Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Kumpánovu zahradu ve Slaném rozezněly skladby Vivaldiho

Středa, 24. srpna 2022 17:31

Další z řady kulturních akcí, které pořádá kavárník Cyril Thomas Navrátil, se konala tento týden. Tentokrát to byl Španělský den zakončený houslovým koncertem.

Kumpánovu zahradu ve Slaném rozezněly skladby Vivaldiho (Foto: Pavel Vervařovský)

Celý den mohli návštěvníci zahrady ochutnat Španělské speciality, doučit se nebo jen poklábosit v jazyce této země a také se zaposlouchat do zvuků houslí a skladeb z období baroka v podání Španělského virtuosa Dona Eduardo García Sals. Jako první zaznělo Vivaldiho čtvero ročních období tento neopakovatelný zážitek z  podání skladeb koncertního mistra byl umocněn zvukem mistrovského nástroje, který byl vyroben ve slavné dílně v Nerudově ulici v Praze v roce 1750. I přestože bez ustání pršelo tak si tento koncert nenechalo ujít více jak desítky posluchačů od dětí až po seniory.

„Jsem rád, že i přes nepřízeň počasí se dnes v Kumpánově zahradě uskutečnil tento koncert Španělského interpreta a návštěvníci si mohli vychutnat hudební umění v improvizovaném přístřešku. Chci poděkovat organizátorovi za pozitivní energii, kterou jsme v podobě tohoto koncertu získali,“ uvedl starosta Královského města Slaný.

Koncertní mistr se narodil v Katalánsku ve městě Lleida. Jako správný Španěl fandí fotbalu a jeho srdce bije pro Real Madrid. Pochází z početné rodiny a tři z jeho šesti sester se také věnují hudbě, jedna hraje na violu v orchestru na Maltě druhá na flétnu v orchestru v Barceloně a třetí se zatím věnuje hudbě ve folkové skupině, kde hraje na housle. V Česku žije už přes 20 let a v současnosti mimo jiné působí v orchestru hudebního divadla Karlín. Jeho láska k hudbě ho v 17 letech přivedla do Čech.

„V 17 letech jsem se vydal na studium hudby od nás až do Ostravy k profesorovi Golovi a jak už to bývá, ve třetím ročníku jsem potkal svou manželku. Za více než dvacet let jsem několik let působil ve velkých koncertních tělesech, například v Německu, Holandsku nebo v rodném Španělsku,“ řekl Eduardo. Tento empatický, pozitivní a energii vyzařující houslový virtuos, jak pevně věříme, do Slaného zavítá znovu a budeme o tom včas informovat.

„V nejbližších dnech kulturní dění v Kumpánově zahradě neutichne. Již 26 srpna se můžete se těšit od 11 do 22 hodin na Francouzský den. 27 srpna, po setmění, se odehraje studentský filmový festival. 28 srpna zažijete Tance z Duší.

„Deset procent z celkových příjmů věnuji na organizaci Lékařů bez hranic a LDN města Slaného,“ dodal místní kavárník.