SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

Situace s uprchlíky je na pováženou, mnoho jich přišlo s falešnýmy doklady

Neděle, 2. dubna 2023 08:15

Nepopiratelně se do české republiky infiltrovalo mnoho lidí, kteří nechtějí bojovat za svůj stát a nebo využívají faktu , že na rozdíl od Ukrajiny, je lékařská péče zdarma. A dostanou na úkor našich seniorů vše zdarma. Využívají naší vstřícnosti i lidé z oblastí ve kterých o tak zvané válce téměř  nemají ani ponětí. Nerespektování zákonů české republiky a nemluvě i historicky daných pravidlech a zvycích, bývá častým problémem ze stany lidí , kteří si neváží pomoci české republiky. A nebo jen využívají situace.

Foto. KL

Krizový štáb Středočeského kraje v rámci svého zasedání projednal aktuální situaci týkající se migrační vlny a zhodnotil dosavadní průběh kontrol ubytovacích zařízení, jejichž cílem je prověření dodržování smluvních podmínek. Kraj ve spolupráci s cizineckou Policií ČR dosud zkontroloval 17 ubytovacích zařízení, přičemž pouze 2 ubytovací zařízení byla v pořádku. Zásadní nedostatky byly zjištěny v 8 případech.  

Do dnešního dne bylo v kraji zaevidováno více než 63 000 uprchlíků z Ukrajiny, z nichž 40 452 prošlo registrací prostřednictvím krajských pracovišť. Ty dosud poskytly ubytování 7 847 uprchlíkům. „Od 1. dubna již přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině z kompetence hejtmanů pod Ministerstvo vnitra. Stávajících 5 pracovišť KACPU, kde uprchlíci naleznou potřebné služby, však zůstává v kraji nadále v provozu,“ uvádí hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

V návaznosti na poskytování ubytování má kraj aktuálně uzavřeno 735 smluv s ubytovateli. Na základě zkušeností z koordinační činnosti při zajištění ubytování osob s dočasnou ochranou rozhodl v minulosti krizový štáb kraje o zahájení kontrol ubytovacích zařízení tak, aby prověřil dodržování smluvních podmínek. „Vzhledem k tomu, že kraj poskytnuté ubytování na základě výkazů ubytovatelům kompenzuje, považuji kontroly dodržování smluvních podmínek za velmi důležité. Dosud jsme zkontrolovali 10 provozovatelů s celkem 17 ubytovacími zařízeními. U zhruba poloviny kontrolovaných byly zjištěny závažné nedostatky, což je jednoznačně signál pro to, abychom v kontrolách pokračovali,“ dodala hejtmanka Pecková na tiskové konferenci po jednání krizového štábu.

Výběr kontrolovaných subjektů se odvíjí zejména od počtu ubytovaných uprchlíků, ale také dle pravidelnosti úprav v systému HUMPO, kam jsou ubytovaní uprchlíci zaznamenáváni. „ V jednom případě se nám dokonce stalo, že po nahlášení kontroly ubytovacímu zařízení bylo z jeho strany ze dne na den ze systému odhlášeno 66 ze 109 ubytovaných. V druhém případě 58 ze 120 ubytovaných. Tyto signály jsou pro nás znamením pro případné další přidělování ubytování uprchlíkům, tedy zda daný ubytovatel je pro nás stále spolehlivým partnerem,“ upřesnila hejtmanka Pecková.  

Kraj na kontrolách spolupracuje s cizineckou Policií Středočeského kraje. „Po příjezdu na místo kontroly jsou z naší strany za účasti provozovatele nebo jím určeného správce zařízení fyzicky zkontrolovány všechny osoby v ubytovacím zařízení. V případě nedohledání většího počtu osob poté plánujeme opakování kontroly se zaměřením na dříve neztotožněné osoby,“ vysvětlil vedoucí odboru cizinecké Policie Středočeského kraje plk. Radek Maňas.

V rámci kontrol mělo být dle databáze HUMPO zkontrolováno celkem 982 osob, přičemž se podařilo ztotožnit 498 z nich.


 1. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 2. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 3. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 4. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 5. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 6. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 7. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 8. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 9. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 10. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 11. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 12. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 13. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 14. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 15. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem

 16. zprávy

  Kladno vyhrálo spor s krajem o dopravní obslužnost u Nejvyššího správního soudu

 17. pozvánka

  Noc kostelů v Kladně startuje již zítra, je připraven bohatý program

 18. zprávy

  Koupaliště na Sletišti zahájilo dnes novou letní sezonu

 19. zprávy

  Zahradu Sládečkova vlastivědného muzea v sobotu ovládnou skláři

 20. zprávy

  Výstraha před nebezpečím vzniku požárů