ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

Dnes si připomínáme 17. listopad státním svátkem

Čtvrtek, 17. listopadu 2022 10:34

Jeden z nejvýznamnějších státních svátků jak České, tak Slovenské republiky. Každoročně připadá právě na datum 17. listopadu. Kdo dnes opravdu ví, co je to vlastně za svátek.

Dnes si připomínáme 17. listopad státním svátkem (Foto: KL)

Na toto datum připadají dvě události. Jednou z nich je noc ze 16. na 17. Listopadu, kdy nacisti v roce 1939 uzavřeli na tři roky vysoké školy v Praze, Příbrami a Brně. Byla to odplata za to, že se studenti na pohřbu Jana Opletala sjednotili a pohřeb přerostl v protinacistickou demonstraci.

Druhou událostí je setkání studentů u příležitosti 50. výročí té první a to na pražském Albertově. Toto setkání studentů přerostlo v otevřený protest proti komunistickému, totalitnímu režimu a z Albertova se dav studentů ve večerních hodinách začal přesouvat do centra Prahy. Na Národní třídě nejdříve bezpečnostní složky obklíčily několik tisíc studentů a po té je brutálně za pomoci obušků rozehnaly.

To se stalo vlastním začátkem Sametové revoluce. Tento tvrdý zákrok vyburcoval veřejnost k akcím, na jejichž konci byl pád totalitního komunistického režimu.

Pavel Varvařovský