SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

Úterý, 6. června 2023 08:06

Hokej na Kladně je už za téměř sto let své existence jedním z hlavních symbolů města. Tradici i bohatou historii ale v posledních letech a dekádách vystřídal celkový útlum. Už to dlouho není tak, že by kladenský hokej produkoval hvězdy NHL a úspěšné reprezentanty. I proto musela přijít radikální změna – tou je vznik nového spolku, který sjednocuje Rytíře a PZ do jednoho oddílu a vedou ho zkušení hokejoví profesionálové Jiří Burger, Martin Vejvoda a Jiří Kuchler. S podporou města Kladna ho chtějí vrátit na výsluní.

Ilustrační foto: KL

Hokej je finančně velice náročným sportem a Statutární město Kladno ho podporuje pravidelně desítkami milionů ročně, které jdou na provoz ledových ploch a stadionu, podporu A-týmu a zejména mládeže. Výsledky ale zdaleka nejsou optimální. „Kladenská mládež je v dezolátním stavu. Například junioři nehrají nejvyšší soutěž, protože z extraligy spadli a letos dokonce málem spadli i z druhé ligy! Nikdy bych si nemyslel, že něčemu takovému vůbec dojde. Proto jsme založili občanské sdružení Hokejová mládež Kladno, kam dáváme veškeré finanční prostředky, což je jen na mládež 8,5 milionu korun ročně. Z Rytířů a PZ Kladno se pod záštitou sdružení stává jeden kvalitnější kladenský oddíl. Ke zlepšení mládežnické hokeje na Kladně je to nezbytné,“ vysvětluje kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

S tím je ve shodě hrající majitel Rytířů Jaromír Jágr, který situaci vnímá jako vážnou a ví, že se kladenská mládež musí zvednout. „Dnes je velká konkurence a není lehké udržet kvalitní hráče. Potřebujete vytvářet stále lepší podmínky a bez podpory to není možné dělat. Město Kladno je s námi a jsem rád, že se společně snažíme dělat kroky, které věřím, že povedou ke zlepšení mládeže. Muselo dojít ke sloučení družstev, jinak se to ani udělat nedá,“ uvědomuje si Jágr, který hokejově vyrůstal v PZ Kladno stejně jako mnoho další budoucích hvězd světového hokeje.

Šanci hrát budou mít i po sjednocení obou oddílů všichni. „Měli jsme několikahodinovou schůzku s rodiči hráčů z PZ. Ujistili jsme je, že hrát mohou všichni, i když větší prostor budou mít hlavně ti nejlepší,“ říká Martin Vejvoda, nový sportovní manažer kladenské mládeže. A v čem po sportovní stránce spočívají hlavní důvody spojení Rytířů s PZ? „Měli jsme velké problémy s ledovými plochami, které byly velice a neefektivně vytížené. Nová situace nám umožní trénovat společně mnohem efektivněji a bez toho, aniž bychom museli zbytečně tříštit tréninky do více menších skupin, jako tomu bylo dosud. Zároveň nyní můžeme pracovat s větší základnou hráčů,“ dodává Vejvoda.

Součástí koncepce, která má vést ke zlepšení stavu kladenské hokejové mládeže, je tvorba kvalitních trenérských štábů. „Jádro trenérů zůstává, ale jsme rádi, že jsme se domluvili na spolupráci s dalšími zkušenými a kvalitními trenéry. Těšil nás jejich zájem, když si vyslechli vizi, na které se chtějí podílet. To bereme pro celkové zkvalitnění za klíčový faktor,“ zdůrazňuje sportovní manažer Rytířů Kladno Jiří Burger a je konkrétní: „V mládeži budě nově působit ve dvojici s Milošem Hořavou mladším třeba Drahomír Kadlec, mistr světa z roku 1996, který má s trénováním bohaté zkušenosti a skvělé výsledky stejně jako třeba Radek Hlavatý,“ představuje Burger nové tváře na kladenských střídačkách.

Kladenský hokej chce co nejdříve vybojovat zpátky juniorskou extraligu, vychovávat talentované hráče do A-týmu a také navázat na kvalitní práci u mladších kategorií, které budou v nejbližších letech přebírat otěže v kategoriích starších. „Abychom k sobě nebyli jen kritičtí, máme radost z toho, že je na Kladně několik nadějných hokejistů, které budeme chtít posouvat a hlavně udržet. Je stále spousta hráčů, kteří před sebou mají slibnou budoucnost, ale musí se na nich pracovat,“ říká na závěr Jiří Burger, jenž bude nadále pracovat pro mládež a A-tým.


 1. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 2. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 3. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 4. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 5. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 6. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 7. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 8. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 9. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 10. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 11. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 12. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 13. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 14. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 15. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 16. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 17. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 18. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy

 19. zprávy

  Protesty zemědělců sílí. Z Vítova u Slaného jich na Prahu vyrazilo víc než 150

 20. info z radnice

  Revize katastru nemovitostí v Kladně začne v dubnu, potrvá až do konce roku 2026