SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Kraj připravuje nové dotační tituly na podporu zvýšení kapacit základních a mateřských škol

Sobota, 20. května 2023 08:14

K řešení složité situace s nedostatečnou kapacitou základních a mateřských škol ve středních Čechách by měly přispět dva nové dotační tituly. Konkrétně jde o dvě nová tematická zadání v rámci Středočeského infrastrukturního fondu. Celkově jde o částku 90 milionů korun, kterou by mohly využít obce na rozvoj a obnovu základních a mateřských škol. Návrhy Programů dnes schválila rada kraje, definitivní slovo bude mít zastupitelstvo.

Ilustrační foto: KL

„Dlouhodobě neúnosná situace ohledně nedostatečné kapacity základních i mateřských škol ve středočeských obcích nás přiměla podniknout konkrétní kroky. Z krajského rozpočtu si nemůžeme dovolit výstavbu nových budov nebo rozšiřování stávajících objektů, ale chceme alespoň částečně pomoci obcím s financováním. Proto jsme navrhli vytvoření dvou nových oblastí podpory, abychom zvýšili podíl spolufinancování projektů za účelem snížení finančního zatížení obcí a měst,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí Michael Kašpar.

První „Program 2023 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Infrastrukturního fondu v rámci tematického zadání Podpora rozvoje a obnovy základních a mateřských škol“ je určen ke spolufinancování projektů primárně podpořených ze státního rozpočtu v oblasti rozvoje a obnovy regionálního školství. Zvýšení podílu spolufinancování projektů za účelem snížení finančního zatížení obcí a měst přispívá k celkovému rozvoji Středočeského kraje. Celkový předpokládaný objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu kraje na letošní rok je 40 000 000 Kč.

Druhý „Program 2023 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Infrastrukturního fondu v rámci tematického zadání Podpora rozvoje základních škol – navýšení kapacity“ je zaměřen výhradně na projekty, které nejsou spolufinancované z jiných veřejných zdrojů, než jsou zdroje poskytovatele a příjemce. Projekty by měly souviset s výstavbou, přístavbou, vestavbou nebo nákupem budovy pro účely provozu základní školy. Cílem podpory je snížení finančního zatížení obcí a měst při realizaci projektů realizovaných v oblasti podpory rozvoje, obnovy a modernizace základních škol s cílem navýšení kapacity základních škol. Celkový předpokládaný objem finančních prostředků vyčleněných na tento účel v rozpočtu kraje na letošní rok je 50 000 000 Kč. Žadatelem o dotaci může být obec ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností (ORP) Beroun, Kladno, Český Brod, Kolín, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Říčany, Černošice. „Jedná se o problémové oblasti, kde se aktuálně starostové potýkají s největšími problémy ohledně nedostatku míst ve školách. V minulosti se na nás opakovaně obraceli s žádostí o pomoc při řešení dané situace či například se stanovením spádové základní školy,“ vysvětluje radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha. Maximální výše dotace je 10 milionů korun, minimální spoluúčast žadatele má činit 50 %.

„Pokud se podíváme na aktuální situaci v mnohých oblastech, můžeme zcela jistě hovořit o fatálním selhání veřejné správy na všech úrovních. Situace s nedostatkem míst pro děti a žáky je v mnoha obcích opravdu kritická, a proto jsem rád, že jsme v rozpočtu kraje našli peníze na spolufinancování projektů zaměřených na zvyšování kapacity mateřských a základních škol. Důležité je, že podpořeny by měly být i ty obce, které kvůli menší velikosti projektů nemohou využívat státní dotace. Věřím, že Programy podpoří i krajští zastupitelé, aby se projekty mohly začít realizovat co nejdříve,“ doplnil radní Vácha.


 1. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 2. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 3. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 4. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 5. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 6. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 7. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 8. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 9. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 10. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 11. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 12. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 13. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 14. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 15. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 16. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 17. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 18. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 19. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 20. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů