ROYAL Fitness SAMK Měsíčník Kladno
ČSAD KLADNO Farmarske trhy Nad Kladnem Klapod
 • Nad Kladnem
 • SAMK
 • SOU a SOŠ Kladno

Vydejte se už v sobotu historickým vlakem po Švestkové dráze s Výtopnou Slaný

Čtvrtek, 25. dubna 2024 06:32

Historickým vozem Balm na Švestkovou dráhu 27. dubna. Čeká vás jízda nádhernou krajinou a mnoho výletů na zajímavá místa v okolí zastávek tohoto vláčku

.

Přiblížil se termín jízdy po Švestkové dráze. A přiblížil se ještě o to více, že u této jízdy museli pořadatelé z důvodu výluky právě na trati společnosti AŽD Obrnice – Lovosice,která je právě tou „Švestkovou dráhou“ z úvodního nadpisu, poprvé v historii našich jízd změnit termín. Vždy se z důvodu výluky měnily pouze trasy  vláčku, ovšem zde je výluka na trati, která je vlastně  cílem a tudíž bylo nutné změnit termín jízdy. Proto se jízda po Švestkové dráze se pojede v termínu 27. dubna.

Na co se můžete těšít

Vláček vyrazí cca v 8:00 ze slánského vlakového nádraží ,Pojede přes Zlonice, Peruc a Louny do Mostu. Zde bude lehce po 9. hodině. Bude zde mít přibližně 2 hodiny času, které lze využít k mnoha možnostem výletů. Asi nejzajímavější se zdá být cca 1,8 km dlouhá vycházka spojená s návštěvou mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie s jeho vyhlídkovou věží. 

Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vystavěn v letech 1517-1548 na místě raně gotické baziliky z 50. letech 13. století. V roce 1964 bylo rozhodnuto o postupné demolici zástavby města, které stálo na bohatém ložisku uhlí a pro historickou a kulturní hodnotu o záchraně kostela Nanebevzetí Panny Marie. V roce 1975 byl kostel pomocí hydraulických podvozků a ocelové konstrukce přemístěn na bezpečné místo mimo oblast těžby. Mohutná stavba se posunovala rychlostí asi 2 cm za minutu a za 27 dní urazila 841 metrů, zapsala se tak do Guinessovy knihy rekordů jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

Při návštěvě kostela je možné shlédnout kromě zajímavého interiéru s oltáři z 18. století a expozicí gotického a renesančního umění severozápadu Čech také dokumentární film o přesunu kostela.

Pokud se někomu nebude chtít na návštěvu kostela, může popojít o kousek dále k před pár lety vytvořenému Jezeru Most, které vzniklo zatopením bývalého hnědouhelného lomu Ležáky.

Dále je zde, především pro ty rychlejší, možnost návštěvy legendární restaurace Severka, známé ze seriálu Most. Popř. lze navštívit jakékoli restaurační zařízení v okolí vlakového nádraží. Aplikace Mapy.cz jich nabízí dostatek. Zkrátka, v Mostě bude čas cca od 9 do 11:30 hod a jak s ním kdo vynaloží, je jen na něm. 

Z Mostu náš vláček vyjede dále cca v 11:30 a pojede stejnou tratí do vedlejší stanice Obrnice. Zde už ale odbočí na trať společnosti AŽD Praha a po této tak zvaně Švestkové dráze, která se vine klikatí nádhernou krajinou mezi vrchy Českého Středohoří pojede až do zastávky Třebenice město.

Proč Švestková dráha? Pár vět z Wikipedie: železniční trať Čížkovice – Obrnice je regionální dráha z Čížkovic přes Třebenice do Obrnic. Trati se přezdívá „švestková dráha“. Tento název pochází z předválečných dob podle tehdy zde rostoucích švestkových sadů a alejí.

Na zastávce Třebenice město zastavite zhruba ve 12:45 hod a bude zde čas do 15 hod. A opět zde máte několik námětů na výlety v okolí. Asi nejzajímavější je vycházka na zříceninu hradu Košťálov, která se tyčí přímo nad městem Třebenice a po červené turistické značce je to na ní asi 2,5 km s celkem přijatelným stoupáním. Komu by se nechtělo do kopce na hrad, nachází se přímo v obci Třebenice Muzeum Českého granátu, které také jistě stojí za shlédnutí. No a oběd si můžete dát si v místní restauraci Radnice či v hostinci U Havlů. Času zde bude dostatek na návštěvu hradu i restaurace popř. návštěvu muzea a restaurace.

Vláček bude potom odjíždět ze Třebenického „hlavního nádraží“ kolem 15. hodiny. Přesné časy odjezdů se vždy dozvíte před příjezdem do dané stanice s pobytem od průvodčí. Dále se pojede přes Čížkovice, Lovosice do Roudnice nad Labem.

Odtud jsou ještě ve hře dvě varianty trasy. Jedna přes Straškov – Černuc a Zlonice do Slaného. U této trasy záleží na tom, jak sjízdná je trať Straškov – Zlonice, ne které není v současné době objednávána pravidelná doprava. Pokud by to přes Straškov nešlo, jeli by se z Roudnice nad Labem dále po koridoru do Kralup nad Vltavou a odtud přes Olovnici do Slaného, kde bude vláček okolo 17:15 hod.

Více o Výtopně Slaný i jejích dalších akcích naleznete ZDE

Foto: Výtopna Slaný

 

  
 
 
 


 1. video

  Kouzlo přírody a tajemství města, nová výstava v galerii nemocnice Kladno

 2. krimi

  U nehody autobusu s osobním vozem zasahovali kladenské složky IZS

 3. krimi

  Muž z Kladna chtěl ušetřit za svoz odpadu, zničil si auto a řešili ho strážníci

 4. zprávy

  Nábor hrdinů v Kladně, můžete zachránit lidský život

 5. video

  Na SOŠ a SOU zažili sladké dobrodružství s Mirkou van Gils Slavíkovou

 6. pozvánka

  Májová tančírna s Michalem Padevětem, Tanec a zábava, to bude páteční večer v kladenském Kině Sokol

 7. zprávy

  Redakční výběr toho, co vám možná tento týden v Kladenských listech uteklo

 8. zprávy

  Srdcem pro Nelinku, spousta zábavy pro děti i dospělé pokračuje dnes ve Vinařicích na hřišti

 9. krimi

  Zloděj v Kladně byl dopaden díky spolupráci občanů, strážníků a policistů

 10. video

  Kladno ocenilo své sportovce, Kaberle se stal legendou, sportovcem města je Krsek, video

 11. video

  Ohlédnutí za požárem v Auto Kelly očima hasičů, oficiální zpráva, foto, video

 12. krimi

  Černý démon úspěšně unikal strážníkům v Kladně

 13. zprávy

  Rozsáhlý požár kladenské firmy Auto Kelly vyšetřují kriminalisté

 14. video

  Vyhrajte vstupenky, legendární kapela Flamengo míří do Kladna vystoupí v kině Sokol už v sobotu

 15. pozvánka

  Kam o víkendu i po něm, kultura, sport, zábava i poučení. Vyberte si v naší nabídce

 16. zprávy

  Jarní výstava drobného zvířectva ve Slaném přináší i změny v parkování

 17. zprávy

  Vyprodaný sál Kina Sokol v Kladně zažil úžasný koncert Anety Langerové

 18. video

  Řidič černého auta ujížděl až 200 kilometrovou rychlostí, měl zákaz řízení, odmítl test na drogy

 19. zprávy

  Areál Auto Kely v Kladně pohltily plameny, zasahovalo víc než 21 jednotek a přes 110 hasičů, jeden zraněný

 20. zprávy

  U požáru pneumatik v Kladně zasahovalo sedmdesát hasičů