Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Houbařská sezona je v plném proudu, rostou

Pondělí, 12. září 2022 13:27

Po parném létě, kdy jen odborníci dokázali najít jedlé houby, které většina z nás ani nezná, jsme uprostřed houbařské sezony, kdy nosíme plné koše hub. Odborníky z oblasti mykologie i lékaři, chtějí připomenout některé zásady houbaření a nekonečné možnosti jejich zpracování.

Houbařská sezona je v plném proudu, rostou (Ilustrační foto: KL)

Přestože si dáme do košíků hřib nebo rádoby jiné houby, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou jedlé, můžeme se snadno zmýlit. Minimálně v případě omylu, si zkazíme smaženici, v horším případě nás mohou, postihnou žaludeční, nebo střevní potíže. Bohužel je možné i trvalé poškození zdraví. Jak uvádějí statistiky, takových případů je naštěstí velmi málo a smrtelné případy otravy se pohybují v jednotkách ročně. I tak ovšem lékaři doporučují už po prvních projevech nevolnosti raději okamžitě navštívit doktora.

Nebezpečné bývá i požijí jedlých hub, které byly špatně skladovány. Podle mykologů je nejčastější chybou sbírání hub do plastových tašek nebo ponechání našich „úlovků“ například v rozpáleném kufru auta. Stejně tak připomínají, že při přípravě hub by mělo být dodrženo velmi pečlivé tepelné zpracování. Naší nejjedovatější houbou je Muchomůrka zelená, kterou si nezkušení mohou splést například se žampionem. Je o to záludnější, že první příznaky otravy se dostaví až po mnoha hodinách po požití a její toxiny napadají především jaterní buňky.

Vcelku dobrými pomocníky pro houbaře jsou bezplatné aplikace do mobilů, jako je třeba aplikace s názvem „Na houby“ nebo „Rozpoznávání hub.“ Stačí jen vyfotit houbu, u které si nejste jistí a automaticky se ukáže druh a její použití pro případné požití s podrobným popisem.