ČSAD KLADNO
 • Vánoce Kladno
 • Den otevřených dveří
 • Práce ve Slaném

Hlasujte o nejkrásnější kladenskou fotografii roku 2022

Středa, 2. listopadu 2022 09:23

Letošní ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá již čtvrtým rokem město Kladno, vrcholí. Z 20 finalistů může široká veřejnost od 1. do 20. listopadu vybírat vítěze Ceny veřejnosti, a to na webu a sociálních sítích města a také pomocí hlasovacích lístků otištěných v radničním měsíčníku.

„Dvacítku finalistů vybrala odborná porota z celkem 357 snímků, které do soutěže Kladeňáci během roku poslali. Porotcům jsou již také známi vítězové obou kategorií, tedy juniorů i dospělých. Ceny poroty se ovšem vyhlásí až v prosinci spolu s vítězi vzešlými z hlasování veřejnosti,“ připomněla Eva Havelková, šéfredaktorka radničního měsíčníku Kladno, při kterém byla soutěž založena a v němž jsou každý měsíc otiskovány výběry z došlých snímků.

Junioři letos zaslali do klání pět desítek snímků, dospělí pak více než tři stovky. Nejmladším letošním účastníkem je osmiletá Jája Veselá, nejstaršími pak devadesátiletý Ladislav a třiaosmdesátiletý Josef. Ocenit musíme nejpilnější fotografy ročníku 2022, kteří zasílali fotografie každý měsíc soutěžního období. Jsou jimi za dospělé Iva Štěrbová a Vladimír Kotelenský a za juniory Lukáš Matoušek, který vynechal pouze jediný měsíc.

„Letošní ročník Kladenského krasohledu byl opět pln zajímavých fotografií, které zaslali do soutěže občané města Kladna. Tento ročník byl zaměřen především na ‚živé Kladno‘, momenty a sociální oblast. Ze zaslaných fotografií jsme vybrali zejména ty, které toto téma nejen zachycují, ale také jej osobitě a umělecky ztvárňují. Nicméně krásných fotografií jste nám zaslali i v tomto roce mnoho, a tak jsme volili i z těch, které toto téma přesně nevystihují, ale ukazují Kladno jako takové. Děkujeme všem, kteří do soutěže zaslali své snímky,“ uvedla jedna z porotkyň, mladá fotografka Monika Urbanová.

Porotě letos předsedala Ivona Kasalická, která po deset let působila v multižánrové soutěži Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, ale také porotách výtvarných soutěží například v Hong Kongu a Teheránu. V Čechách se pravidelně účastní jako porotkyně soutěže Neviditelný svět, kterou pořádá Neviditelná výstava. Dalšími členy poroty pak byly Tomáš Vocelka, profesionální fotograf a fotoreportér pro server Aktuálně.cz, vítěz jedné z kategorií loňského ročníku soutěže Sony World Photography Awards, a také kladenský fotograf Michal Moravec.

Do veřejného hlasování jdou tradičně pouze fotografie z kategorie dospělých. Hlasovat o nejkrásnější kladenský snímek roku mohou zájemci na webových stránkách mestokladno.cz v sekci O Kladně / Soutěže a ocenění v záložce Kladenský krasohled 2022, přičemž je hlasování omezeno na IP adresu. Hlasuje se do půlnoci 20. listopadu také na Facebooku města @mestokladnocz. Zároveň na dvoustraně listopadového radničního měsíčníku Kladno naleznete i hlasovací lístek. Ten můžete přinést vyplněný do Městského informačního centra v ulici T. G. Masaryka, do infocentra magistrátu na náměstí Starosty Pavla 44, do Městského klientského centra v Saskově ulici, na úřadovny ve Švermově a Dubí či na pracoviště magistrátu CzechPoint v NC OAZA Kladno v Arménské ulici.

Ceny poroty v obou věkových kategoriích se od ročníku 2022 nazývají Cenami Josefa Seiferta. Fotograf města Josef Seifert byl dlouholetým očitým svědkem dění v Kladně. Vždy usměvavý, vlídný, ryzí profesionál začátkem ledna 2022 navždy odešel. Bylo mu 81 let. Jako fotografovi Magistrátu města Kladna zůstaly „Pepíčkovi“ na jeho životním kontě statisíce snímků ze všech oblastí života města.

Příjem fotografií pro pátý ročník soutěže, Kladenský krasohled 2023, se rozběhne již 15. listopadu 2022. „Kladenský námět samozřejmě zůstává zachován, i letos ovšem preferujeme snímky vystihující téma KLADNO, TO JSME MY a mohou to být neotřelé výjevy ze života rodin, školních tříd, pracovních kolektivů, z ruchu ulic, městských zákoutí, z činnosti spolků, ze zákulisí sportovních týmů, divadel, hudebních skupin, uměleckých ateliérů a tak dále. Fotografie by měly říkat: ‚To jsme my, Kladeňáci, takto tady žijeme, pracujeme, bavíme se, milujeme, pomáháme, snažíme se, meditujeme, smutníme…‘ Těšíme se na váš neobyčejný umělecký pohled na svět. Snímky můžete v 5. ročníku soutěže posílat až do 15. září 2023, kdy skončí soutěžní období,“ uvedla Ivona Kasalická.

Informace jsou zveřejněny na základě zdroje města Kladna


 1. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Lakyho, chcete ho?

 2. krimi

  S odcizeným notebookem daleko neutekl

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Dastyho, chcete ho?

 4. zprávy

  Studenti Střední zdravotnické školy a VOŠZ Kladno pomáhají v prevenci klinických onemocnění

 5. zprávy

  Sál kina Sokol bude v sobotu místem galavečera klubu Miners

 6. zprávy

  Na náměstí Starosty Pavla je opět kluziště pro veřejnosti

 7. zprávy

  Zastupitelé Slaného odhlasovali mimořádnou pomoc lidem po výbuchu varny drog

 8. zprávy

  Slaný hledá v řadách svých občanů budoucí členy mnoha komisí

 9. krimi

  V kladenské nemocnici vyhrožoval muž zbraní, nakonec se sám udal

 10. foto

  Ve Slaném stojí již vánoční strom i betlém

 11. krimi

  Feťák si ve Slaném vařil drogy, zapálil celý panelák

 12. zprávy

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 13. zprávy

  V Kladně odmítají zdražení vody, cena by měla stoupnout pomalu o 30 procent

 14. krimi

  Podvodník se vydával za amerického reportéra, ženu z Kladenska připravil pomalu o milion

 15. kultura

  U2 revival v Kladně vyprodal sál a předvedl dokonalou show

 16. foto

  Projektový den Klíče ke svobodě a den otevřených dveří v SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše 2353

 17. zprávy

  O víkendu motoristy potrápily první sněhové vločky

 18. zprávy

  Kladenské Vánoce bude letos projíždět speciální vláček

 19. zprávy

  Hokejový svět velmi těžko nese ztrátu ikony Kladna a otce legendární osmašedesátky

 20. foto

  Ve Slaném se již těší na adventní čas, strom přijede z nedaleka