SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Ohlédnutí za požárem v Kladně, který nemá obdobu mnoho desítek let

Úterý, 2. května 2023 08:34

Středočeští hasiči po několika dnech vydali oficiální tiskové prohlášení o největším letošním požáru v Kladně. Kladenské listy vám ho přináší v plné verzi.

FOTO: HZS

Předkláme tiskovou zprávu v plném znění :

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo jednotky z prvního stupně požárního poplachu. Ihned po příjezdu prvních hasičů bylo upřesněno, že jde o rozsáhlý požár, který zachvátil obrovskou hromadu autovraků, které jsou naskládány na ploše asi 80×20 metrů do výšky deseti metrů.

Vzhledem k rychlosti šíření požáru a nebezpečí přeskočení plamenů na drticí linku a přilehlou halu nechal velitel zásahu vyhlásit druhý poplachový stupeň a požádal o posily s velkými cisternami. Oheň nabíral neustále na síle a krátce před půl jednou byl vyhlášen třetí stupeň a po dalších dvaceti minutách nejvyšší, to znamená zvláštní stupeň požárního poplachu.

K události se tak sjelo přes dvacet profesionálních a dobrovolných jednotek s třiceti cisternami, jedním automobilovým žebříkem, několika speciálními hasicími kontejnery, protiplynovým automobilem se zásobou dýchací techniky a lahví se stlačeným vzduchem a dorazila i další dopravní a velitelská vozidla. Na místě bylo přes sto dvacet hasičů. Pro jejich efektivnější nasazování a koordinaci prací byl zřízen štáb velitele zásahu, zároveň byl z kladenské centrální stanice povolán spojový vůz.

Na zdolání plamenů nasadili hasiči nejprve osm vodních C proudů, které postupně doplňovali o další. Ke zvýšení účinnosti hašení přispělo přidání pěnidla, na některých úsecích byla použita i těžká pěna. Především na chlazení tlakových lahví byly uplatněny monitory. Kvůli velké potřebě vody bylo u jednoho z rybníků v nedalekém Buštěhradě zřízeno čerpací stanovitě, ze kterého byla voda dovážena kyvadlově. Obranými proudy byla ochlazována třídicí a dopravní linka i s přilehlou halou, které se tímto způsobem podařilo uchránit.

Přivolána byla také Chemická laboratoř středočeských hasičů z Kamenice, která po dojezdu objížděla vytipovaná místa v Kladně (např. Kročehlavy a Dubí) i v okolních obcích (Velké Přítočno, Dolany, Hostouň a Makotřasy) a kontrolovala kvalitu ovzduší. Chemici však nikde nenaměřili zdraví škodlivé hodnoty, k čemuž přispělo i příznivé počasí, neboť foukal jen slabý vítr a dým z požářiště stoupal vzhůru. O situaci byl vyrozuměn primátor Kladna a místní rádio prostřednictvím vysílání informovalo občany o události s doporučením omezit větrání, a to i přesto, že žádné nebezpečí nehrozilo.

Po poradě štábu velitele zásahu bylo přes operační středisko generálního ředitelství požádáno o pomoc s velkokapacitními cisternami Titan a Taurus ze Záchranného útvaru HZS ČR ze základen ve Zbirohu a v Jihlavě. Na doplňování pohonných hmot vyjel v rámci mezikrajské spolupráce velkoobjemový tankovací kontejner s naftou a benzínem z centrální plzeňské stanice Košutka.

Pro zasahující hasiče zajistil přítomný zástupce firmy občerstvení i pití. Štáb velitele zásahu nechal povolat na stanice Kladno, Slaný a Stochov několik příslušníků z mezisměnového volna pro případ nočního střídání, protože zásah byl poměrně náročný. Současně se řešilo i zabezpečení dalších velkokapacitních cisteren z ostatních územních odborů HZS Středočeského kraje pro předpokládané pokračování zásahu v nočních hodinách a také zajištění dostatečného množství osvětlovacích balonů.

Během hašení došlo ke zranění dvou dobrovolných hasičů. Jeden si pohmoždil koleno, druhý kolaboval z přehřátí organismu. Oba byli převezeni na vyšetření do kladenské nemocnice; zraněný hasič byl propuštěn do domácího léčení, druhý se po ošetření vrátil na místo zásahu.

V 19.21 hodin byla operačnímu středisku ohlášena lokalizace požáru.

Vyšetřovatelé zatím nemohli na požářiště vstoupit, takže na objasnění příčiny vzniku požáru budou pracovat i v následujících dnech. Přímé škody byly vyčísleny na deset milionů korun, uchráněné hodnoty byly předběžně odhadnuty na dvě stě milionů.

Zasahující jednotky k 19. hodině:

HZS Středočeského kraje
CHS (centrální hasičská stanice) Benešov, Kladno, Kolín, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram
HS (hasičská stanice) Čáslav, Kralupy nad Vltavou, Rakovník, Slaný, Stochov, Uhlířské Janovice
CHL (chemická laboratoř) Kamenice

Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí
Brandýsek, Braškov-Valdek, Buštěhrad, Hostivice, Hostouň, Hřebeč, Chyňava, Kněževes, Lány, Lhota, Nové Strašecí, Pchery, Pletený Újezd, Rynholec, Smečno, Stehelčeves, Středokluky, Unhošť, Vinařice, Zákolany
​JSDHO Žilina zálohovala CHS Kladno a JSDHO Zlonice zálohovala HS Slaný.

CHS Plzeň – Košutka
ZÚ HZS ČR – základny Jihlava a Zbiroh
SŽ Kralupy nad Vltavou

AKTUALIZACE
Ve čtvrtek večer ve 20.20 hodin byl zvláštní stupeň požárního poplachu snížen na třetí. Hasební práce pokračovaly celou noc. Část zasaženého materiálu byla pomocí drapáku rozebírána a ponořována do velkoobjemového kontejneru s vodou, ze kterého byla po dokonalém uhašení překládána na volné prostranství. V ranních hodinách byli zasahující hasiči nahrazeni nastupující směnou, kvůli obrovskému rozsahu se tak u požáru vystřídaly profesionální jednotky ze všech devíti územních odborů HZS Středočeského kraje. K částečné obměně došlo i u dobrovolných jednotek, i když ty začal v průběhu dopoledne velitel zásahu postupně odesílat na základny. V 10.20 hodin po další redukci sil a prostředků byl poplachový stupeň snížen ze třetího na druhý. Pár minut po jedenácté hodině a odjezdu několika jednotek byla ukončena činnost štábu. Další postup hasebních prací, které byly zaměřeny na rozebírání hromady vraků a dohašování ohnisek, řídil velitel zásahu společně s veliteli tří úseků, do kterých bylo požářiště rozděleno už ve čtvrtek. Podle informace vyšetřovatele bylo vyloučeno úmyslné zapálení.

Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje


                                                                                                      ..


 1. video

  V neděli začaly v Kladně Vánoce rozsvícením stromu splněných přání

 2. foto

  VIDEO: V Knovízi prošly děti pekelnou stezku

 3. pozvánka

  Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

 4. zprávy

  Nejen kladenské cestující čekají od 10. prosince změny v autobusové dopravě

 5. zprávy

  Co vám možná tento týden uteklo v Kladenských listech

 6. video

  Rozsvícení stromu i náměstí ve Slaném přilákalo stovky lidí

 7. povidka

  Povídka Kladenských listů: Svíčka první – o veverkách, Barborce, Mikuláši a těšení

 8. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 9. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 10. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 11. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 12. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 13. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 14. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 15. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 16. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu

 17. video

  Čerti z Rakouska předvedli svoji show na slánském náměstí

 18. pozvánka

  Ivo Šmoldas, Václav Kopta, Petr Jablonský a host Marie Formáčková vás zvou do kina Hutník už v pondělí

 19. foto

  V kladenské nemocnici pokračují stavební práce na bloku C2

 20. zprávy

  Již podruhé přijali psovodi kladenských strážníků výzvu k účasti na charitativní akci