SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Obrazy Dalího a Chocholovy fotografie budou událostí léta v Kladenském zámku

Úterý, 27. června 2023 10:06

Unikátní výstavu obrazů Salvadora Dalího doplnní fotograf Václav Chochola svými snímky ze života slavného malíře. Vernisáž výstavy se bude konat 29. cervna od 18.00 hodin v Kladenském zámku.

Proslavily ho portréty celebrit, především fotografie Salvadora Dalího, sportovní snímky, akty či dokumentární snímky z Pražského povstání v květnu 1945. Český fotograf Václav Chochola by se letos dožil 100 let a k významnému výročí bude v Kladenském zámku otevřena výstava jeho snímků. V prostorách malebné památky bude zároveň zpečetěno jeho spojení s výstředním katalánským surrealistickým malířem s charakteristickým švihácky špičatým knírem. Expozici bude Chochola díky Galerií Moderna sdílet právě s díly Salvadora Dalího. Vernisáž dvojvýstavy se v Galerii Kladenského zámku koná 29. června od 18:00. Dalího originály budou mít návštěvníci zámku možnost zhlédnout i zakoupit až do 3. září.

Na prodejní umělecké výstavě Salvadora Dalího v Galerii Kladenského zámku budou během prázdnin k vidění (i zakoupení) čtyři desítky jeho děl ze soukromé sbírky. „Půjde o litografie a lepty ze souborů Vesmír, Stařec a moře, Goyovy přízraky, Píseň písní, Flordali a sérii s japonskými motivy. Díla jsou signována autorem a galerie dodá ve spolupráci s majitelem k zakoupenému originálu rovněž certifikát. Zájemci o Dalího díla, stejně jako o Chocholova, můžou svůj vybraný artefakt v galerii zálohovat či zaplatit a po dohodě nechat na výstavě nebo odnést. Expozice počítá s možností proměny vystavených originálů v průběhu trvání výstavy,“ upřesnila informace k významné události letního programu Kladenského zámku kurátorka výstavy Pavla Petráková Slancová.

Václav Chochola kterému se, i díky fotografiím excentrického Španěla, říká „první český paparazzi“, se se Salvadorem Dalím setkal během plně rozjeté podzimní umělecké sezóny roku 1969. „Obden jsem fotografoval v kabaretu Alcazar v Latinské čtvrti a v Crazy Horse Saloonu. V kabaretu jsem také zaslechl, že zde bude galavečer na počest sedmdesátin Duka Ellingtona za účasti umělců celé Paříže. Večer organizoval Spolek divadelních umělců Paris…. Na galavečeru to s Dalím začalo,“ zapsala z autentických výpovědí svého dědečka Václava Blanka Chocholová.

Z Alcazaru sice Dalí se svou společností záhy odešel, Václav se tu však seznámil s malířovou přítelkyní Sofi Clairewein, která mu prozradila, že mistr v Paříži žije v hotelu Meurice. „Díky Sofi, za dva dny po večeru v Alcazaru, jsem zasedl s Dalím k prvnímu rozhovoru a fotografování v jeho appartementu. Předcházel tomu dopis, který jsem napsal francouzsky Dalímu v hale hotelu, přiložil čtyři fotografie mého stylu a poslal mu je přes recepčního,“ vyprávěl fotograf s tím, že ho Dalí pozval do svého apartmá. „No, bavili jsme se déle než pět minut a na závěr jsem udělal čtyři seznamovací fotografie. Příště jsem přinesl Dalímu fotky už hotové a mohu říci, k mému údivu, že byl nadšen a běhal s nimi po salónu a freneticky opakoval, že jsem ‚bell‘ fotograf. Vyfotil jsem ho při tom. Vejce uvařené natvrdo nebyla jediná má rekvizita. Po pózování s mými fotografiemi se Dali chopil českého časopisu ‚Ahoj na sobotu‘, který mi manželka poslala a kde byla publikovaná má reportáž z Paříže,“ vzpomínal Chochola, jak vznikaly světově proslulé fotografie Dalího s vejcem, s časopisem, s ohýbacím mečem atd.

Malíř vždy fotografa Chocholu zval, když se v apartmá něco dělo. „Mimo žen ho navštěvovali galeristé, nakladatelé, jasnovidci, jeho sekretář pro Paříž Captain Moore… Salvador Dalí mi připadal permanentně v transu, všemu věnoval maximální pozornost, šokovat lidi bylo jeho zaměstnání. Hotelový pokoj změnil v ateliér a pracovnu. Nechal si tam třeba přinést obrovskou zlatou kouli nebo dvoumetrové fotozvětšeniny modelů pro katedrálu Sagrada Família od Antonia Gaudího,“ vyprávěl své zážitky dál Václav Chochola. 15. prosince 1969 však musel v Paříži končit. Pár týdnů na to byl v Praze po fotografování hrobu Jana Palacha zatčen a třicet dnů držen ve vazbě v Ruzyni. „Do Paříže jsem se dostal až po dvaceti letech, ale se Salvadorem Dalím jsem se již nikdy nesetkal,“ končil vyprávění fotograf.

Na výstavě v Galerii Kladenského zámku jsou ve spolupráci s Archivem B&M Chochola k vidění právě Chocholovy fotografie ze soukromých prostor Salvadora Dalího.

 


 1. pozvánka

  Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství

 2. zprávy

  Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj

 3. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 4. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 5. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 6. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 7. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav

 8. akce

  Ve Slaném zažijete výbuchy mezinárodních chutí

 9. zprávy

  Střednědobý strategický plán Města Slaný 2035 , zapojte se do jeho tvorby

 10. kultura

  Výstava v kladenské Galerii Cyrila Boudy je poctou Antonínu Raymondovi

 11. info z radnice

  Aktuální změna v uzavírkách ulic Kladna

 12. krimi

  Kladenští strážníci pomohli zadržet dalšího opilce za volantem, díky kamerovému systému

 13. krimi

  Pomozte v pátrání po zmizelých osobách, shánějí je příbuzní i policie

 14. zprávy

  S postupující opravou železniční trati budou uzavřeny ulice v Kladně

 15. info z radnice

  „Klapod“ je nový podcast Kladna, seznámí vás se zajímavými osobnostmi

 16. zprávy

  SOŠ a SOU Kladno Dubská dostane od Kraje 900 000 korun

 17. info z radnice

  Slaný získalo dotaci na novou kameru, pomáhá v sídlišti Na Dolíkách

 18. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 19. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 20. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením