Dnes si připomínáme den vzniku samostatného československého státu
Pátek, 28. října 2022 07:33
Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu.

Historie
Dne 28. října 1918 zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou (byla uvažována i monarchie), prezidentem se stane Masaryk, Kramář bude předsedou vlády. Téhož dne kolem 9. hodiny ranní se vydali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru převzít Obilní ústav v Praze, aby zabránili odvozu obilí na frontu, a nechali zaměstnance ústavu přísahat věrnost nově vznikajícímu státu. Poté se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem.
Podmínky obsahovaly i uznání autonomie národů Rakousko-Uherska, které si lid vyložil jako uznání nezávislosti. Tato zpráva se stala impulsem k živelným demonstracím, při nichž lid jásal v ulicích a ničil symboly Rakousko-Uherska. Na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava promluvil k davům kněz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný Československý stát.
Večer 28. října vydal Národní výbor první zákon, zákon o zřízení samostatného státu československého, a poté bylo ještě zveřejněno provolání Národního výboru „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem…“. Pod oběma dokumenty byli podepsáni Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup – později zvaní „Muži 28. října“. Tentýž den byli do Národního výboru přibráni čtyři zástupci. Zástupci Němců a Maďarů nebyli přizváni.
Během nacistické okupace českých zemí byl statní svátek zrušen, přesto došlo na výročí vzniku Československa 28. října 1939 k rozsáhlým protestům proti nacistické okupaci Československa. Během demonstrace byli dva lidé zabiti a patnáct zraněno. Mezi mrtvými byl i student medicíny Jan Opletal, jehož pohřeb, uskutečněný 15. listopadu, se stal záminkou pro další protesty proti okupaci, na něž Němci reagovali 17. listopadu 1939 uzavřením českých vysokých škol. Po druhé světové válce byl státní svátek slaven do roku 1951, kdy byl jeho název změněn na Den znárodnění s tím, že státním svátkem zůstával tento den i nadále. Slavení vzniku Československa bylo obnoveno v roce 1988.
Zdroj: wikipedia
-
zprávy
Kladno bude v neděli pálit Moranu a vyhánět zimu
-
zprávy
Kumpánova zahrada ve Slaném se stala celostátním i středočeským vítězem
-
zprávy
Muzikant Jary Tauber má za sebou čtvrté zahraniční koncertování s Petrem Jandou z Olympicu
-
zprávy
Desátý ročník soutěže Desetiboj mladého strážníka byl zahájen v Kladně
-
zprávy
Páté zasedání zastupitelstva Slaný
-
zprávy
Jedna ze soch Slánského muzejního léta je trvale na rohu Smetanova náměstí
-
zprávy
Ve Slaném nová sportovní hala roste neuvěřitelně rychle
-
zprávy
Vysoká prohra. Kanonýři Kladno se doma pokusí o srovnání
-
zprávy
Zapojte se do výzvy 10 000 kroků
-
zprávy
Kurzy finanční gramotnosti pro žáky, učitele i seniory. Jsou zdarma
-
zprávy
Zastupitelé schválili rozpočet. Kladno bude hospodařit s svěma a půl miliardami
-
zprávy
Hanka doporučuje co zažít tento týden ve Slaném
-
zprávy
Kladno zná nejlepší sportovce roku 2022, Pospíšilovi tleskalo plné divadlo
-
zprávy
České hokejové reprezentantky budou ve Slaném, přijďte si s nimi zatrénovat
-
zprávy
Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům
-
zprávy
Kolama dolů – učme se přežít
-
zprávy
Středočeský kraj podpoří seriál závodů v běhu a plavání
-
zprávy
Školy ve Slaném doznají mnoho pozivních změn
-
zprávy
Evropští energetici se setkají V Kladně
-
zprávy
Splňte si možná svůj sen, pojďte pracovat do ZOO