ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

FOTO: Ve Slaném byla k vidění výstava retro panenek

Středa, 10. května 2023 06:29

Každý z nás měl v dětství svou oblíbenou hračku. Ať už to byly kostky, maňásci, loutky, panenky, plyšoví méďové, dřevěné, gumové či pískací hračky. Kdo si chtěl zavzpomínat, zamířil během prodlouženého víkendu do Městského centra Grand na výstavu nazvanou Panenky ve Slaném.

K vidění tu byly staré panenky, vybavené domečky a kuchyňky pro panenky, plyšoví medvídci, kočárky, hračky, autíčka, dřevěné kostky a další doplňky. Zahrát si bylo možné v dětském koutku a pro malé i velké byla připravená tombola. V dětské části tomboly se daly vyhrát rozličné hračky a panenky, a ani dospělí neodešli s prázdnou.

Desítky vystavených panenek byly rozestavěné do skupinek podle země původu. Italské panenky s ozdobnými vyčesanými účesy z 50. a 60. let třeba měly šaty přišité rovnou na tělo, takže nešly vyměnit. Nejvíc předních výrobců panenek pocházelo z Francie a jejich panenky byly vždy velmi sběratelsky vyhledávány a ceněny.

Německé porcelánové panenky pocházely hlavně z okolí města Sonnenbergu a jejich hlavičky byly patentově chráněny. Jejich nejznámějším výrobcem byl Armand Marseille. Celuloidové panenky v tělové barvě zase vyráběla firma Schildkröt a každá měla své jméno. Porcelánové panenky měly povětšinou takzvanou čínskou hlavu, tedy bíle glazovaný obličej. Varianta Parian měla matný neglazovaný porcelán a panenky Bisque měly matnou pleť a broskové tváře.Kromě porcelánu a celuoidu se panenky se také vyráběly z látek, kůže, dřeva, gumy, pryže či plastu.

K dostání byly i vybavené domečky pro panenky, z nichž nejznámější vyráběla švédská firma Lundby, a to již od roku 1947. Pokoje měly krásný, do detailů propracovaný nábytek, závěsy, záclony i originální postavičky. Měly i funkční elektroinstalaci a zásuvky, do kterých šly zapojit lampičky, lustry či krby. Kromě základního bytu 3+1 se daly zakoupit doplňky obytných pater, aby vznikl celý obytný dům. Do Českosloveska se tyto domy nedovážely, takže starší modely jsou sběratelsky vzácné.

Firma W. Germany působila na trhu od 70. let, jejich domečky se prodávaly na papírové kartě s plastovoým vrškem. Celoplastové domky byly rozložitelné, ale i levnější papírové modely měly v domcích své tapety.

V Československu byla v 80. a 90. letetch obdobou této německé firmy společnost Chemoplast, která vyráběla plastové panenky a sestavy kuchyní, a to včetně nádobí.Z československých hraček se také představila charitativní panenka Habešánek. Když v roce 1935 napadla fašistická Itálie Habeš, zvedla se tehdy v Československu vlna solidarity. Ručně se vyráběly látkové černé panenky s turbanem na hlavě a rychle se staly nejběžnější hračkou v domácnostech. Byly důkazem prestiže a vlastenectví, zakoupením panenky totiž občané přispěli na sbírku pro Habeš.

Dalším československým výrobcem panenek byl národní podnik Hamiro. Byla to Středočeská továrna na výrobu speciálních hraček v Březových horách, a vyráběli od roku 1950. Název Hamiro vznikl po přičlenění pobočných závodů v Hamru, Miluši a Rokycanech, vyráběli plyšové a textilní hračky, panenky z plastových hmot a dřevařské výrobky.

Podnik Gumotex zase prodával velké množství gumových hraček zejména pro nejmenší děti. Jejich nejznámější návrhářka Anna Vystydlová je autorkou oblíbené panenky František, která přišla na svět v roce 1961. Podnik také nabízel 20 cm miminka Adámek a Evička a 50 cm mrkací miminka.

Vystavené tu byly i drobné dřevěné japonské panenky Kokeshi s protáhlými těly a bez vyznačených končetin, panenky, z Thajska, Indie či americká panenka znázorňující Shirley Temple.

Bylo toho k vidění opravdu hodně a každý návštěvník si našel oblíbenou hračku či panenku.

Autor, foto: Hana Vranová

                                                                                      ..


 1. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 2. zprávy

  Všechny zastávky v kraji budou na znamení

 3. krimi

  Složky IZS zasahovaly v Kladně-Rozdělově při záchraně života nezletilé osoby

 4. video

  V Kladně došlo k napadení několika mladých žen, policie hledá další poškozené a svědky

 5. krimi

  Policisté objasnili vloupání do rodinných domů v Hostouni

 6. pozvánka

  Již zítra můžete oslavit den země v Zooparku Zájezd

 7. info z radnice

  Slaný se opět zapojí do akce „Den země“

 8. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 9. sport

  Fitness ráno pro dámy v Royal Fitness

 10. krimi

  Speed Marathon 2024, akce zaměřená na měření rychlosti, víme kde to bude, už zítra

 11. zprávy

  Strážníkům v Kladně se podařilo najít odcizeného psa, ukradl ho bezdomovec

 12. info z radnice

  Královské město Slaný opět podpoří zájmové organizace a spolky

 13. zprávy

  Klapod je zpět, poznejte osobnosti Kladna, Vránu našli v hospodě

 14. zprávy

  Vyhrajte se Zooparkem Zájezd, unikátní dokument stojí za zhlédnutí

 15. pozvánka

  Den země Kladno oslaví v Zahradě Kladenského zámku

 16. pozvánka

  Bitva Libušín 2024 aneb pocta Janu Žižkovi vypukne už za 10 dnů

 17. video

  Záchranářská ulička neboli ulička pro život, její zneužití je porušením zákona

 18. pozvánka

  Výstava v zámecké Galerii Kladna dá nahlédnout do tajemství a nekonečna

 19. krimi

  Kontroly rychlosti, technického stavu vozidel a předpisů všeobecně, budou pokračovat

 20. zprávy

  V Kladně trhy pokračují opět ve středu, ve Slaném budou mít premiéru 19. dubna