SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Situace s uprchlíky je na pováženou, mnoho jich přišlo s falešnýmy doklady

Neděle, 2. dubna 2023 08:15

Nepopiratelně se do české republiky infiltrovalo mnoho lidí, kteří nechtějí bojovat za svůj stát a nebo využívají faktu , že na rozdíl od Ukrajiny, je lékařská péče zdarma. A dostanou na úkor našich seniorů vše zdarma. Využívají naší vstřícnosti i lidé z oblastí ve kterých o tak zvané válce téměř  nemají ani ponětí. Nerespektování zákonů české republiky a nemluvě i historicky daných pravidlech a zvycích, bývá častým problémem ze stany lidí , kteří si neváží pomoci české republiky. A nebo jen využívají situace.

Foto. KL

Krizový štáb Středočeského kraje v rámci svého zasedání projednal aktuální situaci týkající se migrační vlny a zhodnotil dosavadní průběh kontrol ubytovacích zařízení, jejichž cílem je prověření dodržování smluvních podmínek. Kraj ve spolupráci s cizineckou Policií ČR dosud zkontroloval 17 ubytovacích zařízení, přičemž pouze 2 ubytovací zařízení byla v pořádku. Zásadní nedostatky byly zjištěny v 8 případech.  

Do dnešního dne bylo v kraji zaevidováno více než 63 000 uprchlíků z Ukrajiny, z nichž 40 452 prošlo registrací prostřednictvím krajských pracovišť. Ty dosud poskytly ubytování 7 847 uprchlíkům. „Od 1. dubna již přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině z kompetence hejtmanů pod Ministerstvo vnitra. Stávajících 5 pracovišť KACPU, kde uprchlíci naleznou potřebné služby, však zůstává v kraji nadále v provozu,“ uvádí hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

V návaznosti na poskytování ubytování má kraj aktuálně uzavřeno 735 smluv s ubytovateli. Na základě zkušeností z koordinační činnosti při zajištění ubytování osob s dočasnou ochranou rozhodl v minulosti krizový štáb kraje o zahájení kontrol ubytovacích zařízení tak, aby prověřil dodržování smluvních podmínek. „Vzhledem k tomu, že kraj poskytnuté ubytování na základě výkazů ubytovatelům kompenzuje, považuji kontroly dodržování smluvních podmínek za velmi důležité. Dosud jsme zkontrolovali 10 provozovatelů s celkem 17 ubytovacími zařízeními. U zhruba poloviny kontrolovaných byly zjištěny závažné nedostatky, což je jednoznačně signál pro to, abychom v kontrolách pokračovali,“ dodala hejtmanka Pecková na tiskové konferenci po jednání krizového štábu.

Výběr kontrolovaných subjektů se odvíjí zejména od počtu ubytovaných uprchlíků, ale také dle pravidelnosti úprav v systému HUMPO, kam jsou ubytovaní uprchlíci zaznamenáváni. „ V jednom případě se nám dokonce stalo, že po nahlášení kontroly ubytovacímu zařízení bylo z jeho strany ze dne na den ze systému odhlášeno 66 ze 109 ubytovaných. V druhém případě 58 ze 120 ubytovaných. Tyto signály jsou pro nás znamením pro případné další přidělování ubytování uprchlíkům, tedy zda daný ubytovatel je pro nás stále spolehlivým partnerem,“ upřesnila hejtmanka Pecková.  

Kraj na kontrolách spolupracuje s cizineckou Policií Středočeského kraje. „Po příjezdu na místo kontroly jsou z naší strany za účasti provozovatele nebo jím určeného správce zařízení fyzicky zkontrolovány všechny osoby v ubytovacím zařízení. V případě nedohledání většího počtu osob poté plánujeme opakování kontroly se zaměřením na dříve neztotožněné osoby,“ vysvětlil vedoucí odboru cizinecké Policie Středočeského kraje plk. Radek Maňas.

V rámci kontrol mělo být dle databáze HUMPO zkontrolováno celkem 982 osob, přičemž se podařilo ztotožnit 498 z nich.


 1. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 2. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 3. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 4. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 5. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 6. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 7. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 8. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 9. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 10. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 11. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 12. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 13. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 14. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 15. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 16. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 17. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 18. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 19. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 20. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace