Ptačí chřipka si vyžádala velkou část populace racků v Hobšovicích
Pátek, 14. dubna 2023 08:29
Kladenské listy čekaly na oficiální potvrzení od Státní veterinární správy. Bohužel byla ptačí chřipka potvrzena jako důvod úhynu většího množství racků v jejich oblíbené lokalitě na kladensku. Hobšovický rybník se tak stal místem, kde vyšší desítky ptáků tohoto druhu, nalezly smrt.
Podle slov majitele rybníka Františka Volgnera: „Pří obrovském množství ptačí populace, navíc druhově tak rozmanité, je v celku normální, že občas najdu uhynulého ptáka.Takový počet jen racků je nečekaný a překvapivý.“
Se situací si zatím neví rady ani Státní veterinární správa a její odborníci. Základní otázky, na které zatím není odpověď, zní: Jak je možné že tento vir zasáhl pouze racky a ne mnoho jiných ptačích druhů v této lokalitě. Jak je možné , že se divoce žijících kachen, vzácných ledňáčků a mnoho dalších druhů, ptačí chřipka nijak nedotkla.
Třeba se i ukáže že likvidování stovek tisíc jedinců bylo nesmyslné a přijde se na to že tento vir je jen dalším strašákem přenosným jen geneticky daným druhům nebo jedincům, opeřenců. A nebo i, když se najde jedinec ve velkých chovech, tak to neznamená že se nakazí ostatní. Místo radikálního řešení se nabízí i karanténa se zvýšenou veterinární kontrolou. Na výsledky si budeme muset počkat.
„V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, SVS nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Prokazatelně není vir H5N1 tak nebezpečný ani tak nakažlivý.