SAMK TV Měsíční Kladno
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • SOU a SOŠ Kladno
 • Kladno

Kraj zdražuje jízdné, dočkají se cestující i více „Pražáků“?

Pátek, 18. listopadu 2022 09:38

Středočeský kraj přistoupil ke zdražení jízdného a to nemalému. Od dubna příštího roku se bude týkat hlavně jednorázových jízdenek. Kladenský nebo buštěhradský cestující musí doufat, že do té doby mu kraj dát zpátky autobusy, které v září odebral. Jezdit za víc peněz dál  přeplněných autobusech se zpožděním by se asi nikomu za mák nechtělo.

„Žili jsme si nad poměry a na plná ústa říkám, že musíme zdražit, i když je to nepopulární,“ uvedl krajský radní pro dopravu Petr Borecký. Jeho jméno je v Kladně občas zmiňováno při přestřelkách s kladenskou radnicí, která nechce přistoupit na jeho systém plateb dopravy s desetimilionovými doplatky. Nikdo neví, jestli má pravdu „Petr nebo Milan“, ale na Kladensku v tu ránu přestaly jezdit některé oblíbené autobusy. Na dotaz proč k omezení došlo jenom na Kladně a nikoliv ve srovnatelné Boleslavi, kde také ještě není podepsaná smlouva na stole Borecký odpověděl, že z Kladna je možnost poměrně lehce jet vlakem. A taky má problém s jeho přístupem. „Je jediným městem, které absolutně nekomunikuje, se kterým neprobíhají jednání a kým se bavíme přes právníky.“ Město to ale odmítá. „Pan radní Borecký si protiřečí. Pokud sám uvádí, že se baví s našimi právníky, kteří jsou zmocněni radou města za město jednat, tak úplně nerozumím tvrzení, že Kladno nekomunikuje a nejedná,“ raegoval na náš dotaz Vít Heral, mluvčí Kladna. Podle jeho slov chce město dosáhnout dohody, navržený systém ovšem z mnoha důvodů odmítá a nápravy se domáhá i u soudu, kam prý situace dospěla naopak kvůli špatné komunikaci krajského úřadu a neochotě poskytnout základní podklady radnici.

Buštěhradské peklíčko? Na kraji takové indicie prý nemají

Omezení a míň autobusů sice míří jen vůči Kladnu, okolní obce to však poznamenává také. V poslední době se kupříkladu rozmnožily stížnosti cestujících vBuštěhradě. Místním by spor kraje s Kladnem měl být ukradený, přesto jeho dopady denně zažívají. „Ranní ježdění do Prahy mezi 6-8 je Buštěhradský peklíčko. Začal jsem jezdit dříve, protože kvůli 20 minutovým zpožděním jsem chodil pozdě do práce,“ píše na facebookové skupině například pan František. „Lidé stojí namačkaní na sebe, stojí i u čelního skla a takto jedeme po dálnici… Nemluvě o kvalitě a čerstvosti vzduchu, ve kterém je téměř na omdlení,“ zní dokonce v jiné stížnosti. Další lidé sdílejí nářky nad zpožděními a přeplněností v míře, že autobus ani nemůže nabrat cestující nebo projíždí zastávky úplně. Dokonce tu lidé zapisují do tabulky konkrétní případy jako základ žádosti o nápravu poddimenzovaného autobusového spojení mezi Buštěhradem a Prahou.

Kromě komentářů chodí stížnosti i na radnice, dopravcům a údajně i na kraj. „Takové indicie z Buštěhradu zatím nemáme. Že jsou autobusy plné víme ale nemáme zpětnou vazbu, že by někoho nepobraly,“ brání se Borecký a obhajuje se daty z GPS dopravců, které prý aspoň průjezd zastávkami vylučují. „Nemohu komentovat situaci v Buštěhradě, nebo v ostatních obcích, kde mají bohužel nikoliv vinou Kladna problémy. Mohu jen potvrdit, že nám z Buštěhradu chodí stížnosti, stejně jako třeba z Vinařic nebo Hřebče. Město Kladno ze zákona provozuje a platí dopravu ve městě Kladně. Žádné spoje nikomu nevzalo, naopak je posílilo a zdražovat je nebude,“ odpověděl mluvčí Kladna.

Zdroj: Město Kladno a Středočeský kraj


 1. zprávy

  Uherský býk do Slaného přilákal tisíce lidí

 2. sport

  První porážka v lize. Kanonýři doma nestačili na Znojmo

 3. pozvánka

  Muzejnice Hana doporučuje kam ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 4. pozvánka

  Vlastivědné muzeum ve Slaném zahajuje v úterý svou koncertní sezonu

 5. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 6. krimi

  Kladenské policie hledá agresora snědé pleti, incident se stal na Sletišti

 7. zprávy

  Kraj rozdělí sedm milionů mezi 15 azylových domů

 8. sport

  Podpořte Kanonýry Kladno už dnes v zápasu proti Znojmu

 9. krimi

  Poznáváte muže na fotografii, oznamte to policii

 10. info z radnice

  Přechod na nový informační systém na jeden den uzavře Magistrát v Kladně

 11. krimi

  Slánský strážník pomohl zadržet hledanou osobu ve svém volnu

 12. info z radnice

  Divadlo ve Slaném bude slavit přesně 30. prosince 140 let od svého otevření

 13. info z radnice

  Kladenské gymnázium projde celkovou rekonstrukcí

 14. info z radnice

  Primátoři 20 měst zaslali otevřenou výzvu představitelům státu

 15. zprávy

  Střední škola služeb a řemesel Stochov navštívila zámek v Lánech

 16. pozvánka

  Do Zooparku Zájezd dorazí kouzla a čáry

 17. sport

  HK Lev Slaný pořádá v neděli nábor nových lvíčat

 18. zprávy

  Ortopedické oddělení kladenské nemocnice pořídilo dvě nové artroskopické věže.

 19. zprávy

  Projekt krajů, Čtyřmezí, přinese lepší dopravní obslužnost pro cestující

 20. zprávy

  Střet cisterny s dodávkou na obchvatu Slaného