SAMK Měsíčník Kladno
Klapod ČSAD KLADNO
 • KLAPOD
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Kraj zdražuje jízdné, dočkají se cestující i více „Pražáků“?

Pátek, 18. listopadu 2022 09:38

Středočeský kraj přistoupil ke zdražení jízdného a to nemalému. Od dubna příštího roku se bude týkat hlavně jednorázových jízdenek. Kladenský nebo buštěhradský cestující musí doufat, že do té doby mu kraj dát zpátky autobusy, které v září odebral. Jezdit za víc peněz dál  přeplněných autobusech se zpožděním by se asi nikomu za mák nechtělo.

„Žili jsme si nad poměry a na plná ústa říkám, že musíme zdražit, i když je to nepopulární,“ uvedl krajský radní pro dopravu Petr Borecký. Jeho jméno je v Kladně občas zmiňováno při přestřelkách s kladenskou radnicí, která nechce přistoupit na jeho systém plateb dopravy s desetimilionovými doplatky. Nikdo neví, jestli má pravdu „Petr nebo Milan“, ale na Kladensku v tu ránu přestaly jezdit některé oblíbené autobusy. Na dotaz proč k omezení došlo jenom na Kladně a nikoliv ve srovnatelné Boleslavi, kde také ještě není podepsaná smlouva na stole Borecký odpověděl, že z Kladna je možnost poměrně lehce jet vlakem. A taky má problém s jeho přístupem. „Je jediným městem, které absolutně nekomunikuje, se kterým neprobíhají jednání a kým se bavíme přes právníky.“ Město to ale odmítá. „Pan radní Borecký si protiřečí. Pokud sám uvádí, že se baví s našimi právníky, kteří jsou zmocněni radou města za město jednat, tak úplně nerozumím tvrzení, že Kladno nekomunikuje a nejedná,“ raegoval na náš dotaz Vít Heral, mluvčí Kladna. Podle jeho slov chce město dosáhnout dohody, navržený systém ovšem z mnoha důvodů odmítá a nápravy se domáhá i u soudu, kam prý situace dospěla naopak kvůli špatné komunikaci krajského úřadu a neochotě poskytnout základní podklady radnici.

Buštěhradské peklíčko? Na kraji takové indicie prý nemají

Omezení a míň autobusů sice míří jen vůči Kladnu, okolní obce to však poznamenává také. V poslední době se kupříkladu rozmnožily stížnosti cestujících vBuštěhradě. Místním by spor kraje s Kladnem měl být ukradený, přesto jeho dopady denně zažívají. „Ranní ježdění do Prahy mezi 6-8 je Buštěhradský peklíčko. Začal jsem jezdit dříve, protože kvůli 20 minutovým zpožděním jsem chodil pozdě do práce,“ píše na facebookové skupině například pan František. „Lidé stojí namačkaní na sebe, stojí i u čelního skla a takto jedeme po dálnici… Nemluvě o kvalitě a čerstvosti vzduchu, ve kterém je téměř na omdlení,“ zní dokonce v jiné stížnosti. Další lidé sdílejí nářky nad zpožděními a přeplněností v míře, že autobus ani nemůže nabrat cestující nebo projíždí zastávky úplně. Dokonce tu lidé zapisují do tabulky konkrétní případy jako základ žádosti o nápravu poddimenzovaného autobusového spojení mezi Buštěhradem a Prahou.

Kromě komentářů chodí stížnosti i na radnice, dopravcům a údajně i na kraj. „Takové indicie z Buštěhradu zatím nemáme. Že jsou autobusy plné víme ale nemáme zpětnou vazbu, že by někoho nepobraly,“ brání se Borecký a obhajuje se daty z GPS dopravců, které prý aspoň průjezd zastávkami vylučují. „Nemohu komentovat situaci v Buštěhradě, nebo v ostatních obcích, kde mají bohužel nikoliv vinou Kladna problémy. Mohu jen potvrdit, že nám z Buštěhradu chodí stížnosti, stejně jako třeba z Vinařic nebo Hřebče. Město Kladno ze zákona provozuje a platí dopravu ve městě Kladně. Žádné spoje nikomu nevzalo, naopak je posílilo a zdražovat je nebude,“ odpověděl mluvčí Kladna.

Zdroj: Město Kladno a Středočeský kraj


 1. info z radnice

  Dvacátý ples Královského města Slaný se blíží, koná se již sobotu 9. března

 2. info z radnice

  Místo referent/ky pro ekonomiku a registr smluv nabízí Slaný

 3. zprávy

  Exotické ovoce a další africké produkty zamíří v neděli 3.března do kina Sokol v Kladně

 4. sport

  První utkání ve čtvrtfinále čeká Kanonýry Kladno doma proti brněnským Gullivers

 5. zprávy

  Na 26. ročníku plesu OPS Mateřství se tančilo pro dobrou věc

 6. zprávy

  Královice nabízejí prostor pro školení nebo setkání vaší firmy

 7. sport

  Zimní Excalibur Race proběhne v Hornickém skanzenu Mayrau v Kladně

 8. info z radnice

  Zápisy dětí do prvních tříd základních škol budou ve Slaném na začátku dubna

 9. krimi

  Policie pátrá po totožnosti muže z loupeží v Kladně

 10. info z radnice

  Revitalizace Soukenické ulice ve Slaném začne čtvrtého března

 11. zprávy

  Strážníci v Kladně odhalili řidiče, který porušoval předpisy a řídil bez papírů

 12. zprávy

  Kladenská nemocnice dostane od kraje finanční injekci

 13. video

  Známý kladenský muzikant Jary Tauber vydal nový singl a chystá nové album

 14. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 15. zprávy

  POZOR na pravděpodobného podvodníka, který vystupuje pod jménem Stefan Frueh

 16. pozvánka

  Městská knihovna Kladno připravila na březen program pro všechny věkové kategorie

 17. kultura

  Navštivte Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, je co vidět a zažít

 18. sport

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 19. info z radnice

  Hazard ve Slaném má absolutní zákaz, schválilo zastupitelstvo, místostarosta komentoval

 20. zprávy

  Redakční výběr toho co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo