SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kraj připravuje nové dotační tituly na podporu zvýšení kapacit základních a mateřských škol

Sobota, 20. května 2023 08:14

K řešení složité situace s nedostatečnou kapacitou základních a mateřských škol ve středních Čechách by měly přispět dva nové dotační tituly. Konkrétně jde o dvě nová tematická zadání v rámci Středočeského infrastrukturního fondu. Celkově jde o částku 90 milionů korun, kterou by mohly využít obce na rozvoj a obnovu základních a mateřských škol. Návrhy Programů dnes schválila rada kraje, definitivní slovo bude mít zastupitelstvo.

Ilustrační foto: KL

„Dlouhodobě neúnosná situace ohledně nedostatečné kapacity základních i mateřských škol ve středočeských obcích nás přiměla podniknout konkrétní kroky. Z krajského rozpočtu si nemůžeme dovolit výstavbu nových budov nebo rozšiřování stávajících objektů, ale chceme alespoň částečně pomoci obcím s financováním. Proto jsme navrhli vytvoření dvou nových oblastí podpory, abychom zvýšili podíl spolufinancování projektů za účelem snížení finančního zatížení obcí a měst,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí Michael Kašpar.

První „Program 2023 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Infrastrukturního fondu v rámci tematického zadání Podpora rozvoje a obnovy základních a mateřských škol“ je určen ke spolufinancování projektů primárně podpořených ze státního rozpočtu v oblasti rozvoje a obnovy regionálního školství. Zvýšení podílu spolufinancování projektů za účelem snížení finančního zatížení obcí a měst přispívá k celkovému rozvoji Středočeského kraje. Celkový předpokládaný objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu kraje na letošní rok je 40 000 000 Kč.

Druhý „Program 2023 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Infrastrukturního fondu v rámci tematického zadání Podpora rozvoje základních škol – navýšení kapacity“ je zaměřen výhradně na projekty, které nejsou spolufinancované z jiných veřejných zdrojů, než jsou zdroje poskytovatele a příjemce. Projekty by měly souviset s výstavbou, přístavbou, vestavbou nebo nákupem budovy pro účely provozu základní školy. Cílem podpory je snížení finančního zatížení obcí a měst při realizaci projektů realizovaných v oblasti podpory rozvoje, obnovy a modernizace základních škol s cílem navýšení kapacity základních škol. Celkový předpokládaný objem finančních prostředků vyčleněných na tento účel v rozpočtu kraje na letošní rok je 50 000 000 Kč. Žadatelem o dotaci může být obec ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností (ORP) Beroun, Kladno, Český Brod, Kolín, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Říčany, Černošice. „Jedná se o problémové oblasti, kde se aktuálně starostové potýkají s největšími problémy ohledně nedostatku míst ve školách. V minulosti se na nás opakovaně obraceli s žádostí o pomoc při řešení dané situace či například se stanovením spádové základní školy,“ vysvětluje radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha. Maximální výše dotace je 10 milionů korun, minimální spoluúčast žadatele má činit 50 %.

„Pokud se podíváme na aktuální situaci v mnohých oblastech, můžeme zcela jistě hovořit o fatálním selhání veřejné správy na všech úrovních. Situace s nedostatkem míst pro děti a žáky je v mnoha obcích opravdu kritická, a proto jsem rád, že jsme v rozpočtu kraje našli peníze na spolufinancování projektů zaměřených na zvyšování kapacity mateřských a základních škol. Důležité je, že podpořeny by měly být i ty obce, které kvůli menší velikosti projektů nemohou využívat státní dotace. Věřím, že Programy podpoří i krajští zastupitelé, aby se projekty mohly začít realizovat co nejdříve,“ doplnil radní Vácha.


 1. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 3. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 4. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace

 5. krimi

  POZOR! Návnady na psy rozmísťuje ve Slaném zatím neznámý pachatel

 6. zprávy

  Fenka trpěla celou noc bez vody a jídla uvázaná k zátarasu u výkopu v Kladně

 7. pozvánka

  Ve čtvrtek zahájil Kladenský zámek výstavu: Jiří Hanke- 50 let s fotografií

 8. krimi

  Starosta Smečna se zasloužil o Pol Point pro své občany

 9. video

  Blikající majáky v Kladně i v celé ČR symbolizovaly blížící se pomoc obětem trestných činů

 10. zprávy

  V Zoopark Zájezd hledají nové kolegy, na stálo i na brigádu

 11. pozvánka

  Vepřové hody, skokové závody, dančí stezka, možnost najít si kamínek, to vše o víkendu v Královickém dvoře

 12. zprávy

  Středočeská vědecká knihovna v Kladně připravila jarní prázdniny plné komiksů

 13. zprávy

  Ve čtvrtek 22. února si v Kladně připomenou smutné výročí

 14. info z radnice

  Slaný nabízí formou dražby dva pozemky v budoucí klidné čtvrti

 15. krimi

  Městská policie Slaný musela zakročit proti dvěma agresivním osobám

 16. zprávy

  Hledáte smysluplné uplatnění? Základka ve Svárově hledá posily

 17. info z radnice

  Trhovec ukončil smlouvu se Slaném, dal tím prostor mnoha jiným

 18. zprávy

  Svatbu snů pro vás připraví v Královickém dvoře, již jen 10 termínů pro tento rok

 19. sport

  Kladno má špičkové sportovce, jděte je podpořit a od nás víte kdy a kam

 20. zprávy

  Kanonýři Kladno rozstříleli Brňáky, odjeli s drtivou porážkou, propukly velké oslavy