Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Město Slaný obdrželo dar v podobě 700 párů slánek

Čtvrtek, 11. srpna 2022 10:00

V únoru letošního roku dostalo město Slaný nabídku na převzetí soukromé sbírky slánek z celého světa. Tu věnovala Hana Vaňková, která dlouhá léta žila v Kanadě. Unikátní kolekce čítá asi 700 párů.

Město Slaný obdrželo dar v podobě 700 párů slánek (Foto: MěU Slaný)

Na prosbu od Zoji Kučerové o zajištění dopravy zareagoval Martin Jirák, který celou sbírku dovezl až z Valašských Příkazů. „Musím říci, že osobní převzetí této unikátní sbírky pro mne byla spíše čest a radost nežli práce. Setkání s paní Vaňkovou, majitelkou a sběratelkou, bylo nad jiné vřelé, příjemné a obohacující. I když se loučila se svojí celoživotní sběratelskou vášní, byla velmi ráda, že exponáty budou součástí další, ještě větší sbírky, kterou vlastní město Slaný,“ dodává Martin Jirák.

Ve středu proběhla také malá ukázka toho, o jaký skvost se opravdu jedná. Slánské Infocentrum nyní veškeré slánky zaeviduje a v budoucnu si je budou moci lidé prohlédnout ve Vlastivědném muzeu.

„Rádi bychom ve Slaném zřídili expozici soli, která neodmyslitelně k našemu městu patří. Věřím, že by to mohla být i pro turisty vyhledávaná atrakce a atraktivní seznámení se s historií města,“ dodává slánský starosta Martin Hrabánek.