7 pádů SAMK ROYAL Fitness Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Nad Kladnem Klapod
 • 7 pádů
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

Úterý, 6. června 2023 08:06

Hokej na Kladně je už za téměř sto let své existence jedním z hlavních symbolů města. Tradici i bohatou historii ale v posledních letech a dekádách vystřídal celkový útlum. Už to dlouho není tak, že by kladenský hokej produkoval hvězdy NHL a úspěšné reprezentanty. I proto musela přijít radikální změna – tou je vznik nového spolku, který sjednocuje Rytíře a PZ do jednoho oddílu a vedou ho zkušení hokejoví profesionálové Jiří Burger, Martin Vejvoda a Jiří Kuchler. S podporou města Kladna ho chtějí vrátit na výsluní.

Ilustrační foto: KL

Hokej je finančně velice náročným sportem a Statutární město Kladno ho podporuje pravidelně desítkami milionů ročně, které jdou na provoz ledových ploch a stadionu, podporu A-týmu a zejména mládeže. Výsledky ale zdaleka nejsou optimální. „Kladenská mládež je v dezolátním stavu. Například junioři nehrají nejvyšší soutěž, protože z extraligy spadli a letos dokonce málem spadli i z druhé ligy! Nikdy bych si nemyslel, že něčemu takovému vůbec dojde. Proto jsme založili občanské sdružení Hokejová mládež Kladno, kam dáváme veškeré finanční prostředky, což je jen na mládež 8,5 milionu korun ročně. Z Rytířů a PZ Kladno se pod záštitou sdružení stává jeden kvalitnější kladenský oddíl. Ke zlepšení mládežnické hokeje na Kladně je to nezbytné,“ vysvětluje kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

S tím je ve shodě hrající majitel Rytířů Jaromír Jágr, který situaci vnímá jako vážnou a ví, že se kladenská mládež musí zvednout. „Dnes je velká konkurence a není lehké udržet kvalitní hráče. Potřebujete vytvářet stále lepší podmínky a bez podpory to není možné dělat. Město Kladno je s námi a jsem rád, že se společně snažíme dělat kroky, které věřím, že povedou ke zlepšení mládeže. Muselo dojít ke sloučení družstev, jinak se to ani udělat nedá,“ uvědomuje si Jágr, který hokejově vyrůstal v PZ Kladno stejně jako mnoho další budoucích hvězd světového hokeje.

Šanci hrát budou mít i po sjednocení obou oddílů všichni. „Měli jsme několikahodinovou schůzku s rodiči hráčů z PZ. Ujistili jsme je, že hrát mohou všichni, i když větší prostor budou mít hlavně ti nejlepší,“ říká Martin Vejvoda, nový sportovní manažer kladenské mládeže. A v čem po sportovní stránce spočívají hlavní důvody spojení Rytířů s PZ? „Měli jsme velké problémy s ledovými plochami, které byly velice a neefektivně vytížené. Nová situace nám umožní trénovat společně mnohem efektivněji a bez toho, aniž bychom museli zbytečně tříštit tréninky do více menších skupin, jako tomu bylo dosud. Zároveň nyní můžeme pracovat s větší základnou hráčů,“ dodává Vejvoda.

Součástí koncepce, která má vést ke zlepšení stavu kladenské hokejové mládeže, je tvorba kvalitních trenérských štábů. „Jádro trenérů zůstává, ale jsme rádi, že jsme se domluvili na spolupráci s dalšími zkušenými a kvalitními trenéry. Těšil nás jejich zájem, když si vyslechli vizi, na které se chtějí podílet. To bereme pro celkové zkvalitnění za klíčový faktor,“ zdůrazňuje sportovní manažer Rytířů Kladno Jiří Burger a je konkrétní: „V mládeži budě nově působit ve dvojici s Milošem Hořavou mladším třeba Drahomír Kadlec, mistr světa z roku 1996, který má s trénováním bohaté zkušenosti a skvělé výsledky stejně jako třeba Radek Hlavatý,“ představuje Burger nové tváře na kladenských střídačkách.

Kladenský hokej chce co nejdříve vybojovat zpátky juniorskou extraligu, vychovávat talentované hráče do A-týmu a také navázat na kvalitní práci u mladších kategorií, které budou v nejbližších letech přebírat otěže v kategoriích starších. „Abychom k sobě nebyli jen kritičtí, máme radost z toho, že je na Kladně několik nadějných hokejistů, které budeme chtít posouvat a hlavně udržet. Je stále spousta hráčů, kteří před sebou mají slibnou budoucnost, ale musí se na nich pracovat,“ říká na závěr Jiří Burger, jenž bude nadále pracovat pro mládež a A-tým.


 1. krimi

  POZOR! Hledá se seniorka v Kladně, pomozte rodině i policii

 2. zprávy

  Po jedenácté se konal desetiboj Mladého strážníka MP Kladno, 13 škol poslalo své týmy

 3. zprávy

  Myšlení sériových vrahů poznali lidé v kladenském kině Sokol, exkluzivní rozhovor pro KL

 4. kultura

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně projde o prázdninách velkou proměnou

 5. pozvánka

  Velká outdoorová hra Okem Madagaskaru, Zoopark Zájezd v sobotu

 6. zprávy

  Hasiči ve Pcherách mají mocného pomocníka, pomohly vodárny

 7. komerční sdělení

  Podpora Evropské unie zavítala až do stavební společnosti KOSTKA stav s.r.o.

 8. zprávy

  Strážníci z Kladna i Slaného si vystříleli medaile na tradiční soutěži v Kralupech nad Vltavou

 9. zprávy

  V Centralu Kladno se konal Den prevence, byl o něj velký zájem

 10. pozvánka

  V sobotu ožijí Žižice fotbalem a zábavou pro malé i velké. Koná se již 46. memoriál M. Maxy

 11. zprávy

  Neuvěřitelný úspěch chovatelů v Zooparku Zájezd

 12. zprávy

  POZOR! Slánská nemocnice uzavřela porodnici i dětské a novorozenecké oddělení, nemá lékaře

 13. zprávy

  Den zdraví v kladenské nemocnici ve čtvrtek od 9 do14.00 hodin

 14. zprávy

  Svárov, škola s téměř 120 letou tradicí, hledá vyučující, kuchařku a uklízečku

 15. krimi

  Náklaďák v Kladně porazil strom, ten zpřetrhal elektrické vedení a poškodil dům, vše zachránili hasiči

 16. zprávy

  V Kladně odstartovalo další forenzní značení kol

 17. zprávy

  Další nehoda u Žižic nedaleko od Slaného, dvě osobní auta tři zranění

 18. zprávy

  Zastupitelstvo v Kladně řešilo prodej bytů, územní plán i nové vyhlášky

 19. zprávy

  Žižický dětský den přilákal stovky lidí, lákadlem pro malé a velké byl i policejní vrtulník

 20. krimi

  Policisté v červnu připomínají Evropský den proti vloupání