ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

Práce vychovatelů v dětských domovech je náročná. Kurz sebepéče pomůže od stresu a vyhoření

Úterý, 27. září 2022 09:54

Vychovatelé z dětských domovů utvářejí a zásadně ovlivňují životy dětí bez vlastní rodiny. Není to práce pro každého a je velice náročná. Uvědomuje si to i lektorka Petra Hamerská, která v rámci projektu Inkubátor spolku Mimo domov kurz sebepéče do dětských domovů přináší. Projekt během září odstartoval ve středočeských Ledcích, zájem mají i další pobytová zařízení.


Práce vychovatelů v dětských domovech je náročná. Kurz sebepéče pomůže od stresu a vyhoření (Foto: KL)

„Konečně je tady někdo, kdo se nás ptá, jak se cítíme a co potřebujeme,“ parafrázuje poselství od zaměstnanců dětského domova Ledce mediátorka Petra Hamerská z Mimo domov. Právě to, aby měli bezpečný prostor ke sdílení, bylo přání zaměstnanců tohoto dětského domova.

Tematické setkání je zaměřeno na to, jak při náročné práci ocenit sama sebe, jak dosáhnout prospěšného myšlení a jak si být v týmu navzájem oporou. „Uvědomí si, že jsou dobrý kolektiv a jak je důležité frustraci a své potřeby sdílet. Bavíme se i o tom, jak lépe zvládat stresové a leckdy krizové pracovní situace a jaké faktory jsou důležité pro duševní rovnováhu,“ přibližuje mediátorka Hamerská. 

Práci vychovatelů oceňuje i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, především proto, že pedagogičtí pracovníci každý den nahrazují dětem chybějící rodinu. „Jsem moc ráda, že díky skvělému projektu Inkubátor spolku Mimo domov se myslí nejen na děti a jejich přípravu na samostatný život, ale i na zkvalitnění pracovního prostředí zaměstnanců v dětských domovech,” dodává hejtmanka Pecková.

O program sebepéče mají zájem i zástupci dalších dětských domovů nejen ve Středočeských kraji, proto již nyní plánuje spolek výjezdy s tímto workshopem i v příštím roce.

Autor: Jiří Asher