ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Zoopark Zájezd vrací do přírody koroptve

Úterý, 6. prosince 2022 07:42

Od loňského roku pracují chovatelé Zooparku Zájezd na posílení divoké populace koroptve polní, která je v české přírodě kriticky ohrožená. Celkem vypustili 22 zvířat. S projektem plánují pokračovat i v dalších letech a populací koroptví pravidelně podporovat dalším vypouštěním odchovaných jedinců.

Foto: Zoopark Zájezd

Koroptev polní je menší druh hrabavého ptáka z čeledi bažantovitých s oranžově zbarvenými tvářemi a hrdlem. Živí se rostlinami a semeny, na jaře a v létě požírá různé druhy hmyzu. Tento dříve velmi hojný polní druh je dnes v naší krajině na pokraji vyhynutí. Zatímco před sto lety žilo na území dnešního Česka odhadovaných pět milionů koroptví, v současnosti jich přežívá méně než 1,3 procent původních stavů. Hlavní příčiny ohrožení koroptve jsou zřejmé a původ mají ve změně hospodaření se zemědělskou krajinou. Průmyslové zemědělství, konkrétně velkoplošné pěstování monokultur, mechanizace a především chemizace zapříčinily dramatické poklesy živočichů, kteří jsou přímo vázáni na polní prostředí. „Já jako pamětník si pamatuji z okolí obcí Zájezd, Stehelčeves nebo Dřetovice koroptve, které se zde vyskytovaly ve stovkách. Bylo to tak v 50., 60., ale ještě i v 70. letech. Dnes jsou počty koroptví minimální a mohou za to zásadní změny v zemědělství. Především používání chemikálií, které se následně dostávají i do potravy divokých zvířat třeba prostřednictvím hmyzu,“ popisuje Petr Frühauf, myslivecký hospodář Honitby Budeč, pod kterou obec Zájezd spadá.

„Historicky jsou z okolí naší zoo doložené vysoké stavy koroptve polní, dnes se s ní zde však setkáváme spíš sporadicky. Ta početnost je v současnosti tak malá, že každý pták, který se do přírody dostane, je prospěšný. Chceme proto přispět k obnově populace koroptve, a to nejen vypouštěním odchovaných jedinců, ale rovněž i změnami v krajině. Každá zachovaná nebo obnovená mez, remízek nebo nezoraný okraj cesty k tomu mohou dopomoci,“ říká kurátor Zooparku Zájezd Jiří Marek ml. „S projektem jsme začali ve spolupráci s dalšími českými zoo v loňském roce, kdy jsme pořídili dospělé jedince. Ty jsme začátkem dubna vypustili do tří hnízdních voliér umístěných v lokalitě budoucího vypouštění. Ve dvou voliérách se podařilo úspěšné hnízdění. Snažili jsme se do odchovu mláďat zasahovat co možná nejméně, aby měli co nejvíc klidu. Jejich plachost totiž velmi ovlivní šanci na jejich přežití. Když se po vypuštění budou bát nejen lidí, ale i dalších zvířat, která mohou být potenciálními predátory, zvyšuje se šance na úspěšnost projektu. Celkem se nám podařilo odchovat 25 mláďat, z nichž si část necháváme pro budoucí chov. Mladí ptáci se s rodiči drží ve skupině do příští hnízdní sezony. Do přírody jsme tak vypustili dvě skupiny rodičů a mláďat v celkovém počtu 22 jedinců. Koroptev se může pohybovat v širším okolí, tak uvidíme, jestli se s „našimi“ zvířaty budeme setkávat přímo v okolí zoo nebo v sousedství,“ dodává Marek ml.

Zoopark Zájezd hodlá v projektu vypouštění koroptví polních pokračovat. „Po nějakých třech až pěti letech bude možné posoudit, zda je početnost koroptví v okolí naší zoo vyšší,“ popisuje kurátor. Podpořit vypouštění koroptví mohou i návštěvníci. „Podpora veřejnosti je pro nás velmi důležitá. Koroptve mohou lidé podpořit třeba už tím, že si udělají výlet do naší zoo s rodinou a přispějí tím na ochranářské a vzdělávací aktivity, kterým se věnujeme,“ říká vedoucí vzdělávání Daniel Koleška.


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše