ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Kladenský zámek výstavou oslavuje stoleté „Válovky“

Pátek, 20. ledna 2023 10:56

Hluboká lidskost, osobitá zemitá moudrost, odvaha vzdorovat, skromnost, břitký humor a svébytná kreativita s poselstvím. V polovině prosince by oslavily dvě výjimečné malířky sestry Květa a Jitka Válovy 100. narozeniny. Život a mimořádnou tvorbu nejznámějších kladenských dvojčat oslavuje v Kladenském zámku výstava fotografií Jiřiny a Jiřího Hankeových Válovky 100 a rozsáhlá expozice s podtitulem Narozeniny / Pocta sestrám Válovým, kterou připravila kurátorka Dagmar Šubrtová. Výstavy budou otevřeny do 19.února.

Foto: KL

Jitka a Květa Válovy jsou úzce spjaty s rodným Kladnem a nevelkým domem v Bendlově ulici č. p. 6. Dům se stal útočištěm a středem jejich společného života, zůstaly tu s plným vědomím toho, co znamená tvořit na periférii, mimo centrum výtvarného dění. Vybudovaly si miniaturní azyl před oficiálním světem, kterému se nechtěly přizpůsobovat. Ve svých skromných ateliérech malovaly rozsáhlá celoživotní témata, aby se později staly respektovanou součástí historie českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století.

Než se tak stalo, sestry prožívaly dlouhé období nezájmu o svou tvorbu. „Mnoho obrazů tehdy přemalovávaly, neměly peníze na nová plátna. Vystavovaly jen zřídka a převážně společně se členy skupiny Trasa, tedy s Čestmírem Kafkou, Olgou Čechovou, Evou Kmentovou, Olbramem Zoubkem a dalšími. Toto úzké generační spojení umožnilo sestrám Válovým vytvořit díky přímluvě kolegů několik děl do veřejného prostoru, a částečně tak vyřešit jejich nelehkou finanční situaci,“ nastínila pohled do života významných kladenských rodaček kurátorka Dagmar Šubrtová.

V Kabinetu fotografie Kladenského zámku představují své fotografie, které vznikaly během života „Válovek“ významní kladenští fotografové Jiřina a Jiří Hankeovi. V dalších prostorách si pak návštěvníci mohou prohlédnout díla sester Válových zapůjčená ze soukromých sbírek a díla přizvaných umělců, jež byla vytvořena na počest malířek.

Představujeme díla sester Válových s osobním příběhem. Jsou ze soukromých sbírek kladenských obyvatel. Své kresby a malby občas darovaly přátelům ze vzájemného obdivu, z přátelství nebo také jen za cigarety a láhev vína. Dost často neměly peníze, aby zaplatily běžné údržbové služby v domě. Tehdy nabízely svá plátna nebo portrétování příbuzných jako vyrovnání dluhu za práce, jako byly opravy rozvodů elektřiny a vody či rádia, vymalování stěn a tak dále. Tyto obrazy stále čekají na své umělecké zhodnocení, laické i odborné veřejnosti jsou zcela neznámé,“ prozradila kurátorka. „V další části představujeme autory, které sestry Válovy inspirovaly. Ať už v tvorbě, motivem, přátelstvím nebo svým životem. Někteří autoři obdrželi výzvu k vytvoření nového díla již před dvěma lety. Na výstavě se objeví obrazy, objekty a video věnované dvojjedinosti sester Válových s pokorou k jejich výjimečnému malířskému dílu. Pozvaní autoři se objevují na výstavě společně s díly sester Válových nikoli kvůli konfrontaci, ale z důvodu blízkého setkání a porozumění.“

Kladenská výstava je součástí Roku sester Válových, v jehož rámci například také kutnohorská Galerie Středočeského kraje uspořádala ke stému výročí narození Jitky a Květy Válových výstavu s názvem Cesta předurčena osudem. K vidění bude až do 19. března 2023. V knižní podobě rovněž vyšel rozhovor, který vedla s Jitkou Válovou novinářka Marcela Pecháčková. V něm mimo jiné vypráví o dětských kresbách na pytlících od mouky, souznění se sestřinou duší, škole sklářů a šiček, totálním nasazení v kladenské Poldovce, o studiu u profesora Emila Filly, hanlivých výrocích Marie Majerové, totální izolaci nebo skrytých poselstvích jejich tvorby.


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše