo o sobě hovoří za vše.

Jen málo z jeho schopností bylo výsledkem vytvoření reliéfní sochy draka do zapomenuté a doslova zarostlé i nechutně znehodnocené sprejery pískovcové skály. Aby toho nebylo málo, vedle vytesal znak Kobce, znovu nalezení pramenů a vytvoření jezírek včetně odpočinkové zóny je jen jeden z počinů pro veřejnost. Vše vytesal s nástroji, které byly jen staré dláto, tak zvaně majzlík, kladivo, stará sekera, polní lopatka a chuť něco vytvořit.

Zmíněná jezírka doslova povstaly z prostoru, který byl neprostupnou džunglí z náletových dřevin. Jak uvádí jejich tvůrce David: „Byla to pro mě další výzva. Ukázalo se, že ne jeden, ale dva prameny, oba zapomenuté, jsou v tomto údolíčku. Povedlo se mi vytvořit jezírka i s lavičkou a tím získat odpočinkovou oblast pro poutníky.“



  1. krimi

    Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

  2. zprávy

    Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

  3. sport

    Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

  4. krimi

    Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

  5. info z radnice

    Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

  6. krimi

    Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

  7. info z radnice

    Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

  8. info z radnice

    Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

  9. info z radnice

    Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

  10. zprávy

    Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

  11. pozvánka

    Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

  12. sport

    HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

  13. zprávy

    Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

  14. zprávy

    Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

  15. zprávy

    Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

  16. foto

    Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

  17. info z radnice

    Zastupitelé města Kladna, řesili uzemní plán, ale mimo jiné i pyrotechniku

  18. sport

    Plavecký bazén v Kladně slaví padesát let od zahájení provozu

  19. pozvánka

    Uherský býk se bude letos ve Slaném rožnit tuto sobotu

  20. krimi

    Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost