SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Rok konikleců: sezóna v poločase

Pondělí, 10. dubna 2023 08:07

Co nového v kampani Českého svazu ochránců přírody Rok konikleců? Především řada vycházek ve středních Čechách, kde právě kvete koniklec luční. Pokračuje soutěž i mapování konikleců, na řadě míst republiky se lze potkat s putovní výstavou o koniklecích. Za sebou máme úspěšnou konferenci ochraně koniklece velkokvětého.

Foto: ČSOP

Moravské koniklece velkokvěté pomalu odkvétají, naopak převážně v Čechách se vyskytující koniklece luční jsou v plném květu a výhradně české koniklece otevřené se na květ pomalu chystají. Těžiště vycházek se proto přesouvá do Čech. Již tento pátek 7. dubna se koná vycházka za konikleci v pražském Prokopském údolí, 13. dubna můžete navštívit vůbec nejbohatší lokalitu koniklece lučního českého u nás, až několik tisíc květů, na Pitkovické stráni, 15. dubna se můžete za konikleci vypravit na Homoli nedaleko Vraného nad Vltavou, 16. dubna na Kladensko, dubna máte na výběr hned ze dvou vycházek – okolí Bělé pod Bezdězem nebo severní okraj Prahy. Podrobnosti a možná i nějaké další vycházky, které ještě mohou v průběhu času přibýt, najdete na www.rokkoniklecu.cz.

Právě u konikleců lučních je i největší šance na objevení nových lokalit. Zatímco koniklece otevřené a koniklece velkokvěté u nás pravidelně monitoruje Agentura ochrany přírody a krajiny (což neznamená, že se občas nějaké nová lokalita neobjeví), konikleci lučními se nikdo systematicky nezabývá. Připomínáme proto výzvu k mapování konikleců. K mapování lze využít formulář www.rokkoniklecu.cz/mapovani nebo projekt Mapování konikleců v aplikaci iNaturalist, v aplikaci vyhledáte projekt, připojíte se k němu a přidáváte svá pozorování. Mapují se koniklece mimo přírodní rezervace, přírodní památky a samozřejmě mimo výsadby na zahradách a v parcích.

Také příspěvky do koniklecové soutěže se postupně scházejí. Na zasílání výtvarných děl, literárních textů či map je sice ještě čas, uzávěrka je až v srpnu, ale kdy jindy se zabývat konikleci než právě v této době, že? Podrobnější informace na www.mopici.cz/rok-koniklecu.

Putovní výstavu k Roku konikleců – dva bannery s informacemi o našich druzích konikleců a jejich ochraně – lze v dubnu spatřit například v Brně v sídle spolku Rezekvítek, v Bečovské botanické zahradě, v Hluku, na pražském Ekofestu či na oslavách Dne Země v Prostějově. Bližší informace lze nalézt taktéž na www.rokkoniklecu.cz.

Minulý týden 28.března se v Brně uskutečnila konference o ochraně konikleců na Moravě. Data o aktuálním výskytu zejména koniklece velkokvětého nejsou příliš optimistické. I přes značnou snahu státních i dobrovolných ochránců přírody početnost koniklece velkokvětého neustále klesá, za posledních dvacet let zhruba o 2,2 % ročně. Zhruba 50 účastníků proto sdílelo různé zkušenosti a debatovalo, jak tento trend zastavit. Z dosavadních zkušeností vyplynulo, že koniklecům pravděpodobně nejvíce vyhovuje různorodá péče o lokality, kombinace pastvy a kosení, případně i s občasným řízeným vypalováním a ku prospěchu jim je občasné třeba i razantnější narušení půdního povrchu.

Rok konikleců vyhlásil Český svaz ochránců přírody s cílem upozornit veřejnost nejen na tyto krásné a ohrožené rostliny, ale jejich prostřednictvím i na nutnost ochrany stepí a lesostepí v naší krajině.

Bližší informace: Kateřina Burešová, koordinátorka kampaně Rok konikleců – 731 760 872, katerina.buresova@csop.cz                                                                                               


 1. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 2. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 3. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 4. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 5. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 6. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 7. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 8. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 9. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 10. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 11. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 12. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 13. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 14. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 15. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 16. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 17. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 18. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 19. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 20. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů