FOTO: Ve Slaném byla k vidění výstava retro panenek
Středa, 10. května 2023 06:29
Každý z nás měl v dětství svou oblíbenou hračku. Ať už to byly kostky, maňásci, loutky, panenky, plyšoví méďové, dřevěné, gumové či pískací hračky. Kdo si chtěl zavzpomínat, zamířil během prodlouženého víkendu do Městského centra Grand na výstavu nazvanou Panenky ve Slaném.
K vidění tu byly staré panenky, vybavené domečky a kuchyňky pro panenky, plyšoví medvídci, kočárky, hračky, autíčka, dřevěné kostky a další doplňky. Zahrát si bylo možné v dětském koutku a pro malé i velké byla připravená tombola. V dětské části tomboly se daly vyhrát rozličné hračky a panenky, a ani dospělí neodešli s prázdnou.
Desítky vystavených panenek byly rozestavěné do skupinek podle země původu. Italské panenky s ozdobnými vyčesanými účesy z 50. a 60. let třeba měly šaty přišité rovnou na tělo, takže nešly vyměnit. Nejvíc předních výrobců panenek pocházelo z Francie a jejich panenky byly vždy velmi sběratelsky vyhledávány a ceněny.
Německé porcelánové panenky pocházely hlavně z okolí města Sonnenbergu a jejich hlavičky byly patentově chráněny. Jejich nejznámějším výrobcem byl Armand Marseille. Celuloidové panenky v tělové barvě zase vyráběla firma Schildkröt a každá měla své jméno. Porcelánové panenky měly povětšinou takzvanou čínskou hlavu, tedy bíle glazovaný obličej. Varianta Parian měla matný neglazovaný porcelán a panenky Bisque měly matnou pleť a broskové tváře.Kromě porcelánu a celuoidu se panenky se také vyráběly z látek, kůže, dřeva, gumy, pryže či plastu.
K dostání byly i vybavené domečky pro panenky, z nichž nejznámější vyráběla švédská firma Lundby, a to již od roku 1947. Pokoje měly krásný, do detailů propracovaný nábytek, závěsy, záclony i originální postavičky. Měly i funkční elektroinstalaci a zásuvky, do kterých šly zapojit lampičky, lustry či krby. Kromě základního bytu 3+1 se daly zakoupit doplňky obytných pater, aby vznikl celý obytný dům. Do Českosloveska se tyto domy nedovážely, takže starší modely jsou sběratelsky vzácné.
Firma W. Germany působila na trhu od 70. let, jejich domečky se prodávaly na papírové kartě s plastovoým vrškem. Celoplastové domky byly rozložitelné, ale i levnější papírové modely měly v domcích své tapety.
V Československu byla v 80. a 90. letetch obdobou této německé firmy společnost Chemoplast, která vyráběla plastové panenky a sestavy kuchyní, a to včetně nádobí.Z československých hraček se také představila charitativní panenka Habešánek. Když v roce 1935 napadla fašistická Itálie Habeš, zvedla se tehdy v Československu vlna solidarity. Ručně se vyráběly látkové černé panenky s turbanem na hlavě a rychle se staly nejběžnější hračkou v domácnostech. Byly důkazem prestiže a vlastenectví, zakoupením panenky totiž občané přispěli na sbírku pro Habeš.
Dalším československým výrobcem panenek byl národní podnik Hamiro. Byla to Středočeská továrna na výrobu speciálních hraček v Březových horách, a vyráběli od roku 1950. Název Hamiro vznikl po přičlenění pobočných závodů v Hamru, Miluši a Rokycanech, vyráběli plyšové a textilní hračky, panenky z plastových hmot a dřevařské výrobky.
Podnik Gumotex zase prodával velké množství gumových hraček zejména pro nejmenší děti. Jejich nejznámější návrhářka Anna Vystydlová je autorkou oblíbené panenky František, která přišla na svět v roce 1961. Podnik také nabízel 20 cm miminka Adámek a Evička a 50 cm mrkací miminka.
Vystavené tu byly i drobné dřevěné japonské panenky Kokeshi s protáhlými těly a bez vyznačených končetin, panenky, z Thajska, Indie či americká panenka znázorňující Shirley Temple.
Bylo toho k vidění opravdu hodně a každý návštěvník si našel oblíbenou hračku či panenku.
Autor, foto: Hana Vranová
-
krimi
Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost
-
foto
Handikopavené děti zažily v Řisutech ocenění svého celoročního snažení
-
krimi
Přes zákaz řídili auta, hrozí jim dva roky za mřížemi
-
zprávy
Kladenská nemocnice má za září na kontě 54 miminek
-
zprávy
Po stopách zvoniček na slánsku se vydaly stovky lidí
-
zprávy
KlaPod nasadil laťku hodně vysoko, otevřete nový podcast
-
pozvánka
Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům
-
zprávy
Jdu za svým snem, příběh studentky zdrávky v Kladně, asistenční pes jí doprovází i ve škole
-
krimi
Daší opilec za volantem byl dopaden, naměřili mu téměř dvě promile alkoholu
-
foto
Pátý food festival ve Slaném byl oslavou jídla ze všech koutů světa
-
povidka
Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením
-
zprávy
Kraj opět přispěje obcím na péči o vysazené stromy, je mezi nimi i Slaný
-
zprávy
Rodinný Park Mirakulum přivítal pěstounské rodiny
-
pozvánka
Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství
-
zprávy
Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj
-
zprávy
Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023
-
krimi
Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun
-
sport
Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu
-
zprávy
TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod
-
zprávy
Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav