SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

FOTO: Ve Slaném byla k vidění výstava retro panenek

Středa, 10. května 2023 06:29

Každý z nás měl v dětství svou oblíbenou hračku. Ať už to byly kostky, maňásci, loutky, panenky, plyšoví méďové, dřevěné, gumové či pískací hračky. Kdo si chtěl zavzpomínat, zamířil během prodlouženého víkendu do Městského centra Grand na výstavu nazvanou Panenky ve Slaném.

K vidění tu byly staré panenky, vybavené domečky a kuchyňky pro panenky, plyšoví medvídci, kočárky, hračky, autíčka, dřevěné kostky a další doplňky. Zahrát si bylo možné v dětském koutku a pro malé i velké byla připravená tombola. V dětské části tomboly se daly vyhrát rozličné hračky a panenky, a ani dospělí neodešli s prázdnou.

Desítky vystavených panenek byly rozestavěné do skupinek podle země původu. Italské panenky s ozdobnými vyčesanými účesy z 50. a 60. let třeba měly šaty přišité rovnou na tělo, takže nešly vyměnit. Nejvíc předních výrobců panenek pocházelo z Francie a jejich panenky byly vždy velmi sběratelsky vyhledávány a ceněny.

Německé porcelánové panenky pocházely hlavně z okolí města Sonnenbergu a jejich hlavičky byly patentově chráněny. Jejich nejznámějším výrobcem byl Armand Marseille. Celuloidové panenky v tělové barvě zase vyráběla firma Schildkröt a každá měla své jméno. Porcelánové panenky měly povětšinou takzvanou čínskou hlavu, tedy bíle glazovaný obličej. Varianta Parian měla matný neglazovaný porcelán a panenky Bisque měly matnou pleť a broskové tváře.Kromě porcelánu a celuoidu se panenky se také vyráběly z látek, kůže, dřeva, gumy, pryže či plastu.

K dostání byly i vybavené domečky pro panenky, z nichž nejznámější vyráběla švédská firma Lundby, a to již od roku 1947. Pokoje měly krásný, do detailů propracovaný nábytek, závěsy, záclony i originální postavičky. Měly i funkční elektroinstalaci a zásuvky, do kterých šly zapojit lampičky, lustry či krby. Kromě základního bytu 3+1 se daly zakoupit doplňky obytných pater, aby vznikl celý obytný dům. Do Českosloveska se tyto domy nedovážely, takže starší modely jsou sběratelsky vzácné.

Firma W. Germany působila na trhu od 70. let, jejich domečky se prodávaly na papírové kartě s plastovoým vrškem. Celoplastové domky byly rozložitelné, ale i levnější papírové modely měly v domcích své tapety.

V Československu byla v 80. a 90. letetch obdobou této německé firmy společnost Chemoplast, která vyráběla plastové panenky a sestavy kuchyní, a to včetně nádobí.Z československých hraček se také představila charitativní panenka Habešánek. Když v roce 1935 napadla fašistická Itálie Habeš, zvedla se tehdy v Československu vlna solidarity. Ručně se vyráběly látkové černé panenky s turbanem na hlavě a rychle se staly nejběžnější hračkou v domácnostech. Byly důkazem prestiže a vlastenectví, zakoupením panenky totiž občané přispěli na sbírku pro Habeš.

Dalším československým výrobcem panenek byl národní podnik Hamiro. Byla to Středočeská továrna na výrobu speciálních hraček v Březových horách, a vyráběli od roku 1950. Název Hamiro vznikl po přičlenění pobočných závodů v Hamru, Miluši a Rokycanech, vyráběli plyšové a textilní hračky, panenky z plastových hmot a dřevařské výrobky.

Podnik Gumotex zase prodával velké množství gumových hraček zejména pro nejmenší děti. Jejich nejznámější návrhářka Anna Vystydlová je autorkou oblíbené panenky František, která přišla na svět v roce 1961. Podnik také nabízel 20 cm miminka Adámek a Evička a 50 cm mrkací miminka.

Vystavené tu byly i drobné dřevěné japonské panenky Kokeshi s protáhlými těly a bez vyznačených končetin, panenky, z Thajska, Indie či americká panenka znázorňující Shirley Temple.

Bylo toho k vidění opravdu hodně a každý návštěvník si našel oblíbenou hračku či panenku.

Autor, foto: Hana Vranová

                                                                                      ..


 1. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 2. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 3. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 4. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 5. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 6. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 7. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 8. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 9. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 10. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 11. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 12. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 13. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 14. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů

 15. zprávy

  Jeden Chroust nestačí. A tak Tomáše v Kanonýrech doplní i jeho bratr Tadeáš

 16. foto

  Most mezi centrem Kladna a Švermovem byl dnes oboustranně zprůjezdněn

 17. zprávy

  Kladenští strážníci pomohli invalidní ženě. Vypátrali i řidiče, který ujel od nehody

 18. zprávy

  Otevření mostu ke hřbitovu změní v Kladně autobusovou dopravu

 19. zprávy

  Hendikepovaný Ládík bude letos na Kladenských dvorcích, přijďte ho podpořit

 20. zprávy

  Městská policie v Kladně zve na akci se soutěžemi pro seniory