ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Na letišti u V. Dobré trénovali hasiči záchranu lidí po pádu letadla

Středa, 9. listopadu 2022 08:52

V úterý se na sportovním letišti u Velké Dobré uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému zaměřené na záchranu většího počtu zraněných osob po pádu malého letadla do davu diváků.Cílem cvičení bylo prověření schopností velitele zásahu a vedoucích pracovníků složek IZS při společném řízení sil a prostředků u události s velkým počtem zraněných, ověření dojezdových časů, třídění raněných metodou START, poskytování první pomoci a jejich následný transport na stanoviště Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Po příjezdu záchranných složek ihned začalo třídění zraněných osob metodou START (Snadné Třídění A Rychlá Terapie). Tato metoda se využívá především u mimořádných událostí s větším počtem obětí a zraněných osob, které jsou tříděny podle odhadu závažnosti poranění a nutnosti přednostního odvozu do nemocnice.

Tímto způsobem bylo vytříděno celkem 24 figurantů ze SOŠ a SOU Kladno – Dubská. O jejich namaskování se postarali členové Českého červeného kříže ve spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou. Podle přítomných svědků bylo postrádáno ještě dalších pět osob, které zřejmě v šoku utekly do lesa poblíž letiště. Policie ČR za asistence strážníků Městské policie Kladno zahájila pátrací akci a pomocí rojnice a dronu všechny pohřešované osoby nalezla a předala je zdravotníkům. O nezraněné účastníky leteckého dne se starali také členové týmu posttraumatické péče HZS Středočeského kraje.

Taktického cvičení, které probíhalo ve vyhlášeném druhém poplachovém stupni, se zúčastnily jednotky HZS Kladno, Slaný a Stochov a SDH obcí Braškov, Hostouň, Hřebeč, Lhota, Pletený Újezd, Unhošť a Vinařice. Zálohu za zúčastněné stanice zajistili dobrovolní hasiči obcí Žilina, Zlonice a Nové Strašecí.

Po závěrečném vyhodnocení cvičení byla v prostoru letiště předvedena ukázka aktivace zádržného systému letadla.

Autor: Martin Vondra