SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno
 • Kladno

V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

Úterý, 6. června 2023 08:06

Hokej na Kladně je už za téměř sto let své existence jedním z hlavních symbolů města. Tradici i bohatou historii ale v posledních letech a dekádách vystřídal celkový útlum. Už to dlouho není tak, že by kladenský hokej produkoval hvězdy NHL a úspěšné reprezentanty. I proto musela přijít radikální změna – tou je vznik nového spolku, který sjednocuje Rytíře a PZ do jednoho oddílu a vedou ho zkušení hokejoví profesionálové Jiří Burger, Martin Vejvoda a Jiří Kuchler. S podporou města Kladna ho chtějí vrátit na výsluní.

Ilustrační foto: KL

Hokej je finančně velice náročným sportem a Statutární město Kladno ho podporuje pravidelně desítkami milionů ročně, které jdou na provoz ledových ploch a stadionu, podporu A-týmu a zejména mládeže. Výsledky ale zdaleka nejsou optimální. „Kladenská mládež je v dezolátním stavu. Například junioři nehrají nejvyšší soutěž, protože z extraligy spadli a letos dokonce málem spadli i z druhé ligy! Nikdy bych si nemyslel, že něčemu takovému vůbec dojde. Proto jsme založili občanské sdružení Hokejová mládež Kladno, kam dáváme veškeré finanční prostředky, což je jen na mládež 8,5 milionu korun ročně. Z Rytířů a PZ Kladno se pod záštitou sdružení stává jeden kvalitnější kladenský oddíl. Ke zlepšení mládežnické hokeje na Kladně je to nezbytné,“ vysvětluje kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

S tím je ve shodě hrající majitel Rytířů Jaromír Jágr, který situaci vnímá jako vážnou a ví, že se kladenská mládež musí zvednout. „Dnes je velká konkurence a není lehké udržet kvalitní hráče. Potřebujete vytvářet stále lepší podmínky a bez podpory to není možné dělat. Město Kladno je s námi a jsem rád, že se společně snažíme dělat kroky, které věřím, že povedou ke zlepšení mládeže. Muselo dojít ke sloučení družstev, jinak se to ani udělat nedá,“ uvědomuje si Jágr, který hokejově vyrůstal v PZ Kladno stejně jako mnoho další budoucích hvězd světového hokeje.

Šanci hrát budou mít i po sjednocení obou oddílů všichni. „Měli jsme několikahodinovou schůzku s rodiči hráčů z PZ. Ujistili jsme je, že hrát mohou všichni, i když větší prostor budou mít hlavně ti nejlepší,“ říká Martin Vejvoda, nový sportovní manažer kladenské mládeže. A v čem po sportovní stránce spočívají hlavní důvody spojení Rytířů s PZ? „Měli jsme velké problémy s ledovými plochami, které byly velice a neefektivně vytížené. Nová situace nám umožní trénovat společně mnohem efektivněji a bez toho, aniž bychom museli zbytečně tříštit tréninky do více menších skupin, jako tomu bylo dosud. Zároveň nyní můžeme pracovat s větší základnou hráčů,“ dodává Vejvoda.

Součástí koncepce, která má vést ke zlepšení stavu kladenské hokejové mládeže, je tvorba kvalitních trenérských štábů. „Jádro trenérů zůstává, ale jsme rádi, že jsme se domluvili na spolupráci s dalšími zkušenými a kvalitními trenéry. Těšil nás jejich zájem, když si vyslechli vizi, na které se chtějí podílet. To bereme pro celkové zkvalitnění za klíčový faktor,“ zdůrazňuje sportovní manažer Rytířů Kladno Jiří Burger a je konkrétní: „V mládeži budě nově působit ve dvojici s Milošem Hořavou mladším třeba Drahomír Kadlec, mistr světa z roku 1996, který má s trénováním bohaté zkušenosti a skvělé výsledky stejně jako třeba Radek Hlavatý,“ představuje Burger nové tváře na kladenských střídačkách.

Kladenský hokej chce co nejdříve vybojovat zpátky juniorskou extraligu, vychovávat talentované hráče do A-týmu a také navázat na kvalitní práci u mladších kategorií, které budou v nejbližších letech přebírat otěže v kategoriích starších. „Abychom k sobě nebyli jen kritičtí, máme radost z toho, že je na Kladně několik nadějných hokejistů, které budeme chtít posouvat a hlavně udržet. Je stále spousta hráčů, kteří před sebou mají slibnou budoucnost, ale musí se na nich pracovat,“ říká na závěr Jiří Burger, jenž bude nadále pracovat pro mládež a A-tým.


 1. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 2. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 3. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 4. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 5. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 6. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

 7. info z radnice

  Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

 8. info z radnice

  Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

 9. info z radnice

  Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

 10. zprávy

  Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

 11. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

 12. sport

  HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

 13. zprávy

  Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

 14. zprávy

  Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

 15. zprávy

  Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného

 16. foto

  Iroshokej pomáhá handicapovaným dětem, je přínosem v pro ty ostatní

 17. info z radnice

  Zastupitelé města Kladna, řesili uzemní plán, ale mimo jiné i pyrotechniku

 18. sport

  Plavecký bazén v Kladně slaví padesát let od zahájení provozu

 19. pozvánka

  Uherský býk se bude letos ve Slaném rožnit tuto sobotu

 20. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost