SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Na Želvím dnu v ZOO Zájezd se vybralo na platy ochranářů mořských želv

Středa, 24. května 2023 06:48

V sobotu 20. května v Zooparku Zájezd oslavili Světový den želv. Ten sice připadá na 23. květen, ale nejvíce návštěvníků do zoo zavítá o víkendu, proto byl zvolen termín o tři dny dříve. Součástí bohatého programu byla i velká outdoorová hra, kterou ve spolupráci s DDM Praha 6 Vypich a BUSHCRAFTCODE z.s. připravili i žáci ZŠ Stehelčeves. Návštěvníků bylo téměř jeden a půl tisíce.

Příchozí se tak na chvíli přenesli do situací, kdy si sami vyzkoušeli práci ochranářů v terénu, přenášeli želví vejce přes překážkovou dráhu, vyhýbali se pytlákům, kontrolovali zavazadla kvůli zakázaným suvenýrům z divoce žijících zvířat nebo museli rozlousknout šifru a najít správnou lokaci dalšího úkolu.

Program doplnila komentovaná krmení želv ostruhatých, žlutohnědých a chameleonů obrovských. Na dětském hřišti probíhala i mozaiková dílna, kde si všichni zájemci mohli vyzkoušet výrobu vlastní mozaiky se zvířecí tematikou.

Přesun vajec a překonávání pytláka.

Želví den navštívila i starostka Stehelčevsi Petra Vagenknechtová  s ředitelkou ZŠ a MŠ Stehelčeves Anetou Zemanovou, aby  podpořily své žáky. „Děti samy vymýšlely stanoviště hry Zachraň mořské želvy, kde návštěvníci museli plnit různě obtížné úkoly, při kterých se dozvídali zajímavosti nejen o želvách.

Šťastní organizátoři a podpora paní starostky a ředitelky.

„Jsem velmi ráda, že se děti z naší školy do akce zapojily. Při přípravě hry děti v praxi využily principy výuky ve škole, která je zaměřená na rozvíjení schopnosti spolupráce, komunikace, kritického myšlení a sebereflexe. Těšilo mě dívat se na nadšené obličeje našich dětí, je to pro mě zpráva, že je akce velmi bavila. Spolupráce se Zooparkem Zájezd, DDM Praha 6 a BUSHCRAFTCODE z. s. v rámci projektu „Europe Goes Local” je pro naše děti velmi přínosná a děkujeme jim za hojnou účast,“ ocenila snahu studentů paní starostka.

Jedním ze stanovišť byl i stánek české ochranářské organizace Chráníme mořské želvy, která se věnuje ochraně želv v Indonésii a na Srí Lance.

„Spolupráce s žáky druhého stupně ZŠ Stehelčeves spolu s DDM Praha 6 pod záštitou probíhala od samého začátku perfektně. Je na místě ocenit s jak velkým nasazením, péčí a ochotou všichni organizátoři k celé akci přistupovali a to s nezištným cílem – podpořit ochranu mořských želv. Žáci pod vedením projektového koordinátora DDM Praha 6 Jana Holečka připravili velice zábavná a zároveň edukativní stanoviště, kterým návštěvníkům přiblížila život a ochranu mořských želv. Z pohledu zvenčí se možná zdálo až neuvěřitelné, že přípravu jednotlivých her a aktivit měly na svědomí „teprve“ děti ze základní školy. Jejich úroveň organizace, smysluplnosti a celkový přístup žáků k návštěvníkům se vyrovnal úrovni profesionálních lektorů. Jsou tak důkazem, že věk nehraje ve snaze podpořit dobrou věc roli. Velké poděkování patří také všem návštěvníkům, kteří si udělali čas Želví den na vlastní kůži zažít a podpořili ochranu mořských želv. A to buď zakoupením vybraných suvenýrů nebo načerpáním nových informací. Veškerou tuto kolektivní snahu a ochotu pomoci lze vyjádřit i jedním konkrétním číslem a to 12 680 Kč, což je dva a půl měsíčních platů pro ochranáře a tedy zhruba 7 500 želvích vajec zachráněných před pytláky. Moc děkujeme, že jste s námi oslavili Mezinárodní den želv,“ říká k vybrané částce ochranářka Hana Svobodová, která projekt Chráníme mořské želvy založila.

Zdroj i foto: ZOO Zájezd

 

 


 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 3. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 4. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 5. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 6. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 7. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 8. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 9. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 10. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 11. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 12. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 13. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 14. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 15. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 16. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 17. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 18. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 19. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 20. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory