ČSAD KLADNO
  • Farmářské trhy
  • Kladno
  • Rebuy Stars

Na Slánském Masarykově náměstí se bude konat velké dýňování

Středa, 12. října 2022 09:14

Již čtvrtý ročník velkého slánského dýňování proběhne v pátek 14 října od 15.30 do 18.30 hodin na Masarykově náměstí ve Slaném. Přijďte oslavit podzim.

Na Slánském Masarykově náměstí se bude konat velké dýňování

Přijďte si užít podzimní odpoledne. Čeká vás pohádka, dlabání dýní, tvořivé podzimní dílničky, strašidelná stezka, food carving, ohňová show, živá hudba a mnoho dalšího.

Nezapomeňte si s sebou přinést pomůcky k vyřezávání a vydlabávání dýní. Ty obdržíte zdarma ke vstupence: Cena bude dle velikosti dýně. Strašidelné kostýmy jsou vítány.

Když se ohlédneme zpět, do historie tohoto druhu zeleniny zjistíme, že tykvovité rostliny pěstovali již staří Egypťané, Římané a Řekové. Tehdy to byla především lagenárie, u nás někdy používáme nesprávný název indická okurka. Tato rostlina je zajímavá tím, že slouží nejen jako potravina, ale po dokonalém dozrání má i mnohá jiná využití. V chudých afrických zemích používají lagenárii na výrobu nádob, talířů, naběraček, ale také například hudebních nástrojů. Rybáři z ní zase vyrábějí malé bójky, které používají pro své sítě. Z Afriky pocházejí také umělecká díla, vyřezávaná do kůry lagenárií.