SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO KLAPOD
 • KLAPOD
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

FOTO: Ve Slaném byla k vidění výstava retro panenek

Středa, 10. května 2023 06:29

Každý z nás měl v dětství svou oblíbenou hračku. Ať už to byly kostky, maňásci, loutky, panenky, plyšoví méďové, dřevěné, gumové či pískací hračky. Kdo si chtěl zavzpomínat, zamířil během prodlouženého víkendu do Městského centra Grand na výstavu nazvanou Panenky ve Slaném.

K vidění tu byly staré panenky, vybavené domečky a kuchyňky pro panenky, plyšoví medvídci, kočárky, hračky, autíčka, dřevěné kostky a další doplňky. Zahrát si bylo možné v dětském koutku a pro malé i velké byla připravená tombola. V dětské části tomboly se daly vyhrát rozličné hračky a panenky, a ani dospělí neodešli s prázdnou.

Desítky vystavených panenek byly rozestavěné do skupinek podle země původu. Italské panenky s ozdobnými vyčesanými účesy z 50. a 60. let třeba měly šaty přišité rovnou na tělo, takže nešly vyměnit. Nejvíc předních výrobců panenek pocházelo z Francie a jejich panenky byly vždy velmi sběratelsky vyhledávány a ceněny.

Německé porcelánové panenky pocházely hlavně z okolí města Sonnenbergu a jejich hlavičky byly patentově chráněny. Jejich nejznámějším výrobcem byl Armand Marseille. Celuloidové panenky v tělové barvě zase vyráběla firma Schildkröt a každá měla své jméno. Porcelánové panenky měly povětšinou takzvanou čínskou hlavu, tedy bíle glazovaný obličej. Varianta Parian měla matný neglazovaný porcelán a panenky Bisque měly matnou pleť a broskové tváře.Kromě porcelánu a celuoidu se panenky se také vyráběly z látek, kůže, dřeva, gumy, pryže či plastu.

K dostání byly i vybavené domečky pro panenky, z nichž nejznámější vyráběla švédská firma Lundby, a to již od roku 1947. Pokoje měly krásný, do detailů propracovaný nábytek, závěsy, záclony i originální postavičky. Měly i funkční elektroinstalaci a zásuvky, do kterých šly zapojit lampičky, lustry či krby. Kromě základního bytu 3+1 se daly zakoupit doplňky obytných pater, aby vznikl celý obytný dům. Do Českosloveska se tyto domy nedovážely, takže starší modely jsou sběratelsky vzácné.

Firma W. Germany působila na trhu od 70. let, jejich domečky se prodávaly na papírové kartě s plastovoým vrškem. Celoplastové domky byly rozložitelné, ale i levnější papírové modely měly v domcích své tapety.

V Československu byla v 80. a 90. letetch obdobou této německé firmy společnost Chemoplast, která vyráběla plastové panenky a sestavy kuchyní, a to včetně nádobí.Z československých hraček se také představila charitativní panenka Habešánek. Když v roce 1935 napadla fašistická Itálie Habeš, zvedla se tehdy v Československu vlna solidarity. Ručně se vyráběly látkové černé panenky s turbanem na hlavě a rychle se staly nejběžnější hračkou v domácnostech. Byly důkazem prestiže a vlastenectví, zakoupením panenky totiž občané přispěli na sbírku pro Habeš.

Dalším československým výrobcem panenek byl národní podnik Hamiro. Byla to Středočeská továrna na výrobu speciálních hraček v Březových horách, a vyráběli od roku 1950. Název Hamiro vznikl po přičlenění pobočných závodů v Hamru, Miluši a Rokycanech, vyráběli plyšové a textilní hračky, panenky z plastových hmot a dřevařské výrobky.

Podnik Gumotex zase prodával velké množství gumových hraček zejména pro nejmenší děti. Jejich nejznámější návrhářka Anna Vystydlová je autorkou oblíbené panenky František, která přišla na svět v roce 1961. Podnik také nabízel 20 cm miminka Adámek a Evička a 50 cm mrkací miminka.

Vystavené tu byly i drobné dřevěné japonské panenky Kokeshi s protáhlými těly a bez vyznačených končetin, panenky, z Thajska, Indie či americká panenka znázorňující Shirley Temple.

Bylo toho k vidění opravdu hodně a každý návštěvník si našel oblíbenou hračku či panenku.

Autor, foto: Hana Vranová

                                                                                      ..


 1. krimi

  Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. foto

  Handikopavené děti zažily v Řisutech ocenění svého celoročního snažení

 3. krimi

  Přes zákaz řídili auta, hrozí jim dva roky za mřížemi

 4. zprávy

  Kladenská nemocnice má za září na kontě 54 miminek

 5. zprávy

  Po stopách zvoniček na slánsku se vydaly stovky lidí

 6. zprávy

  KlaPod nasadil laťku hodně vysoko, otevřete nový podcast

 7. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 8. zprávy

  Jdu za svým snem, příběh studentky zdrávky v Kladně, asistenční pes jí doprovází i ve škole

 9. krimi

  Daší opilec za volantem byl dopaden, naměřili mu téměř dvě promile alkoholu

 10. foto

  Pátý food festival ve Slaném byl oslavou jídla ze všech koutů světa

 11. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 12. zprávy

   Kraj opět přispěje obcím na péči o vysazené stromy, je mezi nimi i Slaný

 13. zprávy

  Rodinný Park Mirakulum přivítal pěstounské rodiny

 14. pozvánka

  Už v neděli 1, října začíná v Kladně týden plný architektury a dobrodružství

 15. zprávy

  Zlonice a Běleč dostanou od Středočeského kraje peníze na svůj rozvoj na svůj rozvoj

 16. zprávy

  Kladenští siláci bodovali i na MS ve Vídni 2023

 17. krimi

  Zatím neznámá osoba odcizila osm triček za 14 000 korun

 18. sport

  Minigolf v Kladně na Sletišti je stále v provozu

 19. zprávy

  TV měsíčník Kladno je znovu tady, nově si můžete reportáže pustit i na podcastu KlaPod

 20. zprávy

  Češi dnes slaví Den české státnosti – svatý Václav