SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Na Želvím dnu v ZOO Zájezd se vybralo na platy ochranářů mořských želv

Středa, 24. května 2023 06:48

V sobotu 20. května v Zooparku Zájezd oslavili Světový den želv. Ten sice připadá na 23. květen, ale nejvíce návštěvníků do zoo zavítá o víkendu, proto byl zvolen termín o tři dny dříve. Součástí bohatého programu byla i velká outdoorová hra, kterou ve spolupráci s DDM Praha 6 Vypich a BUSHCRAFTCODE z.s. připravili i žáci ZŠ Stehelčeves. Návštěvníků bylo téměř jeden a půl tisíce.

Příchozí se tak na chvíli přenesli do situací, kdy si sami vyzkoušeli práci ochranářů v terénu, přenášeli želví vejce přes překážkovou dráhu, vyhýbali se pytlákům, kontrolovali zavazadla kvůli zakázaným suvenýrům z divoce žijících zvířat nebo museli rozlousknout šifru a najít správnou lokaci dalšího úkolu.

Program doplnila komentovaná krmení želv ostruhatých, žlutohnědých a chameleonů obrovských. Na dětském hřišti probíhala i mozaiková dílna, kde si všichni zájemci mohli vyzkoušet výrobu vlastní mozaiky se zvířecí tematikou.

Přesun vajec a překonávání pytláka.

Želví den navštívila i starostka Stehelčevsi Petra Vagenknechtová  s ředitelkou ZŠ a MŠ Stehelčeves Anetou Zemanovou, aby  podpořily své žáky. „Děti samy vymýšlely stanoviště hry Zachraň mořské želvy, kde návštěvníci museli plnit různě obtížné úkoly, při kterých se dozvídali zajímavosti nejen o želvách.

Šťastní organizátoři a podpora paní starostky a ředitelky.

„Jsem velmi ráda, že se děti z naší školy do akce zapojily. Při přípravě hry děti v praxi využily principy výuky ve škole, která je zaměřená na rozvíjení schopnosti spolupráce, komunikace, kritického myšlení a sebereflexe. Těšilo mě dívat se na nadšené obličeje našich dětí, je to pro mě zpráva, že je akce velmi bavila. Spolupráce se Zooparkem Zájezd, DDM Praha 6 a BUSHCRAFTCODE z. s. v rámci projektu „Europe Goes Local” je pro naše děti velmi přínosná a děkujeme jim za hojnou účast,“ ocenila snahu studentů paní starostka.

Jedním ze stanovišť byl i stánek české ochranářské organizace Chráníme mořské želvy, která se věnuje ochraně želv v Indonésii a na Srí Lance.

„Spolupráce s žáky druhého stupně ZŠ Stehelčeves spolu s DDM Praha 6 pod záštitou probíhala od samého začátku perfektně. Je na místě ocenit s jak velkým nasazením, péčí a ochotou všichni organizátoři k celé akci přistupovali a to s nezištným cílem – podpořit ochranu mořských želv. Žáci pod vedením projektového koordinátora DDM Praha 6 Jana Holečka připravili velice zábavná a zároveň edukativní stanoviště, kterým návštěvníkům přiblížila život a ochranu mořských želv. Z pohledu zvenčí se možná zdálo až neuvěřitelné, že přípravu jednotlivých her a aktivit měly na svědomí „teprve“ děti ze základní školy. Jejich úroveň organizace, smysluplnosti a celkový přístup žáků k návštěvníkům se vyrovnal úrovni profesionálních lektorů. Jsou tak důkazem, že věk nehraje ve snaze podpořit dobrou věc roli. Velké poděkování patří také všem návštěvníkům, kteří si udělali čas Želví den na vlastní kůži zažít a podpořili ochranu mořských želv. A to buď zakoupením vybraných suvenýrů nebo načerpáním nových informací. Veškerou tuto kolektivní snahu a ochotu pomoci lze vyjádřit i jedním konkrétním číslem a to 12 680 Kč, což je dva a půl měsíčních platů pro ochranáře a tedy zhruba 7 500 želvích vajec zachráněných před pytláky. Moc děkujeme, že jste s námi oslavili Mezinárodní den želv,“ říká k vybrané částce ochranářka Hana Svobodová, která projekt Chráníme mořské želvy založila.

Zdroj i foto: ZOO Zájezd

 

 


 1. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 2. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 3. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 4. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 5. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 6. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 7. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 8. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 9. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 10. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 11. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 12. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 13. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 14. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 15. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 16. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 17. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 18. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 19. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 20. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo