ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Obrazy Dalího a Chocholovy fotografie budou událostí léta v Kladenském zámku

Úterý, 27. června 2023 10:06

Unikátní výstavu obrazů Salvadora Dalího doplnní fotograf Václav Chochola svými snímky ze života slavného malíře. Vernisáž výstavy se bude konat 29. cervna od 18.00 hodin v Kladenském zámku.

Proslavily ho portréty celebrit, především fotografie Salvadora Dalího, sportovní snímky, akty či dokumentární snímky z Pražského povstání v květnu 1945. Český fotograf Václav Chochola by se letos dožil 100 let a k významnému výročí bude v Kladenském zámku otevřena výstava jeho snímků. V prostorách malebné památky bude zároveň zpečetěno jeho spojení s výstředním katalánským surrealistickým malířem s charakteristickým švihácky špičatým knírem. Expozici bude Chochola díky Galerií Moderna sdílet právě s díly Salvadora Dalího. Vernisáž dvojvýstavy se v Galerii Kladenského zámku koná 29. června od 18:00. Dalího originály budou mít návštěvníci zámku možnost zhlédnout i zakoupit až do 3. září.

Na prodejní umělecké výstavě Salvadora Dalího v Galerii Kladenského zámku budou během prázdnin k vidění (i zakoupení) čtyři desítky jeho děl ze soukromé sbírky. „Půjde o litografie a lepty ze souborů Vesmír, Stařec a moře, Goyovy přízraky, Píseň písní, Flordali a sérii s japonskými motivy. Díla jsou signována autorem a galerie dodá ve spolupráci s majitelem k zakoupenému originálu rovněž certifikát. Zájemci o Dalího díla, stejně jako o Chocholova, můžou svůj vybraný artefakt v galerii zálohovat či zaplatit a po dohodě nechat na výstavě nebo odnést. Expozice počítá s možností proměny vystavených originálů v průběhu trvání výstavy,“ upřesnila informace k významné události letního programu Kladenského zámku kurátorka výstavy Pavla Petráková Slancová.

Václav Chochola kterému se, i díky fotografiím excentrického Španěla, říká „první český paparazzi“, se se Salvadorem Dalím setkal během plně rozjeté podzimní umělecké sezóny roku 1969. „Obden jsem fotografoval v kabaretu Alcazar v Latinské čtvrti a v Crazy Horse Saloonu. V kabaretu jsem také zaslechl, že zde bude galavečer na počest sedmdesátin Duka Ellingtona za účasti umělců celé Paříže. Večer organizoval Spolek divadelních umělců Paris…. Na galavečeru to s Dalím začalo,“ zapsala z autentických výpovědí svého dědečka Václava Blanka Chocholová.

Z Alcazaru sice Dalí se svou společností záhy odešel, Václav se tu však seznámil s malířovou přítelkyní Sofi Clairewein, která mu prozradila, že mistr v Paříži žije v hotelu Meurice. „Díky Sofi, za dva dny po večeru v Alcazaru, jsem zasedl s Dalím k prvnímu rozhovoru a fotografování v jeho appartementu. Předcházel tomu dopis, který jsem napsal francouzsky Dalímu v hale hotelu, přiložil čtyři fotografie mého stylu a poslal mu je přes recepčního,“ vyprávěl fotograf s tím, že ho Dalí pozval do svého apartmá. „No, bavili jsme se déle než pět minut a na závěr jsem udělal čtyři seznamovací fotografie. Příště jsem přinesl Dalímu fotky už hotové a mohu říci, k mému údivu, že byl nadšen a běhal s nimi po salónu a freneticky opakoval, že jsem ‚bell‘ fotograf. Vyfotil jsem ho při tom. Vejce uvařené natvrdo nebyla jediná má rekvizita. Po pózování s mými fotografiemi se Dali chopil českého časopisu ‚Ahoj na sobotu‘, který mi manželka poslala a kde byla publikovaná má reportáž z Paříže,“ vzpomínal Chochola, jak vznikaly světově proslulé fotografie Dalího s vejcem, s časopisem, s ohýbacím mečem atd.

Malíř vždy fotografa Chocholu zval, když se v apartmá něco dělo. „Mimo žen ho navštěvovali galeristé, nakladatelé, jasnovidci, jeho sekretář pro Paříž Captain Moore… Salvador Dalí mi připadal permanentně v transu, všemu věnoval maximální pozornost, šokovat lidi bylo jeho zaměstnání. Hotelový pokoj změnil v ateliér a pracovnu. Nechal si tam třeba přinést obrovskou zlatou kouli nebo dvoumetrové fotozvětšeniny modelů pro katedrálu Sagrada Família od Antonia Gaudího,“ vyprávěl své zážitky dál Václav Chochola. 15. prosince 1969 však musel v Paříži končit. Pár týdnů na to byl v Praze po fotografování hrobu Jana Palacha zatčen a třicet dnů držen ve vazbě v Ruzyni. „Do Paříže jsem se dostal až po dvaceti letech, ale se Salvadorem Dalím jsem se již nikdy nesetkal,“ končil vyprávění fotograf.

Na výstavě v Galerii Kladenského zámku jsou ve spolupráci s Archivem B&M Chochola k vidění právě Chocholovy fotografie ze soukromých prostor Salvadora Dalího.

 


 1. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájí Kladenský zámek druhou část výstavy: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 2. pozvánka

  Čarodějnické rejdění na Sletišti se Sportovními areály města Kladna

 3. zprávy

  Poznejte osobnosti Kladna, pozvání do Klapodu přijal Leoš Stránský, splnil si sen, je kaskadér

 4. info z radnice

  Infocentrum města Slaný získalo cenu České unie cestovního ruchu

 5. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 6. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 7. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 8. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 9. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 10. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 11. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 12. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 13. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 14. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 15. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 16. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 17. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 18. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 19. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 20. video

  Záchranářská ulička neboli ulička pro život, její zneužití je porušením zákona