SAMK TV Měsíční Kladno
Vánoce ČSAD KLADNO KLAPOD
 • Vánoce
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno

Rok konikleců: sezóna v poločase

Pondělí, 10. dubna 2023 08:07

Co nového v kampani Českého svazu ochránců přírody Rok konikleců? Především řada vycházek ve středních Čechách, kde právě kvete koniklec luční. Pokračuje soutěž i mapování konikleců, na řadě míst republiky se lze potkat s putovní výstavou o koniklecích. Za sebou máme úspěšnou konferenci ochraně koniklece velkokvětého.

Foto: ČSOP

Moravské koniklece velkokvěté pomalu odkvétají, naopak převážně v Čechách se vyskytující koniklece luční jsou v plném květu a výhradně české koniklece otevřené se na květ pomalu chystají. Těžiště vycházek se proto přesouvá do Čech. Již tento pátek 7. dubna se koná vycházka za konikleci v pražském Prokopském údolí, 13. dubna můžete navštívit vůbec nejbohatší lokalitu koniklece lučního českého u nás, až několik tisíc květů, na Pitkovické stráni, 15. dubna se můžete za konikleci vypravit na Homoli nedaleko Vraného nad Vltavou, 16. dubna na Kladensko, dubna máte na výběr hned ze dvou vycházek – okolí Bělé pod Bezdězem nebo severní okraj Prahy. Podrobnosti a možná i nějaké další vycházky, které ještě mohou v průběhu času přibýt, najdete na www.rokkoniklecu.cz.

Právě u konikleců lučních je i největší šance na objevení nových lokalit. Zatímco koniklece otevřené a koniklece velkokvěté u nás pravidelně monitoruje Agentura ochrany přírody a krajiny (což neznamená, že se občas nějaké nová lokalita neobjeví), konikleci lučními se nikdo systematicky nezabývá. Připomínáme proto výzvu k mapování konikleců. K mapování lze využít formulář www.rokkoniklecu.cz/mapovani nebo projekt Mapování konikleců v aplikaci iNaturalist, v aplikaci vyhledáte projekt, připojíte se k němu a přidáváte svá pozorování. Mapují se koniklece mimo přírodní rezervace, přírodní památky a samozřejmě mimo výsadby na zahradách a v parcích.

Také příspěvky do koniklecové soutěže se postupně scházejí. Na zasílání výtvarných děl, literárních textů či map je sice ještě čas, uzávěrka je až v srpnu, ale kdy jindy se zabývat konikleci než právě v této době, že? Podrobnější informace na www.mopici.cz/rok-koniklecu.

Putovní výstavu k Roku konikleců – dva bannery s informacemi o našich druzích konikleců a jejich ochraně – lze v dubnu spatřit například v Brně v sídle spolku Rezekvítek, v Bečovské botanické zahradě, v Hluku, na pražském Ekofestu či na oslavách Dne Země v Prostějově. Bližší informace lze nalézt taktéž na www.rokkoniklecu.cz.

Minulý týden 28.března se v Brně uskutečnila konference o ochraně konikleců na Moravě. Data o aktuálním výskytu zejména koniklece velkokvětého nejsou příliš optimistické. I přes značnou snahu státních i dobrovolných ochránců přírody početnost koniklece velkokvětého neustále klesá, za posledních dvacet let zhruba o 2,2 % ročně. Zhruba 50 účastníků proto sdílelo různé zkušenosti a debatovalo, jak tento trend zastavit. Z dosavadních zkušeností vyplynulo, že koniklecům pravděpodobně nejvíce vyhovuje různorodá péče o lokality, kombinace pastvy a kosení, případně i s občasným řízeným vypalováním a ku prospěchu jim je občasné třeba i razantnější narušení půdního povrchu.

Rok konikleců vyhlásil Český svaz ochránců přírody s cílem upozornit veřejnost nejen na tyto krásné a ohrožené rostliny, ale jejich prostřednictvím i na nutnost ochrany stepí a lesostepí v naší krajině.

Bližší informace: Kateřina Burešová, koordinátorka kampaně Rok konikleců – 731 760 872, katerina.buresova@csop.cz                                                                                               


 1. zprávy

  Mladí hokejisté ze Slaného zvítězili v kampani Puky pomáhají

 2. zprávy

  Pátý ročník soutěže o nejkrásnější kladenskou fotografii se blíží ke konci, ještě můžete hlasovat

 3. sport

  Jarní prázdniny kladenských dětí 2024, Sportovní areály města Kladna spustily přihlášky

 4. kultura

  Poodhalili jsme pro vás roušku tajemství adventního období v historii i současnosti

 5. video

  V neděli začaly v Kladně Vánoce rozsvícením stromu splněných přání

 6. foto

  VIDEO: V Knovízi prošly děti pekelnou stezku

 7. pozvánka

  Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

 8. zprávy

  Nejen kladenské cestující čekají od 10. prosince změny v autobusové dopravě

 9. zprávy

  Co vám možná tento týden uteklo v Kladenských listech

 10. video

  Rozsvícení stromu i náměstí ve Slaném přilákalo stovky lidí

 11. povidka

  Povídka Kladenských listů: Svíčka první – o veverkách, Barborce, Mikuláši a těšení

 12. zprávy

   Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, dostane příspěvek od kraje

 13. zprávy

  Čtyři knihovny v kraji se podělí o 10 milionů na svůj provoz

 14. pozvánka

  Mikuláš na koni přijede 5. prosince do Kladna, těšit se můžete i na Krampusáky

 15. pozvánka

  V Kladenském zámku můžete navštívit výstavu betlémů

 16. pozvánka

  Slavnost světla ve Slaném vás čeká již v sobotu

 17. zprávy

  Kladenské Vánoce začnou první adventní neděli na náměstí Starosty Pavla

 18. sport

  Kladenští karatisté získali tři nominace na Mistrovství České republiky

 19. video

  V Kladně došlo ke střetu chodkyně a autobusu. Pro ženu přiletěl vrtulník

 20. pozvánka

  V Knovízi jsou s čerty žerty. Přesvědčte o tom v pátek a sobotu