ČSAD KLADNO
  • Farmářské trhy
  • Kladno
  • Rebuy Stars

Středočeská vědecká knihovna Kladno hledá nového ředitele

Neděle, 16. října 2022 06:01

Kraj hledá nového ředitele Středočeské vědecké knihovny. Kromě vedení knihovny bude mít na starost také zavedení a rozvoj nového Kulturního a kreativního centra, které kraj plánuje zřídit jako rozšíření nabídky služeb vědecké knihovny. K vyhlášení výběrového řízení došlo po rezignaci stávajícího ředitele. Ten ve své funkci končí na konci roku 2022.

Středočeská vědecká knihovna Kladno hledá nového ředitele (Foto: KL)

Před novým vedením bude stát důležitý úkol. „Kromě zkušeností v oboru knihovnických a informačního služeb by měl mít ideální kandidát či kandidátka zkušenosti rovněž s vedením a provozem kulturního zařízení. Součástí přihlášky bude totiž návrh Rozvojové koncepce Středočeské vědecké knihovny včetně návrhu budoucího provozního modelu kulturního a kreativního centra,“ uvádí radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda. Plány na vybudování nového Kulturního a kreativního centra, s jehož dokončením se plánuje v roce 2025, představil kraj srpnu tohoto roku. Radní Švenda k tomu dodává: „S vědeckou knihovnu máme do budoucna velké plány, hledáme proto ředitele, který bude zkušeným manažerem, bude mít schopnost knihovnu stabilizovat po personální stránce a nebude mu cizí ani řízení rozmanitých projektů. Od nového vedení rovněž očekáváme vizi dalšího rozvoje knihovny směrem k moderní instituci, která se stane kulturním centrem města.“

Výběrové řízení bude dvoukolové, v prvním kole hodnotící komise oboduje anonymizované koncepce, v druhém pak budou mít kandidáti prostor na osobní prezentaci. Desetičlenná výběrová komise je složena ze zástupců kulturních institucí, knihoven a knihovnických svazů a chybět nebudou samozřejmě ani zástupci krajského úřadu a politické reprezentace. Termín pro podání přihlášky do výběrového řízení je do 31. října. Podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách krajského úřadu Středočeského kraje.

Středočeská vědecká knihovna je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. Sídlí v památkově chráněné budově z počátku 20. století a ve dvou přilehlých objektech v centru Kladna. Poskytuje veřejné knihovnické a informační služby jako krajská knihovna Středočeského kraje. Půjčuje tradiční i elektronické dokumenty a poskytuje informace z nejrůznějších informačních zdrojů. V rámci výkonu regionálních funkcí zajišťuje vzdělávání knihovníků, výpůjčky knih z výměnného fondu a metodickou pomoc obecním knihovnám ve Středočeském kraji. V loňském roce se přispěním Středočeského kraje podařilo vybudovat zcela nový, moderní centrální depozitář této knihovny a v roce 2025 se počítá s vybudováním Kulturního a kreativního centra.