ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

O víkendu motoristy potrápily první sněhové vločky

Pondělí, 21. listopadu 2022 10:06

Z pátku na sobotu sníh zasypal Kladensko. Vločky znepříjemnily jízdu řidičům, kvůli mrazu měli šoféři problémy otevřít svá auta, objevily se také nehody.

O víkendu motoristy potrápily první sněhové vločky (Foto: Pavel Varvařovský)

Řidiči osobních i nákladních vozidel měli problémy vzhledem k nečekanému sněhu a mrazu, vozovky hodně klouzaly. Na Kladensku došlo i k několika dopravním nehodám, naštěstí to nebyly ale závažné karamboly, spíše se jednalo o vyjetí ze silnice či zapadnutí do škarpy.

Například v půl desáté večer na kluzké vozovce narazilo auto do kruhového objezdu u Buštěhradu. V Kladně ve Vašíčkově ulici se srazila na sněhu dvě vozidla, na místě zasahovala policie, vše se obešlo bez vážnějších zranění.

Kolem desáté hodiny u Vinařic asi o dvě stě metrů za bývalou šachtou Mayrau spadla do škarpy dodávka Ford Tranzit.

Důležité je nepodcenit počasí, a samozřejmě mít na automobilu zimní pneumatiky. Na našich silnicích je na podzim a v zimě vysoký počet dopravních nehod a jejich nejčastější příčinou je jízda na letních pneumatikách.

Osobní auta mají mít zimní pneumatiky na všech kolech, minimální hloubka dezénu neboli vzorku by měla být čtyři milimetry. Důvodem je to, že vozidlo vybavené zimními pneumatikami, má vyšší přilnavost na ledu i sněhu, má lepší stabilitu v zatáčkách a podstatně kratší brzdnou dráhu.

Zimní pneumatika najde uplatnění nejen na zasněženém povrchu. Její využití začíná už při poklesu teploty pod sedm stupňů Celsia. Nezapomínejte, že i když je během podzimního dne +10 až 12 stupňů Celsia, mohou večerní a hlavně noční teploty klesnout podstatně níže. I přesto, že obujete zimní pneumatiky, nemůžete jezdit na sněhu a ledu stejně, jako po suché silnici.

Hana Vranová