SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Ceny hejtmanky za rok 2022 se předávaly ve Slaném

Středa, 22. března 2023 14:48

V úterý 22. března hejtmanka Petra Pecková předala v Městském divadle ve Slaném Ceny hejtmanky za rok 2022. Získaly je osobnosti, které jsou spojené se Středočeským krajem a jejich činnost, čin nebo dílo je něčím mimořádné. V tomto ročníku komise vybírala z rekordního počtu nominovaných. Lidé na ocenění navrhli 70 osobností.

Foto: Pavel Varvařovský

Ve zcela zaplněném divadle, všechny přítomné, přivítal i starosta Královského města Slaný. Na začátku samotného galavečera mimo jiné uvedl: „Opravdu mne těší, že letos se koná toto pro středočeský kraj, tak významné ocenění mnoha vyjímečných lidí, právě v našem městském divadle. Vždyť nejenže je slavné díky natáčení mnoha pořadů a proslavil ho i Karel Gott. Slánské divadlo se pyšní také tím, že je jen o měsíc mladší než Národní divadlo v Praze.“

Komise měla letos ještě těžší práci než v minulých letech, protože počet nominací byl skutečně mimořádný. Za rok 2021 jsme vybírali mezi šestatřiceti kandidáty, za rok 2022 to byl téměř dvojnásobek. Ceny hejtmanky vnímám jako unikátní příležitost uvědomit si, kolik máme v kraji schopných, pracovitých a obětavých lidí. Děkuji každému, kdo svého kandidáta nominoval, protože díky tomu známe mnoho nových obdivuhodných životních příběhů, o kterých bychom se jinak třeba nedozvěděli. A to by byla škoda. Blahopřeji všem oceněným a děkuji všem nominovaným osobnostem za to, že pomáhají dělat střední Čechy lepším místem pro život,“ řekla hejtmanka Petra Pecková.

O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovala komise složená ze členů Rady Středočeského kraje, zástupců zastupitelských klubů a odborníků z jednotlivých oblastí. O vítězi v kategorii Cena veřejnosti rozhodovali lidé prostřednictvím hlasování na webu Středočeského kraje.

Přehled oceněných osobností podle kategorií a jejich nominační medailonky:

PRACOVNÍK VEŘEJNÉHO SEKTORU – Nikola Konopásková

Paní Nikola Konopásková pracuje jako krizový manažer Zdravotnické záchranné služby. V době nástupu uprchlické krize v důsledku vojenského konfliktu na Ukrajině zprovoznila ve spolupráci s kolegy a vedla jedno z ubytovacích zařízení v rámci Středočeského kraje (pod Oblastní nemocnicí Kladno). Díky jejímu obrovskému nasazení se podařilo zprovoznit toto zařízení velice rychle a bylo možné tak poskytnout přístřeší 50 lidem. Svůj čas věnovala i péči o samotné ubytované osoby, kdy se jim snažila zajistit vše potřebné (mnoho z nich dorazilo s nadsázkou řečeno „s jednou igelitkou v ruce“, tedy zcela bez potřebných věcí) a pomáhala jim s orientací na trhu práce. Toto vše vykonává dodnes.

SPORT – Marie Švorbová

Paní Marie Švorbová před 60 lety získala na Mistrovství světa v kuželkách v roce 1962 v Bratislavě, svou první medaili (bronzovou) z mezinárodní akce v dresu ČSSR. Po celou svou sportovní kariéru hájila barvy Lokomotivy Kolín, později TJ Sokol Kolín, nyní Kuželkářský klub Kolín, jako hráčka, později trenérka mládeže i žen v Kolíně. Prosadila se i jako trenérka reprezentace žen ČSSR. Získala celkem 5 titulů Mistr Československa v jednotlivcích, 11 titulů Mistr ČSSR s družstvem Lokomotiva Kolín, 2 bronzové medaile z Mistrovství Evropy a 2 bronzové a 2 stříbrné medaile z Mistrovství světa. V roce 2006 byla uvedena do síně slávy České kuželkářské asociace, je držitelkou Stříbrné plakety Za zásluhy ČKA, Bronzové plakety ČKA Za reprezentaci a titulu Zasloužilý mistr sportu. Je také držitelkou světového rekordu v jednotlivcích z Mistrovství světa 1968 v Linci.

VZDĚLÁVÁNÍ – Jiří Holý

Pan Jiří Holý z Příbrami si ocenění zaslouží za celoživotní přínos školství a vzdělávání – jako učitel, výjimečný státní úředník i ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje – Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků. Svoji pracovní kariéru začínal jako učitel ve střední škole a postupně působil například na postech ředitele okresního Školského úřadu v Příbrami a dále vedoucího oddělení správního a organizačního na Odboru školství KÚSK. Od roku 2010 do konce roku 2022 byl ředitelem Vzdělávacího institutu Středočeského kraje.  Zasloužil se o vznik Asociace krajských vzdělávacích zařízení, z.s., v jejímž čele je již pátým rokem. Dlouhodobě se aktivně zapojuje do mezinárodních projektů a programů a zúčastnil se mnoha zahraničních stáží. Je členem odborných pracovních skupin a podílí se na zpracování strategických dokumentů nejen na úrovni Středočeského kraje, ale rovněž na celorepublikové úrovni. Uznání mu patří za systematický přístup k dalšímu vzdělávání pedagogických pracovníků, metodickou činnost a za práci s řediteli škol a školských zařízení zřizovaných jak krajem, tak i obcemi.

VĚDA A VÝZKUM – Jaroslav Polák

Pan Jaroslav Polák je nominován za svou dlouholetou činnost v oblasti rostlinolékařství. Působil ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, kde byl 30 let vedoucím oddělení virologie.  V roce 1968 se výrazně postavil proti sovětské okupaci, byl i zajat. Vědeckou kandidaturu absolvoval jako nečlen KSČ složitě a komplikovaněji. V roce 1988 mu holandská vláda udělila roční stipendium a pracoval ve světovém centru zemědělského výzkumu ve Wageningenu. Zapojil se i do protestů na Národní třídě v roce 1989 a po roce 89 se dále specializoval na komplexní problematiku a ochranu peckovin proti viru šarky švestky. Výsledky jeho výzkumu měly a mají vysoký hospodářský přínos v zemědělství a jsou uznávány v celém světě. Jeho životopis byl uveřejněn nejen v řadě biografických časopisů, ale dokonce i v nejprestižnějším Who is Who in the Science and Engineerin. Je mezinárodně uznávaným prvním světovým specialistou na problematiku vysoce škodlivého viru šarky švestky, který dle publikovaných údajů způsobil ve světě jen v posledních třiceti letech škody za více než 30 miliard euro. Získal i zahraniční ocenění, například od IBC Cambridge obdržel certifikát za vynikající výsledky výzkumu, od americké University Maryland obdržel osobní certifikát.

HRDINSTVÍ A SPOLEČENSKÁ ZODPOVĚDNOST – Jiří Beneš

Pan Jiří Beneš zasvětil celý svůj život lidem s handicapem. Před 47 lety utrpěl těžký úraz nohou jako spolujezdec při autonehodě. Úraz ho na nějaký čas úplně upoutal na lůžko a pomalu se učil chodit s oporou. Pral se se svým handicapem a začal se prát i za ty, kteří na svůj zápas neměli dost sil. Nejprve za Svaz invalidů Nymburk. Časem se propracoval na pozici předsedy Svazu invalidů ČR, následně se stal předsedou SPCCH ČR. Po revoluci se zapojil do práce v obci a od roku 1994 byl tři volební období starostou Přerova nad Labem. Dodnes pracuje pro lidi s postižením, pomáhá jim překonávat překážky, organizuje výlety, přednášky. Byl spoluorganizátorem „táborů“ pro děti s těžkým zdravotním postižením. Snaží se také upozorňovat například na nedostatky bezpečnosti nových staveb pro nevidomé a tělesně postižené.

PODNIKATEL – Zdeněk Pelc

Nejdéle působící generální ředitel v České republice a Podnikatel roku ČR 2015 pan Zdeněk Pelc se narodil v Kladně. V roce 1983 více méně náhodou nastoupil na místo ředitele v Gramofonových závodech Loděnice. V roce 2013 se Pelc stal většinovým vlastníkem firmy a odešel z funkce generálního ředitele. Je majitelem loděnické společnosti GZ Media, která patří mezi největší výrobce gramofonových desek na světě a mezi evropskou špičku v tiskové a obalové produkci. Firma má srdce u Berouna, ale továrny také v Memphisu, Nashvillu, Ontariu a i na řadě míst v Evropě.

KULTURA – Jaroslav Camplík a Josef Bílek

Pan Jaroslav Camplík a pan Josef Bílek jsou nominováni za intenzivní propagaci činnosti spolku Vltavan a vorařství a šífařství mezi širokou veřejností. Pan Jaroslav Camplík je prezidentem spolku Vltavan Čechy, který sdružuje vltavanské spolky Praha, Štěchovice, Purkarec a Davle. Pan Josef Bílek je předsedou spolku Vltavan Davle. Davelský Vltavan v letošním roce oslavil 125. výročí založení. Spolek původně podporoval rodiny šífařů v době nemoci nebo po jejich úmrtí. Dnes je činnost směřována do kulturní oblasti a členové pořádají řadu zajímavých akcí.  Pan Josef Bílek veškeré akce zachycuje na fotografiích a videích, které poskytuje do archivu Regionálního muzea v Jílovém u Prahy, se kterým také spolupracuje na tradiční akci pro veřejnost Den s voraři. Oba muži se svou dlouholetou a neúnavnou činností zasloužili o zápis vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

CENA VEŘEJNOSTI – Michal Tasch

Pan Michal Tasch je ředitelem Oblastního spolku Českého červeného kříže Kolín. Svou práci bere jako poslání. Intenzivně se zapojil do pomoci během covidu a následně při přílivu ukrajinských uprchlíků, kteří přicházeli do země často bez potřebných věcí. Kromě toho spolupracuje při pořádání akcí pro děti a vzdělává žáky v oblasti první pomoci. Kolínský Oblastní spolek Českého červeného kříže pod jeho vedením organizuje akce pro děti, dospělé i pro seniory. Má obrovský přehled o tom, kde je zrovna pomoc potřeba, a umí ji rychle zorganizovat.


 1. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 2. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 3. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 4. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 5. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 6. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 7. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 8. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 9. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 10. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 11. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 12. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 13. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 14. zprávy

  Učitele/ky, asistenty/ky přijme ZŠ škola ve Svárově s tradicí od roku 1905

 15. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 16. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 17. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 18. zprávy

  Stát by měl více podpořit výstavbu školek, ukázala studie pro Středočeský kraj

 19. zprávy

  Ze státní fondu dopravní infrastruktury půjde nejvíce peněz na obchvat Kralup nad Vltavou

 20. zprávy

  Radní kraje schválili dalších 50 žádostí o kotlíkové dotace