ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Sletiště lemuje Zeď slávy kladenského sportu

Čtvrtek, 29. září 2022 07:20

Na šest stovek fotografií a tři stovky originálních artefaktů najdete na celkem pětatřiceti tematicky rozvržených polích Zdi slávy kladenského sportu. Procházka kolem Sletiště k aquaparku je tak nyní i pomyslnou cestou historií kladenských sportovců a jejich někdy až těžko uvěřitelných úspěchů.


Sletiště lemuje Zeď slávy kladenského sportu (Foto: Město Kladno)

Hlavním záměrem bylo podrobněji představit Kladeňákům to nejlepší ze sto padesátileté sportovní tradice našeho města. Pokud se u Zdi slávy třeba jen na chvíli pozastaví 14letý fotbalista a poprvé zjistí, že Kladno ve 30. letech hrálo s Juventusem Turín nebo Interem Milán, může být velmi překvapen i motivován. Z dnešního pohledu je to až neskutečné,“ říká autor Zdeněk Slepička, tajemník kladenského magistrátu, sportovní odborník a znalec, který pečlivě sbíral a připravoval materiály zhruba po dobu dvou let. 

Zeď slávy je skutečnou poctou řadě oddílů a osobností. Zaujala i tu vůbec z největších, Jaromíra Jágra, který se u ní při cestě z autogramiády na Sletišti vyfotil a na své sociální sítě sdílel městu Kladnu i tvůrci samotnému poděkování za všechny vyobrazené sportovce. Jágr, stejně jako řada dalších velikánů, pro tvorbu zdi poskytl své unikátní snímky, trofeje, medaile a osobní artefakty. „Jedinkrát jsem se při sbírání materiálů nesetkal s neochotou a ukázalo se, jak nejen samotní aktéři, ale i Kladeňáci mají sport rádi. To je obrovsky cenná zkušenost. Na Zdi slávy se včetně samotných legend podílely vyšší stovky lidí. Představuje úctu a respekt fantastickým sportovcům a jejich úspěchům,“ uvedl Zdeněk Slepička, kterému adresoval poklonu primátor Milan Volf.

„Až půjdete kolem Sletiště, určitě Zeď slávy prozkoumejte. Mohu doporučit, protože když jsem šel okolo já, začetl jsem se a dozvěděl se spoustu nových věcí. A to si neskromně myslím, že o kladenském sportu vím poměrně dost. Je to poučné a dovolím si poděkovat tajemníkovi Zdeňkovi Slepičkovi, který miluje historii Kladna a strávil na tom spoustu času,“ řekl kladenský primátor Milan Volf.

Na Zdi slávy nenajdete pouze hokej a fotbal. Třeba vás překvapí atletika, motorsport, cyklistika, volejbal, aerobik, hokejbal nebo i šachy a řada dalších méně známých ale stejně důležitých odvětví. I proto je tento projekt tak cenný. Mimochodem, tu nejlepší pozvánku pronesl asi nejslavnější český sportovec osobně. „Pokud se tady na chvilku zastavíš, hodně se toho dozvíš. To se mi moc líbí. Já jsem se toho dozvěděl spoustu i sám o sobě, dost jsem toho totiž už zapomněl,“ pronesl s úsměvem Jaromír Jágr.

Informace jsou zveřejněny na základě zdroje města Kladna