ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Ohlédnutí za požárem v Kladně, který nemá obdobu mnoho desítek let

Úterý, 2. května 2023 08:34

Středočeští hasiči po několika dnech vydali oficiální tiskové prohlášení o největším letošním požáru v Kladně. Kladenské listy vám ho přináší v plné verzi.

FOTO: HZS

Předkláme tiskovou zprávu v plném znění :

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo jednotky z prvního stupně požárního poplachu. Ihned po příjezdu prvních hasičů bylo upřesněno, že jde o rozsáhlý požár, který zachvátil obrovskou hromadu autovraků, které jsou naskládány na ploše asi 80×20 metrů do výšky deseti metrů.

Vzhledem k rychlosti šíření požáru a nebezpečí přeskočení plamenů na drticí linku a přilehlou halu nechal velitel zásahu vyhlásit druhý poplachový stupeň a požádal o posily s velkými cisternami. Oheň nabíral neustále na síle a krátce před půl jednou byl vyhlášen třetí stupeň a po dalších dvaceti minutách nejvyšší, to znamená zvláštní stupeň požárního poplachu.

K události se tak sjelo přes dvacet profesionálních a dobrovolných jednotek s třiceti cisternami, jedním automobilovým žebříkem, několika speciálními hasicími kontejnery, protiplynovým automobilem se zásobou dýchací techniky a lahví se stlačeným vzduchem a dorazila i další dopravní a velitelská vozidla. Na místě bylo přes sto dvacet hasičů. Pro jejich efektivnější nasazování a koordinaci prací byl zřízen štáb velitele zásahu, zároveň byl z kladenské centrální stanice povolán spojový vůz.

Na zdolání plamenů nasadili hasiči nejprve osm vodních C proudů, které postupně doplňovali o další. Ke zvýšení účinnosti hašení přispělo přidání pěnidla, na některých úsecích byla použita i těžká pěna. Především na chlazení tlakových lahví byly uplatněny monitory. Kvůli velké potřebě vody bylo u jednoho z rybníků v nedalekém Buštěhradě zřízeno čerpací stanovitě, ze kterého byla voda dovážena kyvadlově. Obranými proudy byla ochlazována třídicí a dopravní linka i s přilehlou halou, které se tímto způsobem podařilo uchránit.

Přivolána byla také Chemická laboratoř středočeských hasičů z Kamenice, která po dojezdu objížděla vytipovaná místa v Kladně (např. Kročehlavy a Dubí) i v okolních obcích (Velké Přítočno, Dolany, Hostouň a Makotřasy) a kontrolovala kvalitu ovzduší. Chemici však nikde nenaměřili zdraví škodlivé hodnoty, k čemuž přispělo i příznivé počasí, neboť foukal jen slabý vítr a dým z požářiště stoupal vzhůru. O situaci byl vyrozuměn primátor Kladna a místní rádio prostřednictvím vysílání informovalo občany o události s doporučením omezit větrání, a to i přesto, že žádné nebezpečí nehrozilo.

Po poradě štábu velitele zásahu bylo přes operační středisko generálního ředitelství požádáno o pomoc s velkokapacitními cisternami Titan a Taurus ze Záchranného útvaru HZS ČR ze základen ve Zbirohu a v Jihlavě. Na doplňování pohonných hmot vyjel v rámci mezikrajské spolupráce velkoobjemový tankovací kontejner s naftou a benzínem z centrální plzeňské stanice Košutka.

Pro zasahující hasiče zajistil přítomný zástupce firmy občerstvení i pití. Štáb velitele zásahu nechal povolat na stanice Kladno, Slaný a Stochov několik příslušníků z mezisměnového volna pro případ nočního střídání, protože zásah byl poměrně náročný. Současně se řešilo i zabezpečení dalších velkokapacitních cisteren z ostatních územních odborů HZS Středočeského kraje pro předpokládané pokračování zásahu v nočních hodinách a také zajištění dostatečného množství osvětlovacích balonů.

Během hašení došlo ke zranění dvou dobrovolných hasičů. Jeden si pohmoždil koleno, druhý kolaboval z přehřátí organismu. Oba byli převezeni na vyšetření do kladenské nemocnice; zraněný hasič byl propuštěn do domácího léčení, druhý se po ošetření vrátil na místo zásahu.

V 19.21 hodin byla operačnímu středisku ohlášena lokalizace požáru.

Vyšetřovatelé zatím nemohli na požářiště vstoupit, takže na objasnění příčiny vzniku požáru budou pracovat i v následujících dnech. Přímé škody byly vyčísleny na deset milionů korun, uchráněné hodnoty byly předběžně odhadnuty na dvě stě milionů.

Zasahující jednotky k 19. hodině:

HZS Středočeského kraje
CHS (centrální hasičská stanice) Benešov, Kladno, Kolín, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram
HS (hasičská stanice) Čáslav, Kralupy nad Vltavou, Rakovník, Slaný, Stochov, Uhlířské Janovice
CHL (chemická laboratoř) Kamenice

Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí
Brandýsek, Braškov-Valdek, Buštěhrad, Hostivice, Hostouň, Hřebeč, Chyňava, Kněževes, Lány, Lhota, Nové Strašecí, Pchery, Pletený Újezd, Rynholec, Smečno, Stehelčeves, Středokluky, Unhošť, Vinařice, Zákolany
​JSDHO Žilina zálohovala CHS Kladno a JSDHO Zlonice zálohovala HS Slaný.

CHS Plzeň – Košutka
ZÚ HZS ČR – základny Jihlava a Zbiroh
SŽ Kralupy nad Vltavou

AKTUALIZACE
Ve čtvrtek večer ve 20.20 hodin byl zvláštní stupeň požárního poplachu snížen na třetí. Hasební práce pokračovaly celou noc. Část zasaženého materiálu byla pomocí drapáku rozebírána a ponořována do velkoobjemového kontejneru s vodou, ze kterého byla po dokonalém uhašení překládána na volné prostranství. V ranních hodinách byli zasahující hasiči nahrazeni nastupující směnou, kvůli obrovskému rozsahu se tak u požáru vystřídaly profesionální jednotky ze všech devíti územních odborů HZS Středočeského kraje. K částečné obměně došlo i u dobrovolných jednotek, i když ty začal v průběhu dopoledne velitel zásahu postupně odesílat na základny. V 10.20 hodin po další redukci sil a prostředků byl poplachový stupeň snížen ze třetího na druhý. Pár minut po jedenácté hodině a odjezdu několika jednotek byla ukončena činnost štábu. Další postup hasebních prací, které byly zaměřeny na rozebírání hromady vraků a dohašování ohnisek, řídil velitel zásahu společně s veliteli tří úseků, do kterých bylo požářiště rozděleno už ve čtvrtek. Podle informace vyšetřovatele bylo vyloučeno úmyslné zapálení.

Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje


                                                                                                      ..


 1. zprávy

  Do 2. června bude uzavřena ulice u autobusového nádraží a další uzavírka potrvá do 16. června

 2. video

  Již zítra Kladno hází, mítink plný atletických hvězd, Sletiště v Kladně

 3. zprávy

  Učitele/ky na 1. stupeň, uklízečku a pomocnou kuchařku, přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 4. pozvánka

  V Kladně na Sletišti se koná Den dětského úsměvu, již po patnácté

 5. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 6. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 7. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 8. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 9. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 10. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 11. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 12. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti

 13. krimi

  Zloděj v Kladně byl dopaden díky spolupráci občanů, strážníků a policistů

 14. video

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek, video

 15. video

  Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

 16. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 17. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 18. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 19. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 20. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování